Co zrobic z akwarium gdy wyjezdzamy na wakacje

Co zrobić z akwarium, gdy wyjeżdżamy na wakacje?

Wyjazd na wakacje to spory problem dla wszystkich posiadaczy zwierząt, a akwaryści nie są tu żadnym wyjątkiem. Niestety rybek nie zabierzemy ze sobą, a organizacja opieki zastępczej także bywa kłopotliwa. Jak z tego wybrnąć? Okazuje się, że wcale nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy kilka sprytnych rozwiązań technicznych, by móc cieszyć się upragnionym urlopem i nie martwić o mieszkańców akwarium. Co zrobić z akwarium, gdy wyjeżdżamy na wakacje?

Jak dbać o akwarium w upały?

Jak przygotować akwarium do naszej nieobecności?

Mogłoby się wydawać, że akwaryści nie mają żadnych szans na dłuższy urlop. W końcu ryb nie da się zabrać ze sobą, a transport całego akwarium to duże wyzwanie logistyczne. Tymczasem ryby są w stanie znieść nawet dłuższą nieobecność opiekuna, pod warunkiem, że ich mieszkanko zostanie do tego dobrze przygotowane. O co szczególnie powinniśmy zadbać przed wyjazdem?

Przygotowania do urlopu warto zacząć już jakiś miesiąc wcześniej. Kluczem do zapewnienia rybom należytych warunków są gruntowne porządki, czyli konserwacja filtrów, czyszczenie wkładów, odmulanie dna i usuwanie fragmentów obumarłych roślin. Przed wyjazdem upewnijmy się, że wkłady w filtrach są oczyszczone, a wydajność całego mechanizmu jest w bez zarzutu. Pamiętajmy też o regularnych podmianach wody i usuwaniu glonów. Nie zostawiajmy tego wszystkiego na ostatnią chwilę, bo w pośpiechu łatwo przeoczyć jakiś szczegół.

Dlaczego przygotowania są tak ważne?

Porządki w zbiorniku pomogą nam utrzymać równowagę biologiczną, co uchroni go przed wieloma potencjalnymi problemami. Warto zdawać sobie sprawę, że pozostawienie zaniedbanego akwarium niesie ze sobą ryzyko wystąpienia rozmaitych awarii. Co może się wydarzyć? Największym zagrożeniem dla życia ryb jest awaria filtra lub grzałki. Coś takiego może przytrafić się, na przykład podczas awarii prądu. Wyłączony sposób filtr często nie uruchamia się ponownie, zwłaszcza jeśli mechanizm lub wkłady nie działają prawidłowo. Warto więc sprawdzić całą instalację przed wyjazdem i upewnić się, że pod naszą nieobecność będzie działała bez zarzutu.

Na wszelki wypadek warto wyposażyć się w dodatkowy filtr wewnętrzny z opcją napowietrzania. Jeśli pierwsze urządzenie zawiedzie z jakiegoś powodu, drugie podtrzyma odpowiednie warunki w akwarium i uratuje jego mieszkańców. Pamiętajmy jednak, by taką nowość wprowadzić odpowiednio wcześnie, najlepiej miesiąc przed wyjazdem. Dzięki temu będziemy mieć jeszcze czas, by sprawdzić czy wszystko działa poprawnie.

↓ AQUAEL FILTR WEWNĘTRZNY DO AKWARIUM ↓

Akwarysta na urlopie, a karmienie ryb

Zanim wyjedziemy na wymarzony urlop, musimy zaplanować jeszcze jedną kwestię, a mianowicie sposób karmieniem ryb podczas naszej nieobecności. Najprostszym sposobem na załatwienie tego problemu wydaje się poproszenie o pomoc zaprzyjaźnionego sąsiada. Wybierając to rozwiązanie pamiętajmy jednak, by pozostawić naszemu zastępcy szczegółowe instrukcje odnośnie ilości serwowanego rybom pokarmu. Popularne określenie „szczypta” podlega różnym interpretacjom, więc jeśli nie chcemy zastać po powrocie tony gnijących resztek na dnie akwarium, to lepiej jasno sprecyzować każdy szczegół.

Warto dodać, że kwestia karmienia ryb podczas naszego urlopu nie jest tak ważna, jak chociażby kondycja aparatury czy samego zbiornika. Wiele gatunków potrafi poradzić sobie bez jedzenia nawet przez dwa tygodnie. Pamiętajmy, że w warunkach naturalnych ryby często muszą radzić sobie bez pożywienia przez dłuższy czas, bo konkurują o nie z innymi osobnikami. Życie w akwarium można więc określić jako sielankowe, a samym zwierzakom częściej szkodzi przekarmienie niż niedożywienie. Jeśli jednak obawiamy się pozostawić ryb na tak długo bez posiłku, możemy poprosić sąsiada, by zaglądał do nich co 3-4 dni i karmił je właśnie w takich odstępach. Taka dieta wcale nie zaszkodzi rybkom, a woda pozostanie czysta na dłużej. Dla ułatwienia możemy wydzielić odpowiednią ilość pokarmu do specjalnych kapsułek i w takiej formie pozostawić je znajomemu. Inna opcją jest zakup elektrycznego karmnika dla ryb i zaprogramowanie go tak, by wydzielał pokarm co kilka dni.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Mniejsza ilość pokarmu nie zaszkodzi rybom tak bardzo, jak brak odpowiedniego natlenienia wody. To właśnie zmiana parametrów w zbiorniku jest najczęstszą przyczyną śmierci zamieszkujących go zwierząt. Pamiętajmy też, że tlen w akwarium pobierany jest nie tylko przez ryby czy rośliny, ale także mikroorganizmy odpowiadające za rozkładanie resztek pokarmu, odchodów ryb i obumarłych roślin. Do tego procesu niezbędny jest tlen. Dlatego właśnie odmulenie dna i uprzątnięcie wszelkich resztek podlegających rozkładowi jest najważniejsze. Pamiętajmy koniecznie, by zrobić to przed wyjazdem!

↓ POKARMY TROPICAL DLA RYB AKWARIOWYCH ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Sergii Figurnyi — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu