Co zrobić, gdy znajdziemy kanarka?

Co zrobić, gdy znajdziemy kanarka?

Sytuacja wydaje się trochę nietypowa, ale znaleźć można każdego zwierzaka, więc zdarza się to również z kanarkami. Zwierzak mógł komuś uciec (w przypadku ptaków ryzyko jest spore, jeśli są niedopilnowane) albo – niestety – zostać wyrzucony przez właściciela. Taki wypatrzony przez nas kanarek, bez względu na powód znalezienia się poza domem, jest na pewno bardzo wystraszony, więc przede wszystkim należy zapewnić mu bezpieczeństwo i zabrać ze sobą. Pozostawienie zwierzaka domowego na zewnątrz to prawie zawsze wyrok skazujący. Kanarek nie poradzi sobie na wolności, zostanie najprawdopodobniej zaatakowany i zjedzony przez jakiegoś drapieżnika, a jeśli pupil opuścił dom w zimie, nie wytrzyma niskich temperatur. Dlatego tak ważne jest, abyśmy pomogli i zaopiekowali się znalezionym zwierzakiem. Zobaczymy co zrobić, gdy znajdziemy kanarka?

Jak oswoić kanarka?

Zabieramy kanarka do domu

Jeśli kanarek jest pupilem domowym (a właściwie nie ma szansy, aby nim nie był), w żadnym wypadku nie poradzi sobie na wolności i prawdziwym cudem jest, że znaleźliśmy go żywego. Musimy więc jak najszybciej zwierzaka zabrać do domu. Najłatwiej będzie zarzucić na niego jakiś materiał (może być szalik, chustka, cokolwiek), a potem delikatnie owinąć go w taki tobołek, zadbać o to, aby głowa wystawa na zewnątrz i w takim stanie przetransportować go do domu. Pupil jest na pewno wychłodzony, głodny i okropnie wystraszony. Jeśli nie mamy w mieszkaniu żadnej klatki, koniecznie umieśćmy zwierzaka w jednym, zamkniętym pokoju i zadbajmy o to, aby nie mógł uciec przez żadne okno. Zwierzaki w stresie reagują różnie, kanarek może się kulić i trząść, ale może też próbować ucieczki. Pupila trzeba też nakarmić (dieta kanarków » opiera się głównie na mieszankach różnego rodzaju ziaren, które możemy kupić w sklepach zoologicznych) i podać mu wodę. Powinniśmy też przyjrzeć mu się w miarę możliwości, aby sprawdzić, czy nic mu nie dolega. Jeśli wydaje nam się, że kanarek może mieć coś złamane, zwichnięte albo po prostu wygląda na chorego, trzeba się umówić na jak najszybszą wizytę u weterynarza (poczytaj więcej o tym, kiedy trzeba iść z kanarkiem do weterynarza KLIK)

↓ POKARMY DLA KANARKA ↓

Uwaga! Gdy sądzimy, że znaleźliśmy kanarka i chcemy go zabrać do domu, wówczas musimy mieć pewność, że nie pomyliliśmy go z innym ptakiem, który żyje na wolności i jest to jego naturalne środowisko bytowania. Chodzi o to, żebyśmy przez pomyłkę nie „uratowali” będącego w pełni sił wróbla albo sikory. Oczywiście sytuacja jest zupełnie inna, jeśli znajdziemy zwierzaka wymagającego pomocy medycznej. Wówczas bez względu na gatunek warto wezwać pomoc albo zabrać stworzenie do najbliższej lecznicy.

Ogłoszenie o znalezieniu kanarka

Jeśli kanarek uciekł komuś z domu, możemy sobie wyobrazić, jak bardzo zamartwia się jego właściciel. Nie myślmy tylko o sobie, ale także o tej osobie i o samym zwierzaku, który jest okropnie zdenerwowany, nie wie, co się z nim dzieje i również tęskni. Z tego powodu warto dać ogłoszenie, że znaleźliśmy pupila i umieścić je w mediach społecznościowych albo bardziej tradycyjnie – wywiesić je po prostu na słupach i latarniach w okolicy. W ogłoszeniu warto podać miejsce, gdzie znaleźliśmy kanarka i załączyć jego zdjęcie, aby właściciel łatwiej rozpoznał swojego zwierzaka. Podajmy też numer kontaktowy.

Minęło sporo czasu i nikt się do nas nie zgłosił? Możemy się czuć nowym właścicielem pupila i przygotować przestrzeń w taki sposób, aby mógł u nas zamieszkać na stałe. Zapewne kanarek trochę się już nawet do nas przyzwyczaił, więc łatwiej nam będzie zbudować relację ze zwierzakiem.

↓ AKCESORIA DLA KANARKA ↓

Czego potrzebuje kanarek?

Kanarek potrzebuje przede wszystkim klatki. Już w pierwszych dniach, kiedy przygarniemy go do domu, musimy zadbać, aby miał takie lokum. Klatkę trzeba też wyposażyć w drążek do bujania się, miskę na jedzenie i wodę, a także lustro, aby nasz zwierzak nie czuł się samotny. Oczywiście kanarka należy wypuszczać z klatki, ale wówczas trzeba porządnie zabezpieczyć całą przestrzeń, a najlepiej także ostre krawędzie i kanty mebli. Ptak potrzebuje nieco czasu, aby ułożyć sobie w głowię mapę naszego pokoju i wymierzyć odległości, więc początkowo może się zderzać z różnymi przedmiotami. Schowajmy też wszystkie drobne elementy, które zwierzak może potraktować jako jedzenie, połknąć i się nimi udławić. Kanarka trzeba wypuszczać z klatki codziennie, aby mógł rozprostować skrzydła i zwyczajnie dobrze się pobawić. Nadajmy mu też imię i spróbujmy oswoić, aby nie bał się naszej ręki, nie reagował stresem na nasz głos albo samą obecność. Im dłużej zwierzak będzie przebywał pod naszych dachem, tym lepiej będziemy wzajemnie się rozumieć i uczyć się od siebie zasad przyjaźni. W końcu teraz to nasz kanarek i to od nas zależy, czy będzie bezpieczny i szczęśliwy.

↓ KLATKA DLA KANARKA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title


Zdjęcie: canva.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu