Co zrobić, gdy pies skaleczył się w łapę?

Co zrobić, gdy pies skaleczył się w łapę?

Kontuzje łap to wcale nie tak rzadka przypadłość u czworonogów. Psie łapy mają kontakt z bardzo różnym podłożem, przez co narażone są na rozmaite urazy, zwłaszcza na otarcia i skaleczenia opuszek. Delikatne poduszki na łapach psa zranić mogą, na przykład ostre odłamki żwiru na drodze, a nawet kawałki lodu zimą. Co robić, gdy nasz pies skaleczy się w łapę podczas spaceru?

Pielęgnacja łap psa

Gdzie pies może skaleczyć sobie łapę?

Poduszki znajdujące się na spodach psich łap pełnią wiele istotnych funkcji. Zimą izolują łapy i organizm czworonoga przed chłodem, natomiast latem przyczyniają się do chłodzenia i utrzymywania optymalnej temperatury ciała. Wszystko za sprawą znajdujących się w nich gruczołów potowych, poprzez które organizm zwierzaka oddaje nadmiar ciepła. Opuszki stanowią też coś w rodzaju amortyzatora, zabezpieczającego psie kości i stawy podczas biegania oraz skakania. Pomagają też psu rozpoznać rodzaj powierzchni, po jakiej stąpa i zachować równowagę, gdy jest ślisko.

A jednak, pomimo tak wielu istotnych funkcji, poduszki łap psa są niezwykle delikatne i podatne na urazy. Łapę psa podrażnić może rozgrzany latem asfalt, zimą zaś ostry odłamek lodu albo sól rozsypana na chodnikach. Najczęstszą przyczyną skaleczeń są jednak czynniki mechaniczne, to znaczy kamienie, kawałki szkła lub inne przedmioty o ostrych krawędziach, na które łatwo natrafić podczas spaceru. Jak reagować, gdy naszemu pupilowi przytrafi się coś podobnego? Jak postąpić, gdy pies skaleczy się w łapę?

Skaleczenie na łapie u psa – co robić?

Jeśli nasz pupil zaczął utykać lub wyraźnie unika stawania na łapie, to znak, że może być ona skaleczona. Starajmy się nie denerwować ani nie wpadać w panikę, bo nasze emocje szybko udzielą się pupilowi. Pies przestraszy się, zestresuje, a pod wpływem bólu może nawet reagować agresywnie. Spróbujmy zatem delikatnie ująć łapę pupila i dokładnie ją obejrzeć. Jeśli rana jest mała i płytka, wystarczy dokładnie przemyć łapę letnią wodą i zdezynfekować łagodnym środkiem odkażającym. To może być roztwór rivanolu lub Octenisept. Następnie na ranę oraz między palce psa wkładamy niewielkie gaziki, a potem luźno obwiązujemy bandażem.

↓ KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI PSICH ŁAP ↓

Pamiętajmy, że żaden pies nie oprze się pokusie skubania opatrunku zębami, a co bardziej nerwowe czworonogi mogą próbować całkiem pozbyć się niewygodnego dodatku. Dlatego na łapę pupila można założyć dziecięcą skarpetkę lub specjalny, ochronny but dla psa. Taka dodatkowa powłoka utrudni psu rozerwanie opatrunku i utrzyma go w czystości. Opatrunek zmieniamy codziennie i uważnie obserwujemy łapę. Jeśli zacznie puchnąć, pojawi się zaczerwienienie lub ropa, powinniśmy jak najszybciej udać się do weterynarza.

Co robić, gdy rana na łapie jest poważna?

Do poradni weterynaryjnej należy udać się też, gdy rana jest głęboka, mocno krwawi lub utknęło w niej jakieś ciało obce, na przykład odłamek szkła. Taka sytuacja stanowczo wymaga interwencji specjalisty, który właściwie ją oczyści lub zaszyje.

Zanim dotrzemy do poradni, powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć krwawiącą ranę. Najlepiej obwiązać ją gazą i bandażem, a powyżej rany założyć opaskę uciskową. Jeśli rana kwalifikuje się do szycia, prawdopodobnie trzeba będzie poddać psa narkozie. O tym zdecyduje lekarz weterynarii, który zaleci nam także dalsze postępowanie. Czasem wystarczy porządny opatrunek, a do tego środki przeciwzapalne. Jeśli rana jest spuchnięta, zaczerwieniona i zaczyna zbierać się w niej ropa,najpewniej pupil otrzyma także antybiotyki.

Prawidłowo opatrzona rana goi się dość szybko, zwykle około 1-2 tygodni. Pamiętajmy jednak, by przez cały ten czas dbać o czystość rany i opatrunku, ograniczać spacery i nie dopuszczać do tego, by pies wylizywał łapę.

BUTY DLA PSA

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Marissa Roseillier — istockphoto.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu