{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Co zrobić, gdy pies nie ma apetytu?

Większość psiaków spokojnie pretendować może do miana prawdziwych obżartuchów. Jeśli więc nasz czworonożny głodomór nagle traci zainteresowanie swą miską, słusznie wzbudzić powinno to nasz niepokój. Utrata apetytu nie zawsze musi być konsekwencją choroby. W pierwszej kolejności warto jednak zwrócić się do weterynarza i wykluczyć tę możliwość. Dopiero potem spokojnie przejść możemy do poszukiwania innych przyczyn braku łaknienia.

Nie zwlekaj z wizytą u weterynarza

W niektórych przypadkach, na przykład, gdy milusiński nasz cierpi na biegunkę (dowiedz się więcej na temat biegunki u psa KLIK) i wymioty bądź, gdy zaobserwowaliśmy u niego nagłą utratę wagi, konieczność odwiedzenia weterynaryjnej przychodni wydaje się sprawą oczywistą. Lekarska konsultacja nieodzowna jest jednak i wtedy, gdy utracie apetytu nie towarzyszą żadne inne spektakularne objawy.

Pies z pewnością nie przestaje jeść bez powodu. Zdarza się, że za nagłą zmianą apetytu stoją poważne zdrowotne schorzenia w tym m.in. problemy z wątrobą, niewydolnością nerek czy nawet nowotwory. Częstą przyczyną niejedzenia bywają też kłopoty natury dentystycznej. W grę wchodzą tu połamane bądź brakujące zęby, owrzodzenia czy zapalenia dziąseł.

Choroby wątroby u psów

Zadbaj o należyte przechowywanie psiego jedzenia

Bardzo często przyczyną tego, że pupila nasz przestaje zaglądać do swej miski, jest wątpliwej jakości karma (sprawdź, jak ocenić czy karma dla psa jest dobra KLIK). Nawet bardzo dobry specjał traci swą wartość, gdy jest źle przechowywany. Otwartą puszkę trzymajmy w lodówce, najlepiej nie dłużej niż 24 godziny. Dodatkowo nakryjmy ją też szklanym pojemnikiem – tak, by jedzenie nie wchłaniało obcych zapachów i nie wysychało. Sucha karma znacznie lepiej nadaje się do przetrzymywania i ona jednak może zjełczeć, gdy zostawimy ją w wilgotnym, zbyt ciepłym i nasłonecznionym miejscu. Jeśli opakowanie wybranego przez nas pokarmu nie posiada hermetycznego zamknięcia, produkt przesypać powinniśmy do szczelnego i nieprzezroczystego pojemnika. Jednego możemy być pewni – nadpsuty specjał dla naszego pupila z pewnością nie będzie wartym uwagi kąskiem.

Postaraj się urozmaicić psi posiłek

Pies najzwyczajniej w świecie może znudzić się tymi samymi posiłkami serwowanymi dokładnie w ten sam sposób. Ciągłe zmiany karmy niekoniecznie są dobrym rozwiązaniem (poczytaj więcej o tym czy psu należy zmieniać rodzaj karmy KLIK). Pomysł taki dla delikatnego psiego układu pokarmowego okazać może się nieco zbyt rewolucyjny. W bezpieczny sposób menu pupila urozmaicić możemy wprowadzeniem smakowitych dodatków. Wystarczy więc porcję zazwyczaj serwowanego suchego jedzenia wymieszać z odrobiną jogurtu, twarogu czy kawałkami mięsa. Znakomicie sprawdza się też wydobywające pełnię aromatu delikatne podgrzanie suchej porcji bądź wzbogacenie jej szczyptą bardziej aromatycznej mokrej karmy.

MOKRA KARMA DLA PSA ↓

Sprawdź, czy pies nie podjada między posiłkami

Jak okazuje się, na brak apetytu w porze karmienia często wpływać może przejedzenie zwierzaka. Dzieje się tak, gdy pupil nasz w tzw. międzyczasie otrzymuje dużą ilość dodatkowych przekąsek bądź resztek z naszego stołu. Pies przyzwyczajony do podjadania, nawet gdy jest głodny, może z niechęcią zerkać na własną karmę. Dobrze wie on przecież, że wystarczy chwilę poczekać, by miejsce w żołądku zapełnić inaczej. Ponowne przestawienie zwierzaka na właściwe psie jedzenie z reguły nie jest prostym zadaniem. Sukces bezwzględnie wymaga stałych godzin karmienia i ścisłej współpracy wszystkich domowników. Warto pamiętać też, że bonusowe psie smakołyki nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennej dawki kalorii.

Odpowiednie żywienie w stadzie

Nam wspólne jedzenie zazwyczaj wydaje się przyjemniejsze niż spożywanie posiłku w samotności. Niestety zasada ta niekoniecznie sprawdza się w przypadku czworonożnych zwierzaków. Jeśli w domu mamy więcej niż jednego pupila, sprawdźmy, czy niejadek nie stresuje się podczas posiłku. Podkradanie jedzenia, walka o miskę czy konsumpcja w warunkach, w których innych pies warczy tuż nad głową, może wzmagać utratę apetytu. W takiej sytuacji na czas karmienia zdecydowanie lepiej jest rozdzielać psiaki.

Sposoby na wyostrzenie apetytu

Wesoły i wybiegany pies z pewnością nie pogardzi jedzeniem. Pupil nasz może więc jeść mało, gdy w ciągu dnia nie zażywa odpowiedniej dawki ruchu. Za karmienie psa zawsze zabierajmy się dopiero po dłuższym spacerze. Wspólny jogging bądź chwila zabawy okazać może się wystarczającym antidotum.

W niektórych przypadkach weterynarz może zalecić specyfiki wpływające na zwiększenie łaknienia. Często w roli tej sprawdza się tran dla psa », który dobrze jest włączyć w psią dietę zwłaszcza jesienią i zimą.

↓ SUCHA KARMA DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu