Co zrobić, gdy pies ma nadwagę?

Co zrobić, gdy pies ma nadwagę?

Opieka nad psem powinna obejmować również troskę o jego kondycję. Bardzo wiele z naszych zwierzaków cierpi na nadwagę. Zbyt duża masa ciała naszego psa, obciąża jego stawy, niekorzystnie wpływa na serce i funkcjonowanie innych narządów wewnętrznych. Co zrobić, gdy nasz pies ma nadwagę?

Zdrowe żywienie psa

Nie ma wątpliwości, że najczęstszą przyczyną otyłości u psów jest niewłaściwa i zbyt obfita dieta. Po prostu przekarmiamy nasze zwierzaki, jakże często podając im przy tym pokarmy całkowicie dla nich nieodpowiednie.

Psy należą do drapieżników – oznacza to, że ich głównym pożywieniem jest mięso, a nie ciastka, makarony i chleb. Owszem, węglowodany również w chodzą w skład psiej diety, nie jest jednak obojętne to, jakiego rodzaju są to węglowodany i z jakiego źródła pochodzą. Nie dziwmy się, że nas pies tyle, jeśli podajemy mu ludzkie smakołyki. Nawet dla nas są one często szkodliwe i tuczące, a co dopiero dla naszego psa.

“Otyłość została zdefiniowana jako stan patologiczny charakteryzujący się nadmierną kumulacją tłuszczu w stosunku do potrzeb normalnie funkcjonującego organizmu (Mayer, 1973). W tej definicji zawarta jest koncepcja otyłości jako stanu szkodliwego dla zdrowia… Pewne subpopulacje psów wykazują szczególne skłonności do otyłości, związane z zespołem słabego ograniczenia pobrania karmy i gorszej kontroli sytości.” – Praca zbiorowa pod red. A. T. B. Edney, Żywienie psów i kotów, 1992.

Dieta psa powinna być doskonale zbilansowana. Bardzo istotne są odpowiednie proporcje między wszystkimi składnikami odżywczymi: białkiem, tłuszczem, węglowodanami, minerałami, witaminami, itd. Pierwszym krokiem do utrzymania prawidłowej masy ciała naszego zwierzaka, jest zapewnienie mu takiej właśnie diety. Dostosowanej, rzecz jasna, do wieku i kondycji fizycznej.

W sklepach zoologicznych znajdziemy kilkaset różnych karm dla psów. Wśród nich również takie, które przeznaczone są dla psów z nadwagą i tendencją do tycia. Ich cechą jest niewielka zawartość tłuszczu. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepszej jakości karma tego typu, nie jest panaceum na otyłość naszego pupila, szczególnie wtedy, gdy podajemy jej zbyt dużo.

Przekarmiamy nasze psy, niestety. Przede wszystkim, ich posiłki nie mogą być zbyt duże. Wilki polują raz na kilka dni na dużą zdobycz. Najadają się wówczas do syta i niejako na zapas. Potomkowie wilków, czyli psy odziedziczyły po nich taki sposób odżywiania, dlatego i one najadają się na zapas, choć dostają jeść codziennie. W rezultacie przybierają na wadze.

Prawdziwym problemem są jednak przekąski, które podsuwamy psu w ciągu dnia. Nigdy go nie odchudzimy, serwując mu tuczące przysmaki.

Ruch i ćwiczenia fizyczne dla naszego psa

Jesteśmy coraz bardziej zabiegani, mamy coraz mniej czasu i trudno nam zadbać o własną kondycję, a co dopiero o kondycję naszego zwierzaka. Domowe pieszczochy, podobnie jak my, mają niewiele ruchu, co również prowadzi do problemów z nadwagą.

Psy nie muszą się nawet natrudzić, by zdobyć pożywienie. Przodek psa, wilk zużywa mnóstwo energii na wytropienie i upolowanie zdobyczy. Nie mówiąc już o innych jego przejawach aktywności. Pies ma jedzenie podane pod nos. W ciepłych mieszkaniach nie potrzebuje wydatkować energii nawet na ogrzanie własnego ciała.

Przy odchudzaniu psa, oprócz właściwej diety, konieczne jest zwiększenie wysiłku fizycznego. Czyli po prostu musimy zapewnić naszemu pupilowi jak najwięcej ruchu. Jeśli nasz pies to nie chihuahua, piętnaście minut spaceru wokół bloku mu nie wystarczy. Niestety decydując się na psa, musimy znaleźć dla niego czas. Dlatego wybierając rasę psa dla siebie, musimy uwzględnić prowadzony przez nas tryb życia.

Utrzymanie prawidłowej masy ciała naszego zwierzaka lub odchudzenie go, nie jest wcale takie trudne, wbrew pozorom. Wymaga tylko od nas cierpliwości i konsekwencji w działaniu. Serwujmy mu zdrowe, odpowiednio zbilansowane posiłki i zapewniajmy dużo ruchu. Bawmy się z naszym psem na spacerach. Niech biega za patykiem, aportuje piłeczki. A może zacznijmy z nim biegać. Nam samy też to wyjdzie na zdrowie.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. Mike
    lip 24, 2019 - 10:55 PM

    Niestety wiele psów ma tendencję do nadwagi. Mogą jeść wszystko bez umiaru. Jeśli nasz pies ma takie problemy, warto dowiedzieć się, jak odchudzić psa.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu