Co zrobić, gdy pies ma biegunkę?

Co zrobić, gdy pies ma biegunkę?

Biegunka jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych u psów. To niemal nieodłączny element psiego dzieciństwa, gdy szczenięta przyzwyczajają się do nowych pokarmów. Zwykle nie stanowi poważnego zagrożenia. Nie ma więc powodów do paniki, ale też nie należy jej lekceważyć, ponieważ może oznaczać groźna chorobę.

Wszystko zależy od czasu trwania biegunki i towarzyszących jej innych objawów. Wyróżniamy dwa jej rodzaje. Gdy pojawia się nagle i trwa krótko, maksymalnie do dwóch tygodni, mówimy o ostrej postaci biegunki. Wymaga ona leczenia objawowego, ale bywa, że ustępuje samoistnie.

Gdy biegunka utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie mamy do czynienia z jej postacią przewlekłą. Tej już na pewno nie można bagatelizować, ponieważ niemal na pewno jest ona skutkiem poważniejszych problemów zdrowotnych. Zwłaszcza, gdy towarzyszą jej takie objawy, jak krew w kale, bóle, utrata wagi, podwyższona temperatura, wodobrzusze itd.

Jakie mogą być przyczyny biegunki u psa?

Ostra postać biegunki oznacza zwykle problemy z trawieniem, spowodowane na przykład nieświeżą karmą lub nagłą zmianą pożywienia. W tym przypadku kał jest luźny, ale nie wodnisty i nie zawiera krwi. Często towarzyszą jej wymioty. Ogólnie jednak pies czuje się dobrze, nie jest osowiały ani obolały. Innymi przyczynami ostrej biegunki mogą być: zwykłe obżarstwo, stres, podanie szczepionek, preparatów odrobaczających lub innych leków.

Przyczynami przewlekłej postaci biegunki, jak to już zostało wcześniej powiedziane, mogą być poważniejsze problemy zdrowotne. Towarzyszyć może ona alergii pokarmowej, zapaleniom trzustki, nowotworom układu pokarmowego, infekcjom bakteryjnym, chorobom wirusowym, inwazjom glist i tasiemców czy chorobom metabolicznym. W takich sytuacjach biegunka jest tylko jednym z wielu symptomów.

Jak radzić sobie z biegunką u psa?

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, by pies dużo pił, ponieważ przy biegunce następuje utrata wody z organizmu. Odwodnienie jest bardzo niebezpieczne, a u szczeniąt, zwierząt starszych lub osłabionych może nawet skończyć się śmiercią.

Doraźnie możemy podać pupilowi węgiel i smectę i wprowadzić jednodniową głodówkę. Po ustąpieniu objawów warto podać lekkostrawny pokarm, na przykład gotowanego kurczaka z ryżem. Pamiętajmy, by nie podawać psu krowiego mleka!

Jeśli biegunce towarzyszą inne niepojące objawy lub utrzymuje się ona dłużej niż 2-3 dni koniecznie zabierzmy zwierzaka do gabinetu weterynaryjnego. W przypadku małych szczeniąt czy psów w podeszłym wieku lepiej nie zwlekać zbyt długo z wizytą u lekarza weterynarii. Są one bowiem znacznie delikatniejsze.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu