co zrobic gdy pies jest osowialy

Co zrobić, gdy pies jest osowiały?

Gorsze dni przytrafiają się również naszym czworonogom. Bywa, że zwierzaki są jakby mniej aktywne, mniej skore do zabawy, a najchętniej przez cały dzień wylegiwałyby się na posłaniu. Nic ma w tym nic złego pod warunkiem, że taki spadek psiej formy nie trwa zbyt długo. Trzeba pamiętać, że nadmierna senności, apatia czy osowiałość u psa mogą być objawami wielu poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli niechęć do aktywności u psa trwa dłużej niż dobę, należy skontaktować się z weterynarzem.

Kiedy należy się niepokoić?

Odmienne zachowanie czworonoga prawie zawsze wskazuje na pogarszający się stan zdrowia lub kondycji pupila. Zdrowy pies jest wesoły i pełen energii, aktywnie uczestniczy w tym co dzieje się w jego otoczeniu, chętnie się bawi i wychodzi na spacery. Jeśli zwierzak, który na co dzień zachowywał się podobnie nagle staje się ospały i osowiały, należy zacząć bacznie go obserwować i czujnie wypatrywać kolejnych zmian lub objawów. Jeśli obok nadmiernej ospałości pojawią się także inne niepokojące symptomy, takie jak brak reakcji na bodźce, niechęć do zabawy i spacerów, brak apetytu (dowiedz się więcej an temat przyczyn braku apetytu u psa KLIK), gorączka lub częstsze niż zwykle oddawanie moczu, to znak, że z psem dzieje się coś niedobrego. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zabrać go do kliniki weterynaryjnej.

Dlaczego pies jest osowiały?

Choroba to pierwsze co nasuwa się na myśl, gdy nasz pupil zachowuje się inaczej niż zwykle. Widoczny spadek energii oraz niechęć do jakiejkolwiek aktywności i interakcji z właścicielem rzeczywiście może wskazywać na problemy zdrowotne. W takiej sytuacji niezbędna jest konsultacja z weterynarzem, który oceni stan pupila i postawi diagnozę. Wizyta w lecznicy jest niezbędna, jeśli osłabieniu towarzyszą inne objawy. Szczególnie niepokojącymi symptomami są wymioty, biegunka lub krew widoczna w odchodach. Pamiętajmy, że im szybciej poznamy przyczynę problemu i wdrożymy właściwe leczenie, tym większe szanse ma nasz pupil na powrót do zdrowia i pełni sił.

Inne przyczyny osowiałości u psa

Na zachowanie psa wpływają także zmiany zachodzące w jego otoczeniu. Szczególnie dotkliwa dla czworonoga może być utrata ukochanego właściciela lub innego zwierzaka, z którym pies był mocno związany. Nagłe zniknięcie opiekuna lub towarzysza może spowodować zmianę w zachowaniu psa, wywołać zniechęcenie, apatię, a nawet depresję.

Osowiałość  u psa i ogólne nagłe obniżenie nastroju może być także wynikiem podawania nieodpowiednich lekarstw. Pamiętajmy, że niemal każdy środek farmakologiczny może powodować pewne skutki uboczne. Jeśli nasz pupil zażywa jakieś leki, a w jego zachowaniu zauważyliśmy niepokojące zmiany, warto uważnie przeczytać ulotkę lub od razu skonsultować się z weterynarzem. Być może konieczna będzie zmiana podawanych środków na inne, o łagodniejszym działaniu.

Otępienie, zniechęcenie i ospałość to także częste objawy zatrucia substancjami toksycznymi. Dla naszych zwierzaków najgroźniejsze są różnego rodzaju substancje chemiczne, których często używamy w naszych domach lub ogrodach. W okresie letnim należy uważać zwłaszcza na wszelkiego rodzaju środki do nawożenia roślin. Połknięcie takiego preparatu może skończyć się tragicznie dla czworonoga.

Co robić, kiedy pies jest osowiały?

Jako właściciele czworonogów jesteśmy całkowicie odpowiedzialni za ich zdrowie, kondycję oraz samopoczucie. Oczywiście nie każdy z nas jest doświadczonym hodowcą i raczej nie posiadamy specjalistycznej wiedzy weterynaryjnej, ale to my znamy najlepiej swoje zwierzaki, więc żadna niepokojąca zmiana w ich zachowaniu nie powinna nam umknąć. To ogromnie ważne, ponieważ im wcześniej zauważymy, że z pupilem dzieje się coś złego, tym większe będą jego szansę na powrót do zdrowia.

Jeśli nasz pupil od pewnego czasu zachowuje się inaczej niż zwykle, jest osowiały, senny lub apatyczny i niechętnie reaguje na bodźce płynące z otoczenia, powinniśmy przede wszystkim uważnie go obserwować. Warto zwrócić uwagę na wygląd pupila i zmierzyć mu temperaturę. Prawidłowa temperatura ciała czworonoga wynosi około 37,5-38 stopni Celsjusza. Wyższa wskazuje na stan podgorączkowy, a temperatura sięgająca powyżej 41,5 stopnia uważana jest za stan krytyczny. Jeśli zwierzak ma gorączkę, wykazuje inne niepokojące objawy lub stan otępienia i niechęci do aktywności utrzymuje się dłużej niż dobę, należy niezwłocznie zabrać go do weterynarza.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu