co zrobic gdy pies jest agresywny

Co zrobić, gdy pies jest agresywny?

Skłonność do agresji u psa to jeden z najpoważniejszych problemów, z jakimi nieraz zmagają się właściciele czworonogów. Pamiętajmy, by nigdy nie lekceważyć żadnych przejawów psiej agresji, bez względu na to czy jego wrogość skierowana jest na nas, czy też wyłącznie na inne zwierzęta. Tego rodzaju zachowania nasilają się z czasem, prowadząc do bardzo poważnych, a często i groźnych konsekwencji. Zobaczmy, co powoduje agresję u psa i jak można jej przeciwdziałać.

Przyczyny agresji u psa

Mówiąc o psach wyróżniamy dwa podstawowe typy agresji. Pierwszym z nich jest tak zwana agresja defensywna, biorąca się z psiego poczucia lęku, strachu oraz zagrożenia, a co się z tym wiąże – konieczności obrony siebie lub swego terytorium. Drugi typ to agresja ofensywna, związana głównie z chęcią dominacji nad otoczeniem oraz dążeniem do odczuwania przyjemności i satysfakcji przez psa.

Skłonność do agresywnych zachowań często wykazują psy, których nigdy nie poddano należytej socjalizacji, zwierzęta nadmiernie karane lub wręcz przeciwnie – rozpieszczane i nagradzane bez powodu. Agresywne bywają także czworonogi, których przeszłość odcisnęła piętno na ich psychice. Życie na ulicy, pobyt w schronisku, przemoc ze strony człowieka to główne czynniki wywołujące na psią nieufność i wrogość wobec otoczenia, nowego właściciela czy innych zwierząt. Niektóre psy mogą stać się agresywne pod wpływem odczuwanego bólu lub pogarszającego się samopoczucia, związanego z różnego rodzaju chorobami, kontuzjami lub urazami.

Jak poradzić sobie z agresją u psa?

Walka z psią agresją to niestety dosyć żmudny proces. Najważniejszą kwestią jest tutaj przede wszystkim prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny problemu, co nie zawsze jest proste. Jak już powiedzieliśmy, przyczyn agresji może być wiele, dlatego w takiej sytuacji zawsze warto zasięgnąć porady specjalisty. Dopiero po postawieniu diagnozy będzie można podjąć odpowiednie kroki, aby wyciszyć agresywnego czworonoga i oduczyć go niechcianych zachowań.

Agresja u psa a szkolenie behawioralne

Pomoc behawiorysty może okazać się niezbędna, zwłaszcza w sytuacji, gdy psia agresja koncentruje się na domownikach. Jeśli pies raz rzucił się na swego właściciela, to z pewnością zrobi to ponownie. Dlatego nigdy nie należy lekceważyć żadnych przejawów agresji u czworonoga. Sygnały, takie jak brak posłuszeństwa, ignorowanie naszych poleceń i komend, warczenie lub próby gryzienia zawsze powinny zwrócić naszą uwagę. Zdarza się, że jedyną szansą na przywrócenie zwierzaka do porządku jest terapia pod okiem behawiorysty oraz szkolenie, które uczy psa posłuszeństwa i prawidłowych zachowań.

Trzeba pamiętać, że praca nad psią psychiką nigdy nie jest prosta. Oczywiście najwięcej zależy tu od przyczyny problemu, jego skali i tego wobec kogo wymierzona jest psia wrogość. Innymi czynnikami mającymi znaczenie w terapii behawioralnej są wiek i rasa psa, ale również my sami, czyli to jak traktujemy psa na co dzień i jak wyglądają nasze relacje z czworonogiem. Sprawny behawiorysta zawsze patrzy na problem całościowo, a opracowując odpowiednią terapię bierze pod uwagę zarówno psie, jak i nasze własne możliwości. Co ważne, pomoc trenera bynajmniej nie kończy się na postawieniu diagnozy i zaleceń. Trener towarzyszy nam podczas pracy z czworonogiem, obserwuje postępy zwierzaka i na bieżąco koryguje błędy. Szkolenie psa ze skłonnością do agresji wymaga rozległej wiedzy i doświadczenia, którego sami nie zdobędziemy w ciągu kilku dni. Dlatego, aby pomóc i sobie, i zwierzakowi, najlepiej skorzystać z pomocny kompetentnego specjalisty.

Kontrola u weterynarza

Oczywiście zaburzenia behawioralne nie są jedyną możliwą przyczyną niewłaściwych zachowań u psa. Warto pamiętać, że za skłonnością do agresji stać mogą także problemy zdrowotne. Niektóre schorzenia, dokuczliwe urazy lub silny ból mogą budzić rozdrażnienie, a nawet agresję u czworonoga. Pod uwagę należy wziąć zwłaszcza równego rodzaju dolegliwości ortopedyczne, zaburzenia hormonalne lub poznawcze. Nadmierne pobudzenie lub agresja u psa bywa również wynikiem podawania niektórych leków, a nawet niewłaściwej diety. Jak widać możliwości jest wiele, dlatego zanim skierujemy się do behawiorysty, warto najpierw skonsultować stan zwierzaka z weterynarzem.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

2 komentarze

Dodaj komentarz
 1. NAME
  cze 27, 2018 - 09:55 AM

  Bardzo przydatne porady.

  Reply
 2. NAME
  lip 05, 2018 - 10:02 AM

  Śmieszne zdjęcie

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu