Co zrobic gdy pies jest agresywny

Co zrobić, gdy pies jest agresywny na spacerze?

Dlaczego pies staje się agresywny na spacerze, choć zwykle jest łagodny jak baranek? Takie zachowanie może wskazywać na tak zwaną agresję smyczową. To poważne zaburzenie behawioralne, które może przysporzyć nam wielu problemów i skutecznie utrudnić codzienne spacery z czworonogiem. Jak sobie z tym poradzić? Zobaczmy.

Co zrobić, gdy pies jest agresywny?

Agresja a nadreaktywność smyczowa u psa

Jak wyjaśnić to, że zwykle spokojny i łagodny pies podczas spaceru staje się pobudzony, agresywny i bardzo trudno nad nim zapanować? Czasem wystarczy byle impuls, na przykład spotkanie z innym zwierzakiem lub człowiekiem, by nasz pupil z potulnego psiaka przeistoczył się w niemal krwiożerczą bestię. Niestety problem ten znany jest wielu właścicielom, ale nie każdy wie, z czym właściwie ma do czynienia.

Problem, o którym mowa opisano pod nazwą agresji czy też reaktywności smyczowej. Mówiąc najogólniej, jest to zespół niepożądanych zachowań pojawiających się wyłącznie wtedy, gdy pies jest przypięty do smyczy. Pod wpływem pewnych czynników pies przyjmuje postawę ofensywną, zaczyna skakać, szczekać i ciągnąć w kierunku obiektu będącego źródłem agresji. Istotne jest to, że psy nie wykazują podobnych zachowań wobec tych samych obiektów, gdy nie są przypięte do smyczy. Pobudzenie pojawia się wyłącznie na uwięzi, choć zdarza się, że zignorowana agresja smyczowa przerodzi się z czasem w agresję o charakterze ogólnym. W większości jest to zachowanie nabyte, ale niektóre rasy, na przykład owczarki niemieckie czy syberian husky, mogą być na nią bardziej podatne. Skąd bierze się ten problem?

Co powoduje agresję smyczową u psa?

Najczęściej źródłem problemu jest sama smycz. Pies prowadzony na smyczy ma ograniczone pole manewru, jego ruchy są kontrolowane, a to znaczy, że pozbawiamy psa możliwości swobodnej obrony przed ewentualnym zagrożeniem. Kiedy zwierzak nie może dowolnie ominąć potencjalnego przeciwnika, psa lub człowieka, instynktownie przyjmuje postawę obronną albo agresywną.

Niestety często sami nieświadomie przyczyniamy się do takich zachowań. Trzeba pamiętać, że smycz doskonale przewodzi emocje, które sami odczuwamy podczas spaceru. Jeśli na widok zbliżającego się psa od razu napniemy smycz, będzie to dla psa informacją, że i my widzimy zagrożenie i niejako „na wszelki wypadek” sam przyjmie postawę obronną.

Dlaczego pies jest agresywny na spacerze?

Pamiętajmy, że agresję smyczową u psa wywołują te same bodźce i czynniki, na które bez smyczy reaguje obojętnie. Jeśli jednak po wyeliminowaniu smyczy agresja nie znika, a wszelkie niepożądane zachowania dalej występują to znaczy, że nie mamy do czynienia z reaktywnością smyczową, a z czymś zupełnie innym. Co jeszcze może wywoływać agresję u psa?

Niestety takich czynników jest bardzo wiele. Jedną z najczęstszych przyczyn agresji u psa jest zwykły strach. Pies, który boi się innych czworonogów może reagować agresywnie, czyli tak, jak podpowiada mu instynkt. Problem ten często dotyczy zwierzaków przygarniętych ze schroniska, które w przeszłości spotkało wiele złego. Agresja mogła rozwinąć się na skutek dręczenia pupila przez inne psy lub konkurowania o pokarm z innymi samcami.

↓ SMYCZ REGULOWANA DLA PSA ↓

Kolejną przyczyną agresji są błędy w wychowaniu i socjalizacja czworonoga. Brak kontaktu z innymi psami w okresie szczenięctwa może wywołać nieufność lub agresję wobec psów w życiu dorosłym.

Jak poradzić sobie z agresją u psa?

Przede wszystkim nie należy jej lekceważyć. Agresja u psa, niezależnie od przyczyny, jest poważnym problemem, którego nie wolno bagatelizować. Mając na uwadze dobro pupila powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by wyeliminować problem i nie dopuścić do utrwalenia niepożądanych zachowań.

A jak rozwiązać problem agresji smyczowej u psa? Najlepszą metodą jest szkolenie. Pracę z pupilem zaczynamy już od małego, dbając o właściwą socjalizację z ludźmi oraz innymi zwierzętami. Niezwykle ważne jest także wzmacnianie pozytywnych zachowań oraz nauka poprawnego chodzenia na smyczy i przy nodze. Szkolenie powinno być nakierowane na to, by wyrobić w psie nawyk skupiania uwagi na właścicielu. Zwierzak powinien znać podstawowe komendy, takie jak „zostań” czy „siad”, dzięki którym łatwiej będzie nam nad nim zapanować. Naukę zacznijmy w domu, stopniowo przenosząc ją na zewnątrz.

Podczas spacerów starajmy się nie napinać smyczy zwłaszcza, gdy na horyzoncie pojawi się obcy pies czy osoba. Spokojnie podążajmy swoją drogą, a gdy psy się zbliżą pozwólmy im się obwąchać. Postarajmy się także zapewnić pupilowi jak najwięcej spotkań ze spokojnymi psami w kontrolowanych przez nas warunkach. Im więcej kontaktów i pozytywnych skojarzeń będzie miał nasz zwierzak, tym spokojniej będzie reagował na spotkania z obcymi czworonogami.

KAGANIEC DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © vasilaleksandrov — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu