co-zrobic-gdy-otrzymamy-niechciane-zwierze-w-prezencie

Co zrobić, gdy otrzymamy niechciane zwierzę w prezencie?

Z pewnością każdy lubi dostawać prezenty. Zdarza się jednak, że upominek jest nie tylko rozczarowaniem, ale także niemałym problemem. Jeśli otrzymaliśmy w prezencie zwierzę, jesteśmy w szczególnie trudnej sytuacji. Domowy pupil to nie tylko wierny przyjaciel, ale przede wszystkim żywa istota potrzebująca naszej troskliwej opieki przez wiele lat. Nie każdy może pozwolić sobie na tak poważne zobowiązanie. Co zrobić, jeśli dostaliśmy w prezencie zwierzę, którego nie możemy zatrzymać?

Najlepiej nie przyjąć kłopotliwego prezentu!

Jeśli od początku wiemy, że nie będziemy mogli należycie zająć się zwierzakiem, najlepiej odmówić przyjęcia prezentu. Nie martwmy się, że sprawimy przykrość obdarowującemu. W tej sytuacji musimy mieć na uwadze przede wszystkim dobro domowego pupila. Nie powinniśmy jednak zostawiać ofiarodawcy samego z problemem. Zaproponujmy pomoc i zaangażujmy się w działania, które umożliwią przekazanie żywego prezentu w dobre ręce.

Jak znaleźć nowego właściciela dla zwierzaka?

Poszukiwania nowego opiekuna dla zwierzaka powinniśmy rozpocząć od sąsiadów, znajomych i rodziny. Często już w najbliższym otoczeniu udaje się znaleźć osobę, która z chęcią przygarnie milusińskiego. Warto poprosić też znajomych, aby popytali w swoim otoczeniu, czy ktoś nie chce zająć się zwierzakiem. W ten sposób znacząco poszerzymy krąg osób, do których dotrze informacja o naszym podopiecznym. Co jednak robić, gdy nikt ze znajomych nie może zaopiekować się naszym zwierzakiem? W takiej sytuacji warto zamieścić odpowiednie ogłoszenie w lokalnej gazecie. Nie zaszkodzi też zapytać okolicznych hodowców, czy nie byliby zainteresowani adopcją. Wiadomość o zwierzaku możemy również pozostawić w gabinecie weterynaryjnym. Jeśli i to nie przyniesie efektu, warto poszukać nowego właściciela dla pupila przez internet. Komunikat powinniśmy opublikować nie tylko na stronach z ogłoszeniami, ale także na portalach skierowanych do miłośników zwierząt. W ten sposób z pewnością dotrzemy do wielu potencjalnie zainteresowanych osób.

Gdzie oddać niechciane zwierzę?

Często najlepszym rozwiązaniem okazuje się zwrócenie zwierzaka do hodowli, z której został zakupiony. Hodowca z pewnością doskonale zadba o milusińskiego, a także łatwiej niż nam będzie mu znaleźć osobę chętną do kupna zwierzaka. Musimy zdawać sobie jednak sprawę, że nie zawsze zwrócenie pupila do hodowli jest możliwe.

Oddanie zwierzaka do schroniska to ostateczność. Należy dołożyć wszelkich starań, aby do tego nie doszło. Pamiętajmy też, że zanim zgłosimy się do schroniska, możemy spróbować skorzystać z pomocy fundacji i stowarzyszeń zajmujących się niechcianymi zwierzakami. Być może uda się znaleźć dla naszego podopiecznego dom tymczasowy, w którym z pewnością będzie czuł się dużo lepiej niż w schronisku. Warto wiedzieć, że nie jesteśmy bezradni także, gdy chcemy oddać podopiecznego innego niż pies i kot. Obecnie działa wiele stowarzyszeń adopcyjnych, które przygarną niechcianą świnkę morską, królika czy papugę.

Czasem warto spróbować…

Zwierzę potrafi wywrócić całe domowe życie do góry nogami. Żywy upominek to jednak nie tylko dodatkowe obowiązki. Wiele osób nie potrafi oprzeć się urokowi nowego podopiecznego. Zwierzę może odmienić nasze życie na lepsze i dostarczyć nam przez lata mnóstwo radości. Zastanówmy się, czy na pewno musimy oddać żywy prezent. Nieplanowany pupil może się bowiem okazać dla nas pomyślnym zrządzeniem losu. Warto rozważyć pozostawienie zwierzaka w domu, jeśli jesteśmy w stanie się nim odpowiednio zaopiekować. Zawsze należy jednak zachować zdrowy rozsądek i nie dać się ponieść emocjom. Przemyślmy, czy mamy wystarczająco dużo wolnego czasu, aby zapewnić nowemu podopiecznemu właściwe warunki do życia i rozwoju.

Zdjęcie: Fotolia.pl

banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.