co zrobic gdy kot je zwirek

Co zrobić, gdy kot je żwirek?

Problem może wydawać się nieco dziwny, ale wielu właścicieli mruczków ma z nim do czynienia. Zazwyczaj są to kocięta, które nie do końca wiedzą, czemu konkretnie ma służyć kuweta i te wszystkie granulki, które się w niej znajdują. Do tego dochodzi sam zapach granulek, ich ciekawy kształt. Małe zwierzaki, zarówno psiaki, jak i mruczki, są z natury bardzo ciekawskie i chętnie spróbują wszystkiego, co znajdzie się w zasięgu ich pyszczków. Dlatego to od mądrego postępowania właściciela zależy, czy stanie im się coś złego, czy też w porę zareagujemy i podejmiemy odpowiednie kroki. Zjadania żwirku przez kota można spokojnie oduczyć, trzeba tylko najpierw wiedzieć, jak właściwie przedstawia się sprawa i czemu zwierzak połyka granulki.

Dlaczego kot nie powinien jeść żwirku?

Kocięta uwielbiają sprawdzać wszelkie nowe przedmioty, które znajdą się na ich drodze. A ponieważ nie mogą za bardzo sondować otoczenia łapami (w przeciwieństwie do ludzi, którzy wszystko biorą do rąk), biorą nowości od pyszczka albo przynajmniej wsadzają w nie nos, co nie zawsze dobrzy się kończy, ponieważ nie każda nowa rzecz jest bezpieczna. Wąchanie żwirku żadnemu zwierzakowi nie zaszkodzi, ale zjadanie go to już inna sprawa. Problem dotyczy zwłaszcza żwirków sztucznych, a już szczególnie tych zbrylających, bo połknięcie nawet kilku granulek dziennie może urosnąć w układzie pokarmowym mruczka do sporych rozmiarów i zagrozić poważnie jego zdrowiu. To, że coś nie jest toksyczne (a żwirek nie jest) nie oznacza, że nadaje się do spożycia. Im większe ilości zjedzonych granulek, tym większe też obciążenie dla układu trawiennego. Poza tym takie połykanie fragmentów żwirku wchodzi w nawyk i jeżeli w porę nie zareagujemy, pupil może to uznać za dobrą zabawę i częstować się coraz częściej. Nawet jeżeli ma w kuwecie naturalny żwirek, który właściwie składa się z samego drewna, z pewnością nie okaże się on smaczną i pożywną przekąską. Mruczki mogą podjadać specjalną trawę dla kota », ale na pewno nie drewno.

TRAWA DLA KOTA ↓

Zjadanie żwirku przez koty – główne przyczyny

Po pierwsze, kociak może jeść granulki żwirku, bo kompletnie nie radzi sobie z nauką korzystania z kuwety. To najbardziej popularny powód. Zdarza się przede wszystkim wtedy, kiedy zabierzemy malucha zbyt wcześnie od mamy. Cały świat jest dla niego obcy, trudny i wszystkiego musi się nauczyć, a jeszcze tak niedawno zajmowała się nim mama, mógł siusiać, gdzie chciał i do tego był jeszcze wylizywany. Teraz utracił nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale również opuścił swój teren i trafił do naszego domu, gdzie wszystko jest nowe i obce. Kociakowi kuweta » może skojarzyć się z posłaniem (wiele mruczków próbuje się w niej położyć), terenem zabaw albo z dużą miską. Granulki są małe, więc przypominają kawałki suchej karmy. Łatwo je pogryźć albo od razy połknąć. Czasem ładnie pachną. Dlatego to do nas należy nauczenie zwierzaka, że kuweta to miejsce do załatwiania potrzeb fizjologicznych, a nie jedzenia. Trening czystości dotyczy zarówno mruczków, jak i psiaków, choć wygląda trochę inaczej. Warto za każdym razem, kiedy maluch kręci się po mieszkaniu i ewidentnie szuka ustronnego miejsca, przenieść go do kuwety. Zapoznawajmy też kociaka z kuwetą po wcześniejszym podaniu mu jedzenia. Pierwsze skojarzenia są bardzo ważne, a najedzony pupil z o wiele mniejszą chęcią zabierze się za pałaszowanie żwirku. Po drugie, mruczki czasami jedzą wyściółkę kuwety, bo brakuje im witamin albo pierwiastków w diecie i w ten sposób uzupełniają braki. Zadbajmy o to, aby ich karma była pełnowartościowym posiłkiem albo przygotowujmy posiłki w domu (zależy od tego, na jakie karmienie się zdecydujemy) i zawsze trzymajmy się zasad określających nie tylko kaloryczność pożywienia, ale też jego składu. Możemy zawsze dokupić maluchowi suplement diety lub trawę, która nie tylko doskonale uzupełnia niedobory witaminowe, ale również pomaga oczyścić organizm z kłębów futra (dowiedz się dlaczego kotu potrzebna jest trwa KLIK). Po trzecie sprawmy, aby żwirek w kuwecie był jak najmniej kuszący, a zatem kupmy produkt o neutralnym zapachu. Warto też sięgnąć po produkt naturalny, czyli żwirek drewniany, zwany inaczej pelletem ». Też nie nadaje się do spożycia, ale nie zrobi kociakowi krzywdy, jeżeli jednak mruczek się nim poczęstuje. Warto zawsze towarzyszyć pupilowi i pilnować. Nie wolno krzyczeć ani karać, natomiast małe upomnienie i powiedzenia spokojnym głosem „nie wolno” lub nawet wyprowadzenie mruczka na chwilę z kuwety może dużo pomóc.

↓ DREWNIANY ŻWIREK DLA KOTA ↓

Jeśli żaden z powyższych sposób nie działa, warto poprosić o pomoc specjalistę, przede wszystkim zoopsychologa. Podjadanie granulek może mieć naturę psychiczną i na przykład być wyrazem głębokiej tęsknoty malucha za mamą. Okazanie mu maksimum miłości i troski może wiele pomóc, ale czasami bez terapii się nie obejdzie. Zoopsycholog przyda nam się też wtedy, jeżeli nasz starszy mruczek zacznie nagle jeść żwirek. To często sygnał, że mamy do czynienia z problemami behawioralnymi. Oczywiście wcześniej należy wykluczyć wszelkie inne możliwe przyczyny, w tym nieodpowiednio zbilansowaną dietę.

↓ SUCHA KARMA DLA KOCIĄT ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu