co zrobic gdy dostaniemy alergii na papuzke falista

Co zrobić, gdy dostaniemy alergii na papużkę falistą?

Najczęściej uczulającymi domowymi zwierzakami są koty, jednak wiele osób źle znosi też kontakt z psami i świnkami morskimi. Wbrew pozorom również alergie na pierzastych pupili nie są rzadkością. Wśród ptaków względnie bezpieczne okazują się jedynie kanarki. Z kolei papugi i papużki faliste u osób nadwrażliwych mogą prowokować niebezpieczne alergiczne reakcje.

Alergia na papużki faliste – co tak właściwie jest jej przyczyną?

W przypadku papużek falistych alergeny wywołujące uczulenie znajdują się w piórach, naskórku i w odchodach ptaków. Najbardziej problematyczną kwestią z jest z pewnością naskórek, który podobnie jak kurz z łatwością przemieszcza się po całym mieszkaniu. Te mikroskopijne drobinki ciężko jest zauważyć gołym okiem. Niezwykle trudno jest też nad nimi zapanować. Ptak nawet wówczas, gdy spokojnie siedzi w klatce, nieustannie trzepocze skrzydłami. Wraz z każdym ruchem piór do powietrza trafia martwy papuzi naskórek.

Co robić, gdy nie możemy zatrzymać w domu skrzydlatego kompana?

Kontakt z alergenem niekiedy wywoływać może bardzo silne uczulenie. Alergicy mieszkający pod jednym dachem z papużką falistą nabawić mogą się zapalenia spojówek, astmy czy egzogennego zapalenia pęcherzyków płucnych.[1] Niestety czasem dalsze przebywanie w towarzystwie zwierzaka nie jest możliwe. Jedyną opcją jest wówczas znalezienie dla pupila nowego domu. Z pomocą przyjść nam tu może najbliższe otoczenie. Zdarza się, że wśród rodziny bądź przyjaciół znajdzie się ktoś, kto zaadoptuje naszego milusińskiego. Do poszukiwań odpowiedniego opiekuna zawsze warto też wykorzystać internet. Kanały społecznościowe bądź fora miłośników poszczególnych gatunków w tej sytuacji okazać mogą się niezwykle pomocne.

Co zrobić, gdy mimo uczulenia nie chcemy pozbyć się z domu papużki falistej?

Rozstanie z domowym pupilem nigdy nie jest prostą sprawą. Stąd często, zanim zdecydujemy się na ten ostateczny krok, wypróbować chcemy inne, mniej radykalne rozwiązania. Zdarza się, że alergik i ptak mogą mieszkać w jednym mieszkaniu. Koegzystencja taka będzie wymagała jednak dostosowania się do paru zasad.

→ Znajdź odpowiednie lokum dla swego pierzastego przyjaciela.

Sypialnia alergika musi być miejscem w pełni bezpiecznym. Z pewnością nie powinniśmy więc stawiać tam klatki z ptakiem. Również pokój, w którym osoba uczulona spędza większość swego czasu, nie nadaje się na lokum dla skrzydlatego pupila.

W miejscu, w którym trzymamy naszego towarzysza, zadbać musimy o stały dopływ świeżego powietrza, dobrą wentylację, a nawet o sprzęt do dezynfekcji powietrza. W przypadku alergików niezwykle pomocny okazuje się filtr HEPA, który to skutecznie radzi sobie nie tylko z ptasim naskórkiem, ale i z kurzem, grzybami, pierwotniakami i bakteriami. W mechanizm taki zaopatrzone mogą być zarówno odkurzacze, jak i klimatyzacja.

→ regularnie sprzątaj ptasią klatkę i jej okolice

O porządek w klatce naszego pupila powinniśmy dbać zawsze, jednak gdy w domu mamy alergika zachowanie odpowiedniego poziomu czystości staje się kwestią priorytetową. Porządkowanie klatki i jej otoczenia to czynności, które zagościć muszą w naszym codziennym grafiku. W ruch pójść powinny tu mokre szmatki, za pomocą których wytrzemy pręty i wszystkie ptasie akcesoria. Odkurzacz i mop też będą niezbędne. Dzięki nim zaprowadzimy czystość w całym pomieszczeniu. Wszystkie te zadania zdecydowanie łatwiej będzie nam wykonać, jeśli zawczasu odpowiednio dostosujemy pokój do skrzydlatych lokatorów. Z zasłon i dywanów lepiej zrezygnować – zbyt dobrze magazynują one alergeny.

Jeśli tylko jest taka możliwość, alergik nie powinien sam brać się za porządki. Zdecydowanie bezpieczniej będzie obowiązki te powierzyć innemu członkowi rodziny. W przeciwnym razie warto zadbać o odpowiednią odzież ochronną. Maseczka na twarz i rękawiczki to zupełna podstawa. Po zakończonych porządkach dobrze jest też wyprać całe ubranie.

→ ogranicz ilość ptaków w klatce

Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności okazać może się, że alergikowi nie będzie przeszkadzać ptasie towarzystwo. Nawet wówczas warto mieć się jednak na baczności i nie przesadzać z ilością trzymanych w domu skrzydlatych towarzyszy. Im więcej ptaków, tym więcej alergenów. Hodowle warto więc ograniczyć do minimum (przeczytaj również o tym, kiedy należy zabrać papużkę falistą do weterynarza KLIK).

Źródło:

[1] http://www.mojealergie.pl/alergia-na-papugi-co-warto-o-niej-wiedziec/

Zdjęcie: Fotolia.pl

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu