Co robić, gdy kot ma nadmierny apetyt?

Co robić, gdy kot ma nadmierny apetyt?

Kot siedzi przy pustej miseczce i wymownie wpatruje się w krzątających się po kuchni opiekunów.  Jeśli dojdzie do tego smutne miauczenie, mało kto potrafi oprzeć się takiemu widokowi. Rozwiązanie wydaje się proste – nakarmić głodnego pupila. Co jednak, jeśli takie zachowanie powtarza się wielokrotnie w ciągu dnia, a kot nadal nie ma dosyć? Jak walczyć z nadmiernym apetytem u naszego ulubieńca?

W naturze koty większość czasu poświęcają na polowania. Pożywienie nie zawsze jest łatwo dostępne, jego zdobycie niejednokrotnie wymaga wiele wysiłku i pochłania sporo energii. W takich warunkach problemem może być jedynie niedostatek pokarmu. Inaczej ma się sytuacja domowych milusińskich, którzy często posiadają praktycznie nieograniczony dostęp do jedzenia. Nie dziwi więc, że co raz częstszą kocią przypadłością staje się nadwaga i otyłość. Niewłaściwa waga prowadzi do poważnych chorób, stanowiąc niepotrzebne obciążenie dla organizmu. Czy możliwe jest jednak uniknięcie problemu, jeśli nasz mruczek ma duży apetyt?

Choroby przyczyną zaburzeń

Po pierwsze wybierzmy się z naszym ulubieńcem do weterynarza. Powodem „ wilczego apetytu” bywają problemy zdrowotne.  Badania w kierunku problemów hormonalnych i chorób metabolicznych pozwolą nam wykluczyć patologiczną przyczynę zaburzeń. Warto poprosić lekarza o środki na odrobaczanie – pasożyty mogą powodować zwiększone zapotrzebowanie na pokarm.

Czym karmić kota?

Oczywiście – podstawą jest dobór właściwej diety. Jeśli nasz kot stale przebywa w domu, wylegując się na fotelu pożywienie powinno dostarczać mniejszą ilość energii niż w przypadku futrzaka spędzającego czas na wspinaczkach po drzewach. Wybór karmy pod kątem aktywności sprawi, że będziemy pewni, iż w pełni zaspokajamy potrzeby pupila. Dieta musi być też odpowiednio zbilansowana pod kątem składników odżywczych, w innym wypadku kot musi zjeść więcej pokarmu, aby uniknąć niedoborów.

Jak często karmić kota?

Jedna duża porcja czy może kilka mniejszych? W przypadku kociego łakomczucha lepszym rozwiązaniem jest podawanie wielu małych porcji w ciągu całego dnia. Warto trzymać się stałych pór karmienia. Unikajmy pozostawiania kotu nieograniczonego dostępu do jedzenia. Nie reagujmy też na rozpaczliwe miauknięcia – pozwoli to uniknąć „żebrania” o jedzenie.

A może zabawa zamiast jedzenia?

Jeśli nasz mruczek większość czasu spędza na kanapie, należy zmobilizować go do większej aktywności. Zabawa – szczególnie imitująca polowanie może skutecznie zapobiegać nadwadze u kota, a dodatkowo dostarczać mu niezbędnej rozrywki.  Zakończenie „łowów” to idealna pora na posiłek. Nagradzając naszego mruczka jakimś frykasem zapewnimy mu poczucie satysfakcji z udanego polowania.  Innym sposobem na urozmaicenie posiłków jest chowanie pokarmu, – aby zdobyć pożywienie kot musi spędzić trochę czasu na poszukiwaniach. Podobno rolę pełnią zabawki interaktywne wypełnione jedzeniem. Pamiętajmy, że nuda sprzyja nadmiernemu jedzeniu. Fascynujące pościgi i wspinaczki dostarczą kotu zajęcia na cały dzień.

Sposób na kocie troski?

Przejadanie się może być również kocią metodą na smutki. Podobnie jak ludzie, w stresujących sytuacjach pocieszenie znajdują w kolejnych kawałkach czekolady, tak koty próbują sobie radzić z niepokojem zajadając kolejne porcje ulubionej karmy. Jeśli podejrzewamy behawioralne podłoże problemów przyjrzyjmy się otoczeniu kota – przyczyną stresu może być przemeblowanie, pojawienie się nowego kota w okolicy lub konflikt w grupie naszych domowych ulubieńców. Jeśli nie umiemy sami uporać się z problemem warto skonsultować się ze specjalistą od kocich zachowań.

Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu