choroby stawow u psow

Choroby stawów u psów

Spowolnione ruchy, niechęć do spacerów i zabawy, brak apetytu oraz kłopoty ze wstawaniem – to tylko niektóre z symptomów świadczących o problemach stawowych u psów. Schorzenia, takie jak dysplazja czy artroza, oraz rozmaite dolegliwości z nimi związane wcale nie są rzadkością u czworonogów. Co ciekawe zapadają na nie zarówno seniorzy, jak i całkiem młode zwierzaki. Z jakimi chorobami stawów borykają się psy? Co je powoduje i jak można im zapobiec?

Jak dbać o stawy u psów dużych ras?

Dysplazja stawów u psa

Jedną z najczęstszych chorób stawowych u psów jest tak zwana dysplazja stawu biodrowego » lub łokciowego. Schorzenie to polega na nieprawidłowym wykształceniu się powierzchni stawowych w okresie dorastania, niedopasowaniu lub rozluźnieniu struktur budujących staw. Może to prowadzić do przesunięcia się głowy kości udowej, zwichnięcia lub nadwichnięcia stawu.

Dysplazja jest dosyć powszechnym schorzeniem, dotykającym zwłaszcza psy ras dużych i olbrzymich, co jedna wcale nie oznacza, że pozostałe zwierzaki są na nią odporne. Czynnikiem chorobowym jest także zła dieta lub nadmierna aktywność fizyczna, prowadząca do nierównomiernego rozwoju szkieletu oraz tkanek miękkich. Schorzenie to może prowadzić do ostrego stanu zapalnego, a w efekcie poważnej choroby zwyrodnieniowej.

Choroba zwyrodnieniowa stawów u psa

Zwyrodnienie stawów u psa bywa efektem uszkodzenia chrząstki lub stanu zapalnego. Pod wpływem choroby dochodzi do stopniowej degeneracji chrząstki stawowej, przerostu kości w obrębie stawu oraz zmian w strukturze błony maziowej, więzadeł oraz przylegających do niech mięśni. Skutkiem tego jest przeważnie nieodwracalne uszkodzenie budowy stawu, dotkliwy ból oraz kulawizna.

Artroza, czyli choroba zwyrodnieniowa, występuje zwykle u psów w podeszłym wieku, otyłych lub obarczonych dziedziczną skłonnością do zachorowania. Problem ten dotyczy wszystkich psów bez względu na wielkość, choć niektóre z nich uważa się za szczególnie narażone. Psy z grupy największego ryzyka to między innymi owczarek niemiecki, labrador, nowofundland, dog czy rottweiler.

WITAMINY DLA PSA WSPOMAGAJĄCE STAWY ↓

Jakie są przyczyny chorób stawów u psa?

Schorzenia stawowe u psów mogą mieć wiele przyczyn, choć w przypadku dysplazji kluczowy wydaje się czynnik genetyczny, czyli skłonność do zachorowania odziedziczona po rodzicach. Ponadto na jej rozwój wpływają także warunki środowiskowe, takie jak zła dieta lub niewłaściwy dla zwierzaka rodzaj aktywności fizycznej. Błędy żywieniowe, przekarmiane lub nadmierny wysiłek mogą znacznie przyczynić się do rozwoju dysplazji.

Jeśli zaś chodzi o chorobę zwyrodnieniową, to ta rozwija się przeważnie po przebytym urazie, uszkodzeniu stawu lub jego zwichnięciu. Najczęstszą przyczyną zmian w obrębie stawu jest jednak nieleczony stan zapalny. Zwykle dochodzi do niego pod wpływem ubogiej diety lub złych warunków bytowych zwierzęcia. Na zmiany zwyrodnieniowe narażone są również psy starsze, otyłe oraz mało aktywne. Wyjątkowo podatne są także psy dużych ras, takie jak owczarki czy dogi niemieckie.

Objawy problemów ze stawami u psa?

Choroby stawów u psów są dosyć podstępne, gdyż w pierwszej fazie przebiegają niemal niezauważalnie. Pierwsze zmiany w zachowaniu pupila zauważamy dopiero, gdy zaczynie odczuwać silny ból. Pierwszym symptomem świadczących o rozwoju choroby będzie wyraźne spowolnienie ruchów pupila. Pies może mieć problemy ze wstawaniem, siadaniem bądź wygodnym ułożeniem się na posłaniu. Ból i dyskomfort będą towarzyszyły mu także podczas skakania czy chodzenia po schodach. Zwierzęta ze schorzeniami stawów wyraźnie tracą ochotę do zabawy, unikają spacerów oraz biegania. Z powodu bólu i złego samopoczucia pies traci również apetyt, a w miarę rozwoju choroby zacząć kuleć lub popiskiwać podczas poruszania się.

Profilaktyka chorób stawowych u psa

Warto pamiętać, że większość zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawów u psa jest nieodwracalna i nieuleczalna. Po rozpoznaniu choroby wdraża się odpowiednią terapię, a niekiedy również rehabilitację. Skuteczność leczenia zależy w dużej mierze od tego, jak szybko wychwycimy niepokojące sygnały w zachowaniu pupila. Tak czy inaczej zwierzak, którego dotknęło schorzenie tego rodzaju do końca życia pozostanie pod kontrolą lekarską. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć.

Jak uchronić psa przed chorobą stawów? »Przede wszystkim pamiętajmy o prawidłowej, dobrze zbilansowanej diecie. Trzymajmy się stałych pór posiłków i unikajmy przekarmiania. Zadbajmy także o właściwą stymulację ruchową pupila. Dzięki temu unikniemy nadwagi i otyłości. Pamiętajmy też o regularnych odwiedzinach u weterynarza. Badania kontrolne pomogą wychwycić pierwsze oznaki choroby i w porę zapobiec dalszym zmianom zwyrodnieniowym.

↓ KARMY DLA PSA WSPOMAGAJĄCE STAWY ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu