{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Chondroityna dla psa

Ostatnich kilkanaście lat przyniosło nie tylko ogromny postęp w dziedzinie medycyny weterynaryjnej, ale również wiele istotnych zmian w podejściu do żywienia zwierząt. Coraz więcej właścicieli świadomie sięga po zdrowe, pełnowartościowe karmy dla psów, które spełniają wszystkie potrzeby żywieniowe ich pupili. Na rynku pojawiły się różnorodne suplementy, przede wszystkim jako dodatki do diety psów o specjalnych wymaganiach. Jednym z nich jest siarczan chondrityny. Co wiemy o tym składniku i kiedy warto go podawać?

Co to jest chondroityna?

Pierwiastek zwany siarczanem chondroityny jest aminocukrem, będącym głównym budulcem chrząstki stawowej. Dzięki chondroitynie chrząstka zyskuje wytrzymałość i większą sprężystość. W wielu preparatach chondroityna występuje w towarzystwie innego składnika, glukozaminy. Obydwa pierwiastki wykazują działanie przeciwbólowe, przyczyniają się do odbudowy i regeneracji tkanki chrzęstnej oraz kostnej. Chondroityna poprawia ruchomość i sprawność stawów, a ponadto działa przeciwzapalnie.

Chondroityna powinna pojawić się w diecie psów starszych, chorych lub otyłych, ponieważ to właśnie one są najbardziej narażone na urazy i schorzenia stawów. Również niektóre rasy psów, szczególnie duże i olbrzymie, podatne są na dysplazję i zwyrodnienia stawów.

Siarczan chondroityny bywa składnikiem wielu karm dla psów, jednak jego zawartość w nich przeważnie nie pokrywa się z zapotrzebowaniem zwierzęcia na ten składnik. Przyjmuje się, że dzienna porcja chondroityny powinna wynosić 16 mg/0,45 kg masy ciała psa, dlatego też warto pomyśleć o dodatkowej suplementacji.

Chondroityna, a dysplazja stawów biodrowych

Dysplazja stawów to poważne schorzenie, polegające na nieprawidłowym ukształtowaniu torebki stawowej oraz więzadeł. Jest to choroba wrodzona, która przeważnie daje znać o sobie już pomiędzy 4, a 12 miesiącem życia psa. Choć zdarza się, że pierwsze objawy pojawiają się dopiero po kilku latach. Jakie zmiany w zachowaniu pupila powinny zaniepokoić opiekuna? Przede wszystkim duża niechęć do ruchu, a także widoczne trudności z poruszaniem się. Pies może chwiać się lub chodzić bardzo sztywno. Często pojawiają się także trudności ze wstawaniem. Nieleczona dysplazja wiąże się nawet z zanikiem mięśni w tylnych kończynach.

W leczeniu dysplazji ogromne znaczenie mają właściwe preparaty, zwane chondroprotetykami. Są to specjalne odżywki zawierające siarczan chondroityny oraz glukozaminę, które chronią chrząstki stawowe, wspomagają ich regenerację, a także spowalniają dalsze uszkodzenia.

Zwyrodnienie stawów u psów

Osteoarthritis, czyli zwyrodnienie stawów to choroba dopadająca przede wszystkim psy starsze, których chrząstki stawowe ulegają naturalnemu osłabieniu wraz z wiekiem. Zapalenie stawów może rozwinąć się również u psów, których odżywianie i warunki bytowe pozostawiają wiele do życzenia. Warto jednak pamiętać, że brak profilaktyki oraz leczenia innych schorzeń czy urazów, takich jak dysplazja, zwichnięcia lub zerwania więzadeł, również mogą prowadzić do rozwoju osteoarthritis. Uszkodzone chrząstki stawowe powodują duży ból i dyskomfort podczas chodzenia. Objawami zwyrodnienia są trudności w poruszaniu się, kulawizna oraz sztywny chód. Alarmujące dla właściciela powinny być również zmiany w zachowaniu pupila, na przykład niechęć do głaskania, lubianej dotychczas zabawy czy unikanie spacerów.

Chondroityna w leczeniu zwyrodnień stawów

Należy zdawać sobie sprawę, że choroby zwyrodnieniowej stawów nie da się całkowicie wyleczyć. Szanse za zupełne zregenerowanie raz uszkodzonej chrząstki są niewielkie, jednak nieleczona degradacja z pewnością pociągnie za sobą dalsze zniszczenia. Dlatego tak ważne jest podjęcie leczenia choroby. Przy zastosowaniu odpowiednich środków jej rozwój może zostać zahamowany, a bolesne objawy złagodzone.

Ważnym elementem terapii są odżywki zawierające siarczan chondroityny. Ich zadaniem jej odbudowa chrząstki i poprawa funkcjonowania stawów. Warto pamiętać, że chrząstki stawowe posiadają naturalną zdolność do regeneracji, ale tylko wtedy, gdy dostarczy się im niezbędnego budulca – chondroityny i glukozaminy. Chondroprotetyki wspomagają syntezę mazi stawowej, wzmacniają ich sprężystość i wytrzymałość.

Chondroityna w profilaktyce

Suplementy zawierające siarczan chondroityny warto podawać psom od czasu do czasu, jako dodatek do codziennej diety. Odżywki chondroprotekcyjne warto podawać również szczeniętom w intensywnej fazie rozwoju. Wzmocnione w ten sposób tkanki zyskają dodatkową ochronę przeciw mikro uszkodzeniom. Dostarczane organizmowi suplementy mogą zapobiec zniszczeniu chrząstek stawowych oraz opóźnić lub złagodzić objawy dysplazji.

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu