{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Borelioza u psa – przyczyny, objawy, leczenie

Borelioza u psa jest chorobą niebezpieczną i niestety trudną do zdiagnozowania, ponieważ początkowe objawy bardzo łatwo pomylić z dowolną infekcją. Nieleczona borelioza to jednak bardzo duże obciążenie dla organizmu zwierzaka, które w skrajnych przypadkach może zakończyć się śmiercią. Głównymi winowajcami są oczywiście kleszcze, które boreliozę roznoszą. Prewencja zawsze jest lepsza od leczenia, dlatego powinniśmy zabezpieczać pupila przez cały rok (a już zwłaszcza w okresie letnim) przed inwazją tych pasożytów zewnętrznych.

Borelioza u psa – co to takiego?

Borelioza jest chorobą bakteryjną i dotyczy zarówno psiaków, jak i ludzi. Czasami nazywa się ją krętkowicą kleszczowa, co od razu zawiera w sobie odpowiedź na pytanie, w jaki sposób można się nią zarazić. Boreliozę przenoszą kleszcze. Oczywiście nie wszystkie i nie zawsze. Aby pasożyt zaraził psiaka boreliozą, sam musi być zakażony i musi długo żerować na ciele pupila. Dlatego tak ważne jest, aby po każdym spacerze sprawdzać skórę zwierzaka. Jeśli zajdziemy kleszcza i szybko go wykręcimy (jeżeli sami nie potrafimy tego zrobić w fachowy sposób, zgłośmy się z problemem do weterynarza), nie powinno być żadnych problemów. Kłopoty pojawiają się wtedy, kiedy kleszcz długo żeruje na kudłaczu, po 48 godzinach zagrożenie zarażeniem staje się zdecydowanie wysokie. W tym czasie bakterie zdążą przemieścić się z jelit kleszcza do gruczołów ślinowych, a stamtąd do krwioobiegu psiaka. Najbezpieczniej jest wykręcić pasożyta w ciągu 24 godzin.

Borelioza u psa, tak samo jak u ludzi, może atakować różne narządy i układy, dlatego tak trudno początkowo ją zdiagnozować. Ponadto przez pierwszy okres „wylęgania się” zazwyczaj w ogóle nie daje objawów, co jeszcze bardziej utrudnia sprawę. Pierwsze objawy, jeśli się pojawią, będą zauważalne dopiero kilka miesięcy po ugryzieniu (nawet do pół roku!), więc mało który właściciel połączy objawy z atakiem kleszcza sprzed bardzo wielu tygodni.

Borelioza u psów bardzo często przebiega bezobjawowo i to przez naprawdę długi czas. Szacuje się, że tylko co dziesiąty (a nawet co dwudziesty) kudłacz ma jakiekolwiek symptomy.

Borelioza u psa – objawy

Jeśli nasz kudłacz przechodzi chorobę bezobjawowo, mamy spory problem. Jeśli jednak pojawią się jakieś objawy, najczęściej pojawią się:

 • rumień

To najlepszy możliwy objaw, bo pojawia się szybko. Możemy go zaobserwować już kilka godzin po wykręceniu kleszcza. To również dlatego tak ważne jest, aby regularnie oglądać skórę pupila po spacerze. Zauważanie kleszcza i wykręcenie to jedno, a oglądanie miejsca ugryzienia to drugie. Rumień jest czytelnym sygnałem, że mamy do czynienia z boreliozą. Psiaka należy jak najszybciej zabrać do weterynarza.

 • gorączka

To mało konkretny objaw, ale jeśli połączymy go z faktem, że niedawno usuwaliśmy z psiaka kleszcza, powinien nam dać do myślenia.

 • apatia i osłabienie

Takie objawy daje niestety większość infekcji, zakażeń, a także na przykład wywołują je zmiany hormonalne. Jeżeli stan psiaka nie poprawia się w ciągu dwóch-trzech dni jest to znak, że lepiej zabrać kudłacza do weterynarza.

 • zapalenie stawów

To już sygnał alarmujący, ponieważ borelioza wywołuje kłopoty ze stawami na późnym etapie rozwoju. Kłopoty ze stawami mogą objawiać się kuleniem, sztywnością kończyn, brakiem ochoty na wyjście na spacer. Potrzebna jest natychmiastowa pomoc lekarza.

Nieleczona borelioza dalej będzie rujnowała organizm. W zaawansowanym stadium może wywołać:

 •  zapalenie nerek
 • zapalenie opon mózgowych
 • zapalenie rdzenia kręgowego
 • zapalenie mięśnia sercowego
 • zapalenie wątroby
 • zapalenie skóry

Borelioza u psa w formie przewlekłej może objawiać się u zwierzaka nieregularnym rytmem serca, kłopotami z krążeniem, z trawieniem, może prowadzić do niedowładu kończyn oraz zataczania się – kiedy atakuje układ nerwowy. Mogą też wystąpić zmiany w zachowaniu zwierzaka.

Borelioza u psa – jak ją zdiagnozować

Borelioza u psa diagnozowana jest przede wszystkim na podstawie badań  krwi, ale także rozpoznaniu samych objawów przez weterynarza. Na pewno przeprowadzi z nami dokładny wywiad. W diagnostyce boreliozy często wykonuje się specjalny test ELISA oraz badania pod kątem obecności w krwi zwierzaka przeciwciał na krętki. Wykonuje się też badania molekularne PCR.

Wykrywanie choroby dzięki obecności przeciwciał w organizmie nie jest możliwe od razu. To proces, który trwa, więc musimy poczekać nawet kilka tygodni. Wcześniej można jednak wykonać mniej szczegółowe testy krwi. To ważne, aby zacząć działać od razu.

Borelioza u psa jest też możliwa do wykrycia dzięki zbadaniu wykręconego kleszcza. Możemy przynieść go w zakręconej fiolce do weterynarza albo poprosić o wykręcenie i zabranie pasożyta w gabinecie. Jeśli kleszcza okaże się zakażony, możemy zacząć wykrywać chorobę na bardzo wczesnym etapie.

Borelioza u psa – leczenie

Borelioza u psa jest do wyleczenia antybiotykiem, tak samo jak u ludzi. Są to potężne dawki leku, które trzeba brać nieraz przez wiele tygodni. Aby organizm zwierzaka wytrzymał taką falę uderzeniową, należy go osłaniać – stosować lekką dietę i dbać o odporność pupila. Standardowy czas trwania antybiotykoterapii to 4 tygodnie.

Często podaje się też psiakowi leki na poprawienie pracy zaatakowanych organów. Bardzo często są to leki przeciwbólowe, przeciwzapalne lub przeciwobrzękowe. Warto zadbać też o to, aby do miski pupila trafiła specjalna karma dla psiaków na etapie rekonwalescencji (zawiera więcej białka i potrzebnych kalorii), przydadzą się też witaminy z grupy B, przeciwutleniacze (dodają witalności) oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3.

Borelioza u psa – jak chronić pupila?

Borelioza u psa jest bezpośrednio związana z atakiem kleszczy, dlatego to na nich należy się skupić. Warto stosować się do kilku prostych zasad:

 1. Pies powinien mieć preparat chroniący przed kleszczami – obrożę, krople albo sprej. Ta ochrona musi być całoroczna!
 2. Po każdym spacerze oglądamy skórę zwierzaka w poszukiwaniu kleszczy.
 3. Znaleziony kleszcz musi zostać szybko wykręcony – najlepiej w ciągu 24 godzin od ugryzienia.
 4. Po wykręceniu kleszcza obserwujmy skórę, czy nie pojawia się rumień.

Kleszcze usuwamy za pomocą specjalnej pęsety lub lassa. Wykręcamy ruchem lewoskrętnym i wyciągamy pionowo do góry. Jeśli nie czujemy się odpowiednio przygotowani, niech kleszcza wykręci weterynarz.

↓ NA PASOŻYTY ↓

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu