Sklep online
Sklep online

Zimowe zabawy z psem na dworze

Kiedy temperatury spadają, a na dworze zalega warstwa śniegu, wcale nie trzeba siedzieć w domu. Wręcz przeciwnie – zima to świetny czas na wspólne zabawy z psem podczas spacerów! Lód i śnieg są zdradliwe i trzeba zachować ostrożność, ale dają też ogromne pole do zabawy i to innej niż na co dzień. Psiaki zazwyczaj uwielbiają śnieg i cieszą się nim zupełnie jak dzieci. Z pewnością zareagują zatem entuzjastycznie, kiedy zechcemy im potowarzyszyć w trakcie zimowych szaleństw. Zabawa z właścicielem jest zawsze dla pupila o wiele atrakcyjniejsza niż zabawa solo. Możemy zaopatrzyć się w zestaw odpowiednich zabawek, możemy też improwizować i korzystać z tego, co znajdziemy na spacerze. Pamiętajmy tylko, że jeśli jest naprawdę zimno, nie możemy zbyt długo przebywać na mrozie, a nasz kudłacz musi być przygotowany na zimowe warunki. Jeśli ma cienkie i delikatne futro, przyda się kurtka lub płaszcz dla psów, w przypadku ostrych kawałków śniegu, lodu albo soli (którą często posypuje się chodniki), warto również pomyśleć nad specjalnymi butami dla zwierzaka. Tak przygotowani możemy się bawić do woli!

Zimowe zabawy z psem – na co uważać?

Zima to piękna pora roku, ale ma swoje wymagania, do których należy się dostosować, aby trening na świeżym powietrzu wciąż był bezpieczny i przyjemny. Na co powinniśmy uważać?

Brak ruchu

Jeśli zabawa polega głownie na tkwieniu w jednym miejscu, zdecydowanie lepiej z niej zrezygnować do czasu ocieplenia się na zewnątrz. Brak ruchu szybko prowadzi do wychłodzenia, a to z kolei prosta droga do choroby. Nie pozwólmy też, aby psiak nabawił się odmrożeń!

Metalowe zabawki

Metalowe elementy są niebezpieczne w czasie niskich temperatur – mogą przymarznąć do skóry! Legendy krążące o tym, że polizanie metalowej powierzchni spowoduje przyklejenie się do niej języka, mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Psiaków również to dotyczy, więc zrezygnujmy z metalowych drążków, kółek czy figurek do zabawy.

Kruchy lód

W żadnym wypadku nie wolno bawić się z najbliższym otoczeniu zamarzniętych zbiorników wodnych. Lód być może wygląda na solidny, ale wcale nie musi taki być, zwłaszcza na całej tafli jeziora czy stawu. Jeśli zarwie się pod psiakiem, tragedię mamy gotową.

Brak rozgrzewki

Zimą wszystko jest zimne, sztywne i skostniałe. Psi organizm nie jest tu wyjątkiem, zatem zawsze zadbajmy o to, aby zwierzak rozgrzał i rozruszał mięśnie, zanim zacznie trenować na całego albo szaleńczo się bawić. W przeciwnym wypadku może się nabawić nieprzyjemnej kontuzji.

Jedzenie śniegu

Czasami psiaki po prostu gryzą śnieg podczas zabawy, kiedy indziej jednak próbują poprzez zjedzenie białego puchu ugasić pragnienie po wzmożonym wysiłku fizycznym. To nie jest dobry pomysł, bo rozgrzany organizm zwierzak otrzymuje porcję lodowatej przekąski, do tego połkniętej szybko i w sporej ilości. Śnieg może też być brudny. O wiele lepszym pomysłem jest noszenie przy sobie bidonu ze świeżą wodą. Podczas mrozów warto nalać do niego gorętszą wodę (podczas spaceru i tak wystygnie), możemy też nosić bidon w wewnętrznej kieszeni kurtki, aby woda ogrzewała się od naszego ciała.

↓ ZABAWKI DLA PSÓW ↓

Zimowe zabawy z psem

Jak można bawić się z psiakiem w czasie zimy? Przede wszystkim warto wykorzystać śnieg, bo jest doskonałą, naturalną zabawką. Da się po nim skakać, turlać się, łapać go w pysk, zjeżdżać po nim albo tropić ślady w zaspach! W zależności od charakteru psiaka możemy wybrać bardziej szaleńcze lub spokojne zabawy.

Najbardziej popularną zabawą jest oczywiście ganianie się po śniegu. Jest mnóstwo zabawy, ruch, a śnieg pełni rolę doskonałej przeszkody, toru i amortyzatora równocześnie. Uważajmy tylko na lód – schowany pod warstwą świeżego puchu jest szczególnie zdradliwy!

Wśród popularnych zabaw jest też łapanie śnieżnych kul, choć lepiej jest zabrać ze sobą dysk lub piłkę do ścigania. W wersji dla zaawansowanych możemy usypać śniegową górkę, która utrudni złapanie dysku albo będzie wymagała wykonania dłuższego albo wyższego skoku. 

Tropienie na śniegu? To kolejna propozycja dla psiaków, które mają w sobie wilcze geny zdobywcy. Możemy też zbudować cały śnieżny tor przeszkód lub nawet labirynt. Wówczas właściciel też porządnie się rozgrzeje i na pewno nie będzie się nudzić!

W śniegu da się też pobawić w berka albo w chowanego. Jeśli pokrywa śniegu jest gruba i sypka, warto zmierzyć się na przykład w kopaniu dołków na czas. Możemy też ukryć w zaspie jakiś przedmiot i obserwować, jak szybko psiak go odnajdzie.

A co z sankami? Możemy nauczyć psiaka, jak się je ciągnie. Najlepszymi kandydatami na psiego renifera są zwierzaki, które lubią ciągnąć na co dzień na smyczy. Sznurek od sanek nie powinien być zbyt długi, a my zawsze idziemy obok! Nawet jeśli mamy kudłacza rasy olbrzymiej, udźwignięcie naszego ciężaru może być ponad jego siły. Psiak nigdy nie może też ganiać z sankami samopas, trzeba go pilnować. Nie puszczamy natomiast zwierzaka na sankach z górki, bo może sobie zrobić krzywdę. Zjazd jest możliwy tylko wtedy, kiedy psiak siedzi nam na kolanach (a zatem mamy nad nim kontrolę i go trzymamy) i ma ochotę na przejażdżkę.

Zimowe zabawki dla psów

Jakie zabawki dla psów sprawdzają się podczas zimy? Przede wszystkim takie, które od razu nie namiękną. Śnieg i lód nie zawsze są suche, sypkie i twarde, czasami mają w sobie odmarzającą wodę. Wybierajmy zatem produkty z materiałów podobnych do gumy albo plastiku. Zrezygnujmy natomiast z metalu oraz wszelkich szmacianych gadżetów.

Zabawki zimowe powinny być dobrze widoczne na śniegu. Najlepiej sprawdzają się te w odblaskowych i jaskrawych kolorach, które bez trudu odnajdziemy nawet w sporej zaspie. Sięgnijmy po dyski, piłki czy obręcze, które nie popękają na mrozie. Materiały potrafią robić się bardzo sztywne i kruche podczas mrozu.

Podczas zabawy na śniegu i lodzie sprawdzają się gadżety, które łatwo wprawić w poślizg, czyli różne dyski czy walce. Sprawdzą się też figurki z tworzyw sztucznych, najlepiej w pozycji raczej poziomej (będą sunąć ślizgiem, zamiast się wywrócić i stracić prędkość). Sięgajmy po zabawki odporne na mróz, wilgoć, uderzenia i oczywiście psie zęby. Dobrze, aby łatwo się też je czyściło, bo na dworze w zimie bywa mimo wszystko brudno. Pamiętajmy również, że najlepsze zabawki to zawsze te, które wymagają zaangażowania właściciela!

Magdalena Dolata
Absolwentka studiów polonistycznych na Uniwersytecie Warszawskim i uczennica szkoły filmowej na specjalności reżyseria i scenopisarstwo. Od dzieciństwa w towarzystwie zwierząt: kota, świnki morskiej, rybek. Karmi regularnie wrony pod domem, a swój balkon zamieniła w hotel dla sikorek. Dla wszelkiej maści kotów zrobi wszystko. Z czystego zamiłowania pisała nawet maturę rozszerzoną z biologii.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Co robić, gdy pies jest wybredny w jedzeniu?

Psiaki grymaszące przy jedzeniu to przede wszystkim duży problem dla właściciela. Co robić? Próbować zaspokoić gusta pupila? Jest to niestety najgorszy z możliwych pomysłów, który doprowadzi nas tylko do jednego:...

Czytaj więcej
Samojed – opis rasy, charakter, pielęgnacja, cena

Obdarzony puszystym, śnieżnobiałym futrem samojed zawsze prezentuje się zjawiskowo. Wyjątkowa uroda to jednak niejedyny atuty tej rasy. Samojed na co dzień zaraża pozytywnym podejściem do życia. Pies ten potrafi też...

Czytaj więcej
Czy pies może pić mleko?

Zdawać by się mogło, że psy, jak na ssaki przystało, mogą pić mleko. Tymczasem o ile szczenięta jak najbardziej spożywać powinny mleko swych matek, o tyle w przypadku dorosłych psiaków...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram