Sklep online
Sklep online

Zaparcia u psa

Zaparcia to dosyć częsty, a jednocześnie niezwykle uciążliwy, psi problem. Czworonogi, które cierpią z ich powodu, niejednokrotnie przestają czerpać radość ze spacerów i aktywności fizycznej. Jeśli więc zauważymy, że nasz pupil ma kłopoty z defekacją, powinniśmy zacząć niezwłocznie działać. Czasami wprowadzenie nawet drobnych zmian w życiu psiaka, może bowiem skutecznie rozwiązać problem z zaparciami.

Po czym poznać, że pies ma zaparcia?

Normalna częstotliwość wypróżnień może nieco różnić się w zależności od wieku, diety i aktywności czworonoga. Jeżeli jednak nasz podopieczny oddaje kał rzadziej niż raz na dwa dni, jest to już niepokojący sygnał. Dodatkowo przy zaparciach defekacja jest znacząco utrudniona. Psiak często przyjmuje charakterystyczną pozycję i próbuje się wypróżnić, po czym jednak rezygnuje. W związku z zatwardzeniem zwierzak może stać się niespokojny, nerwowy i ociężały. Gdy zaparciom towarzyszą wymioty, należy jak najszybciej udać się z pupilem do weterynarza – przyczyną może być niedrożność jelit. U niektórych czworonogów zaparcia przybierają postać przewlekłą – konieczne jest wtedy najczęściej wdrożenie odpowiedniego leczenia i jednoczesne dokonanie zmian w sposobie żywienia psiaka.

Przyczyny zaparć u psów

Aby skutecznie pomóc ulubieńcowi, trzeba najpierw znaleźć przyczynę jego problemów. W przypadku zaparć niestety nie jest to proste. Mogą być one spowodowane zarówno poważnymi schorzeniami, jak i niewielkimi błędami żywieniowymi.

Na początku warto więc dokładnie przyjrzeć się psiej diecie. Czy karma czworonoga zawiera wystarczająco dużo błonnika? Czy nie podajemy pupilowi zbyt wielu ciężkostrawnych, bogatych w węglowodany pokarmów? A może nasz podopieczny zbyt często zajada się kośćmi? Zdarza się też, że psiak ma zaparcia, bo po prostu za mało pije. Warto pamiętać, że niektóre zwierzaki wyszukują na własną łapę różne przekąski. Upewnijmy się więc, czy nasz pupil nie raczy się przepadkiem jakimiś odpadkami, roślinami lub kamykami. Zwierzaki, które tracą dużo sierści, wylizując się, mogą połykać włosy, co także bywa przyczyną przykrych dolegliwości. Niekiedy czworonogi potrafią też zjeść fragmenty zabawek, które mogą zablokować ich jelita.

↓ MOKRA KARMA DLA PSA ↓

Istotnym czynnikiem powodującym zaparcia jest niewłaściwy styl życia. Trawienie jest często upośledzone u zwierzaków, które mają zbyt mało ruchu. Kłopoty z wypróżnieniami występują niejednokrotnie u psiaków, które niewiele spacerują i ćwiczą. Często zdarza się to zwłaszcza u czworonożnych seniorów i zwierzaków otyłych.

Warto wziąć pod uwagę również niektóre czynniki psychogenne, które mogą ograniczać psie wypróżnienia. Czworonóg, które znalazł się w nowym otoczeniu, może czuć się niepewnie i przez to powstrzymywać się od defekacji.

Jeżeli problem zaparć utrzymuje się u naszego ulubieńca lub nawraca, a dodatkowo u pupila występują inne niepokojące objawy, należy wykonać odpowiednie badania diagnostyczne. Koniecznie trzeba wykluczyć obecność nowotworów w obrębie jelit, a także choroby nerek, tarczycy, schorzenia neurologiczne i ortopedyczne.

Co robić, gdy pies cierpi na zaparcia?

Problemu zaparć nigdy nie należy bagatelizować. Czworonóg może potrzebować naszej pomocy, a gdy ona okaże się niewystarczająca, pomocy weterynarza. W jaki sposób możemy wesprzeć pupila? Przede wszystkim powinniśmy zadbać o dostateczną ilość wody dla psiaka. Warto też zamiast suchej karmy, zacząć podawać zwierzakowi wilgotny pokarm. Innym rozwiązaniem jest dodanie do pożywienia oliwy z oliwek lub mleka. Można także zaserwować podopiecznemu jakąś bogatą w błonnik naturalną przekąskę. By pobudzić perystaltykę jelit, wybierzmy się z ulubieńcem na długi spacer, połączony z ćwiczeniami (np. aportowanie). Jeśli mimo wszystko po upływie 12 h nie dojdzie do wyróżnienia, koniecznie udajmy się z pupilem do weterynarza.

Jak przeciwdziałać zaparciom u psa?

Aby jelita naszego psiaka zawsze funkcjonowały w odpowiedni sposób, warto przestrzegać kilku istotnych zasad. Najważniejsza jest w tym przypadku prawidłowa dieta. Warto więc wybierać karmę lekkostrawną, wysoko przyswajalną, zawierającą dużą ilość włókna. Trawienie pobudzają także niektóre zioła oraz warzywa i owoce znajdując się w pokarmach. Psiakowi można też regularnie podawać przysmaki pozytywnie wpływające na florę jelitową np. żwacze wołowe KLIK (dowiedz się, co to żwacze wołowe ). Baczną uwagę zwracajmy również na to, czy zwierzak nie zjada jakichś własnych zdobyczy.

↓ ŻWACZE WOŁOWE DLA PSA ↓

Kolejnym krokiem jest zadbanie o dostateczną ilość ruchu w życiu naszego podopiecznego. Wyjścia z czworonogiem nie powinny ograniczać się tylko do krótkich przechadzek. Psiak musi mieć możliwość porządnego wybiegania się i zabawy (np. szarpanie, aportowanie). Ponadto warto umożliwić czworonogowi rekreacyjne uprawianie sportu, np. agility albo frisbee dla psa » .  W domu można zaś zaangażować pupila w poszukiwanie pożywienia lub wydobywanie go z zabawek interaktywnych.

↓ FRISBEE DLA PSA ↓

Nie zapominajmy również o regularnych badaniach kontrolnych, które umożliwią szybkie wykrycie ewentualnych schorzeń.

↓ LEKKOSTRAWNE KARMY DLA PSÓW ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Kichanie u psa - sprawdź, czego może być objawem

Psy mają wiele mechanizmów obronnych, które chronią je przed chorobami. Jedną z najczęstszych reakcji organizmu czworonogów na podrażnienie jamy nosowej jest kichanie. Choć pozornie nie wydaje się ono niebezpieczne, zdarza...

Czytaj więcej
Karmy bez zbóż dla psów

Karmy bezzbożowe podbiły w ostatnim czasie rynek zoologiczny. Ich stosowanie nie jest jednak wcale przejawem przelotnej mody, lecz wyjściem naprzeciw żywieniowym potrzebom wielu czworonogów. W jakich sytuacjach warto zdecydować się...

Czytaj więcej
Czyszczenie uszu u psa

Zalegająca w kanale słuchowym woszczyna i brud to idealne podłoże dla rozwoju choroby. Dlatego do obowiązków każdego psiego opiekuna należy dbanie o higienę uszu pupila. Regularnej kontroli i czyszczenia wymagają...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram