Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Świnka morska to bardzo towarzyskie i niezwykle inteligentne stworzenie. Właściwie nie powinno się hodować ich pojedynczo ze względu na ich stadną naturę, jednak z różnych przyczyn w większość osób kupuje tylko jednego zwierzaka. Taka sytuacja oznacza to, że będzie on potrzebował naszej uwagi i wspólnej zabawy, aby był szczęśliwy i zadowolony. A jeśli czasu na zabawę nam brakuje, trzeba zastanowić się nad zaoferowaniem mu kilku ciekawych gadżetów, które urozmaicą nudną codzienność. Jakie zabawki dla świnek morskich oferują sklepy zoologiczne?
Kołowrotek do biegania? To zwykle pierwsza zabawka dla gryzoni, jaka przychodzi na myśl. O ile chomik faktycznie będzie nim zachwycony, o tyle świnka morska nie dość, że nie będzie w nim biegać, to nawet – dla jej własnego dobra i zdrowia – nie powinna tego robić. Predyspozycje świnki są całkiem inne niż chomika. Przede wszystkim jest większa, cięższa, mniej „elastyczna”, wolniejsza. Jej kręgosłup nie jest przystosowany do wyginania się w łuk, co jest konieczne podczas zabawy w kołowrotku. Z tego samego powodu trzeba zapomnieć o kulach spacerowych. Świnka potrzebuje zabawek naziemnych, które nie będą wymagać od niej dużej sprawności fizycznej i wspinania się.
Świnka morska lubi położyć się w miejscu ciepłym, miękkim i przytulnym. I choć wygodne legowisko nie jest koniecznym zakupem, to na pewno spotka się z wdzięcznością ze strony naszego pupila. „Posłania” dla świnek są nie tylko komfortowe, ale i bardzo estetycznie wykonane. Do wyboru mamy m.in. legowiska pluszowe (niektóre w odcieniach różu!), jak i legowiska nylonowe wyściełane... imitacją owczej wełny.
Plusz pojawia się także w przypadku hamaczków dla świnek czy rękawów, w których gryzoń może się schować. Jeśli jednak ceniny sobie bardziej standardowe rozwiązania, do dyspozycji mamy legowiska i hamaczki uplecione z suszonej trawy. Mają one tę przewagę nad pluszowymi wersjami, że świnka może je podgryzać, co stanowi dla niej dodatkową atrakcję.
Kiedy już świnka odpocznie na swoim legowisku, chętnie skorzysta z gadżetów umożliwiających aktywną zabawę. Ciekawą propozycją są wszelkiego rodzaju tunele. Choć ich podstawowa funkcja jest taka sama, to różnią się one materiałem, z którego zostały wykonane. Mamy więc do dyspozycji tunele z wikliny, ze słomy, tunele nylonowe i, oczywiście, pluszowe. Niektóre posiadają specjalne uchwyty i mogą zostać podwieszone pod sufitem klatki. Możemy też zakupić tunel wypełniony w środku sianem i suszoną marchewką. Zabawa i posiłek w jednym.
Do klatki włożyć można także drewnianą huśtawkę (do tej zabawy nie jest potrzebny drugi towarzysz, wystarczy, że świnka będzie przechodzić po deseczce w tę i z powrotem, przeważając ją na jedną stronę) czy drewniany mostek, który posłuży również jako domek dla świnki.
Na tym nie koniec. Dostępne są także specjalne zabawki dla świnek w formie kulki z drewna, wikliny czy słomy bądź drewnianej rolki. W środku takiej zabawki znajduje się dzwoneczek, którego dźwięk zachęca do jej popychania i toczenia. Dzwoneczek pojawia się także w zabawkach wiszących, mocowanych u sufitu klatki, które świnka może trącać pyszczkiem. Do podwieszania przeznaczone są także kuliste paśniki. Choć ich głównym zadaniem jest zapewnienie śwince dostępu do świeżego siana, to już samo próbowanie wyciągnięcia go stanowi dla niej atrakcję.
Sklepy zoologiczne oferują również zabawki, które nie tylko dostarczają śwince radości, ale i zachęcają ją do myślenia (czy jak niektórzy wolą: stymulują intelektualnie). Są to zabawki w formie kuli (snack ball), tunelu (snack roll) bądź deski (snack board), w której umieszczamy przeznaczony dla naszego pupila smakołyk. Aby go wyjąć, świnka musi do skutku toczyć kulkę czy tunel, aż przysmak wypadnie, bądź odsłaniać kolejne elementy na desce, żeby go odnaleźć.
W natłoku wymyślnych gadżetów nie można jednak zapomnieć, że tym, co śwince sprawi najwięcej radości, jest nasze towarzystwo. Nie zamykajmy jej na całe życie w czterech ścianach klatki. Nasz gryzoń będzie szczęśliwy, gdy zapewnimy mu możliwość wybiegania się. Ale – nie można zapominać o bezpieczeństwie. Nie należy zakładać śwince szelek ze smyczą, nawet takich, które teoretyczne przeznaczone są właśnie dla niej. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest rozkładany wybieg, który ustawić można np. w ogrodzie czy na podłodze.
Zdjęcie: Fotolia
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Pusta klatka z pewnością nie zdoła zaspokoić potrzeb naszego małego gryzonia. W lokum chomika nie może zabraknąć pojemników na wodę i jedzenie, zabawek, kołowrotka i przytulnego miejsca na nocleg. Drzemkę...
Choć myszoskoczki nie należą z reguły do wymagających stołowników, nie przepadają za żywieniową monotonią. Urozmaicona dieta jest niezbędna, by zwierzaki zachowały świetny wygląd i znakomitą kondycję. Drobne, aromatyczne przysmaki bywają...
Z pewnością każdy lubi dostawać prezenty. Zdarza się jednak, że upominek jest nie tylko rozczarowaniem, ale także niemałym problemem. Jeśli otrzymaliśmy w prezencie zwierzę, jesteśmy w szczególnie trudnej sytuacji. Domowy...