Inteligentne i energiczne gryzonie nigdy nie powinny być skazane na nudę. W naturze każdy dzień jest inny i przynosi nowe wyzwania. W warunkach domowych, by zapewnić małym podopiecznym odpowiednią dawkę ćwiczeń fizycznych i umysłowych łamigłówek, musimy zaoferować im różnorodne akcesoria. Jakich zabawek nie może zabraknąć w lokum gryzoni?
Czym kierować się, wybierając zabawki dla gryzoni?
Nie sposób wybrać odpowiednich akcesoriów dla pupila, bez dokładnego poznania jego trybu życia, naturalnych upodobań i zwyczajów. Warto pamiętać, że zabawki powinny przede wszystkim pobudzać zwierzaki do naturalnych zachowań i umożliwiać im zaspokajanie podstawowych potrzeb. W przypadku gryzoni trzeba zatem zdecydować się na takie gadżety, które zmobilizują je do żerowania, żucia i rozdrabniania, aktywności fizycznej oraz bezpiecznego wypoczynku. Weźmy jednak pod uwagę, że nie wszystkie zabawki nadają się dla poszczególnych gatunków małych podopiecznych. O ile szynszyle czy myszoskoczki będą na ogół zachwycone akcesoriami do wspinaczki, to dla świnek morskich, prowadzących typowo naziemny tryb życia, okażą się one zupełnie nieprzydatne (poczytaj więcej o zabawkach dla świnki morskiej KLIK). Istotna jest także wielkość gadżetów – upewnijmy się, czy nasz mały pupil nie utknie w zbyt małym akcesorium lub nie będzie zmuszony do wykonywania nienaturalnych ruchów, które mogą doprowadzić do niebezpiecznych urazów. Zadbajmy też o jak największą różnorodność zabawek – tylko wtedy zwierzak będzie mógł bowiem w pełni wykorzystać swój potencjał, a my będziemy mogli poznać cały wachlarz jego zachowań.
https://kakadu.pl/190-zabawki-dla-krolika-chomika-i-innych-gryzoni/
Kołowrotki
Aby odnaleźć pożywienie, gryzonie zazwyczaj muszą się sporo natrudzić. Przemierzanie długich dystansów i zróżnicowana aktywność fizyczna są więc wpisane w ich życie. Nie da się ukryć, że nawet w największej klatce, pozbawionej odpowiednich akcesoriów, gryzoń nie będzie miał zapewnionej odpowiedniej dawki ruchu. Aby umożliwić ćwiczenia zwierzakom takim jak chomiki, myszy czy myszoskoczki, warto zaoferować im kołowrotek. Tego typu gadżet powinien być zawsze dopasowany do wielkości pupila. Do wyboru mamy akcesoria drewniane, plastikowe i metalowe. Najlepiej zdecydować się na model z zabudowanymi odstępami między szczebelkami, który jest dla małych pupili najbardziej komfortowy i bezpieczny.
Domki i kryjówki
W warunkach naturalnych nasi mali podopieczni stale muszą być czujni, by w porę zareagować na niebezpieczeństwo i ustrzec się ataku drapieżników. Ucieczki i poszukiwania bezpiecznych schronień są więc nieodłączną częścią ich codzienności. Choć mogłoby się wydawać, że w domowym otoczeniu zwierzakom nic nie grozi, podobnie jak dzicy krewni, są oni niezwykle ostrożni i wyczuleni na nieznane bodźce. Obecność kryjówki czy domku często jest dla nich gwarantem spokoju i bezpieczeństwa. Dodatkowo wiele gryzoni wykorzystuje tego typu akcesoria według własnych upodobań. Jadalny domek jako doskonała przekąska, a może drewniany pałacyk jako magazyn na smakołyki – nasz pupil na pewno będzie wiedział, jak uczynić pożytek z zabawki (poczytaj więcej o domkach dla chomika KLIK).
↓ DOMKI DLA GRYZONI ↓
Tunele
Budowanie i przemierzanie podziemnych korytarzy to coś, co pochłania wiele gryzoni bez reszty. Dzięki rurkom i tunelom możemy stworzyć w klatce zwierzaka namiastkę warunków naturalnych i znacznie urozmaicić środowisko jego życia. Co więcej, odpowiednio połączone akcesoria można wykorzystać do budowy skomplikowanego labiryntu, którego przejście będzie dla naszego pupila swoistą zagadką.
↓ TUNELE DLA GRYZONI ↓
Akcesoria do wspinaczki
Wśród gryzoni bez wątpienia nie brakuje zapalonych alpinistów. Wspinaczka to świetna rozrywka i źródło nowych interesujących wrażeń. By nasz pupil mógł oddawać się tej aktywności, powinniśmy wyposażyć jego klatkę w drabinki, gałązki i linki. Pozwólmy też zwierzakowi podziwiać świat z góry i zamontujmy w jego lokum półki, mostki czy platformy widokowe. A może krótka drzemka na wygodnym hamaku będzie dla małego gryzonia największą atrakcją?
Zabawki do żucia i gryzienia
O tym, co gryzonie lubią najbardziej, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Mali podopieczni uwielbiają czynić pożytek ze swoich zębów. Żucie i gryzienie jest im też niezbędne do ścieranie stale rosnących siekaczy. W roli gryzaków najlepiej sprawdzą się naturalne gałązki, drewniane zabawki, kartonowe gadżety i wszelkie jadalne rarytasy.
Zabawki do rozdrabniania
Do repertuaru naturalnych zachowań gryzoni takich jak m.in. chomiki czy szczury należy budowa gniazda. Zwierzaki potrzebują zatem materiału, który po odpowiedniej obróbce posłuży im do stworzenia legowiska. Rozdrabianie sizalowych zabawek, gadżetów z sianka, a nawet grubej warstwy ściółki, może sprawić małym podopiecznym wielką frajdę.
Zabawki interaktywne umożliwiające żerowania i manipulowanie obiektami
Zdobywanie pożywienia to coś, czemu podporządkowane jest całe życie gryzoni. Nic więc dziwnego, że pyszne jedzenie czekające na zwierzaka w miseczce nigdy nie będzie tak samo wartościowe, jak to, na które ciężko zapracował. Pozwólmy zatem naszemu pupilowi żerować poprzez zabawę. Umieśćmy smakołyki w specjalnych akcesoriach, z których będzie musiał sam je wydobyć lub ukryjmy w ściółce czy tunelu. Wiele zwierzaków czerpie też radość z samodzielnego aranżowania swojego otoczenia i manipulowania elementami środowiska. Dostarczmy im niewielkie gadżety, które będą mogły przesuwać czy przenosić wedle swoich upodobań.
↓ ZABAWKI DLA GRYZONI ↓
Zdjęcie: Fotolia.pl