Sklep online
Sklep online

Jak oduczyć psa jedzenia ze stołu?

Podkradanie jedzenia ze stołu to bez wątpienia jedno z najbardziej uciążliwych psich zachowań. Jak sobie z nim poradzić? Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że często to my sami nieświadomie utrwalamy takie przyzwyczajenia u psa, na przykład dokarmiając go resztkami z obiadu lub zapominając o potrzebach pupila. Jak poradzić sobie z tym problemem? Jak oduczyć psa jedzenia ze stołu?

Gdy mały szczeniak ukradnie kawałek chleba, wszystkim wydaje się to zabawne i urocze. Problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy pupil podrośnie i bez pardonu wskakuje na stół, by zajrzeć do naszego talerza. O ile mieszkamy sami, możemy jeszcze tolerować to do pewnego stopnia, ale co jeśli na obiedzie zjawią się goście, rodzina lub przyjaciele? Niestety większość negatywnych zachowań u naszych czworonogów, to wina złego wychowania. Przeważnie sami pozwalamy zwierzakowi na małe psoty, gdy jest jeszcze mały, nieświadomie utrwalając złe nawyki, które trudno będzie wyplenić w przyszłości. Jeśli nie chcemy borykać się z psem kradnącym ze stołu, warto zadbać o to, by już mały szczeniak dowiedział się gdzie leżą granice tego, co mu wolno.

Kolejną przyczyną zabierania jedzenia z talerza właściciela może być nuda i chęć zwrócenia na siebie uwagi. Pies, któremu brak ruchu, zabawy i odpowiedniej dawki bodźców sam zaczyna szukać sobie zajęcia. Drobna psota to doskonały sposób na zwrócenie uwagi opiekuna, którą pies odbiera jako nagrodę i tym samym utrwala niepożądane nawyki.

Podkradanie jedzenia ze stołu przez psa może być także wynikiem złej diety, ubogiej w kalorie i niezbędne składniki odżywcze. W grę wchodzą także schorzenia somatyczne powiązane z zaburzeniami łaknienia – pies, który nie odczuwa sytości, stale domaga się jedzenia. Jeśli podejrzewamy coś takiego u pupila, koniecznie wybierzmy się do weterynarza.

Co robić, gdy pies zabiera jedzenie ze stołu?

Jedzenie ze stołu to zachowanie nie tylko uciążliwe, ale i potencjalnie niebezpieczne dla czworonoga. Pamiętajmy, że to, co jemy często zawiera składniki i przyprawy szkodliwe dla pupila. Nasze posiłki bywają pikantne, smażone, tłuste lub mocno przetworzone. Spożycie takich specjałów może prowadzić do poważnego zatrucia, a nawet śmierci zwierzaka. Jak zatem oduczyć psa jedzenia ze stołu?

Przede wszystkim należy ustalić przyczynę złego zachowania. Jeśli podejrzewamy, że jest nią nieodpowiedni sposób żywienia pupila, warto zrewidować dietę pupila. Podstawą psiego jadłospisu powinna być karma bogata w białko zwierzęce oraz wszelkie niezbędne witaminy i składniki odżywcze. Dawka kalorii musi odpowiadać rzeczywistemu zapotrzebowaniu pupila. Jeśli nasz pies jest aktywny, trenuje z nami lub biega, warto podawać mu karmę z większą dawką białka i tłuszczu.

↓ KARMA DLA PSA ↓

Złe zachowanie u psa, a brak rozrywki

Jak już wspomniano, przyczyną złego zachowania u psa może być nuda i brak rozrywki. Jeżeli podejrzewamy, iż właśnie to składnia pupila do podkradania jedzenia ze stołu, postarajmy się zapewnić mu większą dawkę ruchu i aktywności na co dzień. Przynajmniej jeden dłuższy spacer dziennie to podstawa. Warto połączyć go z zabawą na świeżym powietrzu, na przykład rzucaniem piłki lub frisbee. Dla psa równie ważna jest interakcja z opiekunem, czy to w formie wspólnego joggingu, czy zabawy szarpakiem. Dobrym rozwiązaniem są także zabawki interaktywne, które absorbują całą uwagę psa. Mogą to być zabawki typu kong lub maty węchowe, w których ukrywamy jego ulubione smakołyki. Wszystkie te zajęcia zapewnią psu większą dawkę bodźców, stymulujących umysł, zachęcających go do aktywności i kontaktów z opiekunem.

↓ KONG DLA PSA ↓

Nagroda i wzmacnianie pozytywnych zachowań

Warto pamiętać, że pies utrwala te zachowania, które przynoszą mu jakąś nagrodę. Dodajmy do tego jeszcze, że z punktu widzenia czworonoga nagrodą może być zarówno kąsek zabrany ze stołu, jak i ucieczka przed właścicielem, goniącym za nim po całym domu. Zwrócenie na siebie uwagi opiekuna i skłonienie go do „zabawy”, jest dla psa jedną z najlepszych nagród, jakie może sobie wymarzyć. Zatem, kiedy pies zabierze coś, czego zdecydowanie nie powinien, na przykład kawałek bułki, zabawkę naszego dziecka czy cokolwiek innego nie należy go gonić. Zamiast tego spokojnie zawołajmy psa, jeśli przybiegnie, pochwalmy go za grzeczne zachowanie i zaoferujmy przysmak w zamian za oddanie skradzionej rzeczy.

Aby ułatwić sobie to zadanie, warto już od małego uczyć psa podstawowych komend, takich jak „siad” czy „oddaj”. Za każdą prawidłowo wykonaną komendę, pies powinien otrzymać nagrodę w postaci przysmaku, a potem pochwały słownej i drobnej pieszczoty. Pamiętajmy też, by nigdy nie dokarmiać psa resztkami z naszego stołu, a podczas obiadu nie rzucać mu żadnych kąsków. Próby żebrania należy konsekwentnie ignorować i nie dopuszczać do możliwości kradzieży jedzenia.

Jeśli w czasie naszych posiłków pies zachowuje się nieznośnie, można zamykać go w innym pomieszczeniu lub w klatce, pod warunkiem, że jest do niej przyzwyczajony. To zdecydowanie rodzaj terapii szokowej, ale czasem tylko takie rozwiązanie przynosi skutki. Pamiętajmy tylko, że izolacja nie powinna kojarzyć się psu z karą. Na jej czas warto więc zastawić psu ulubioną zabawkę, na przykład kong lub gryzak, który zajmie jego uwagę i spełni formę nagrody za grzeczne zachowanie.

↓ PRZYSMAKI DLA PSA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Dlaczego pies, którego karcimy odwraca wzrok?

Dlaczego karcony przez nas pies odwraca wzrok? Właściciele psów często uważają, że to przejaw skruchy – ich kochany pupil doskonale wie, że zrobił coś złego i ma poczucie winy. Nie...

Czytaj więcej
Najdroższe psy na świecie – czy wiesz jakie to rasy?

Psia przyjaźń z pewnością jest bezcenna. Nawet zwykły kundelek dla swojego właściciela może być więc najcenniejszy na świecie. Nie ulega jednak wątpliwości, że zakup rasowego psa to często spory wydatek....

Czytaj więcej
Co to jest dogoterapia?

Dogoterapia już od dłuższego czasu wykorzystywana jest w terapii różnych zaburzeń i pomaga osobom między innymi z zespołem Downa, autyzmem, czy jakąkolwiek inną formą niepełnosprawności intelektualnej lub dysfunkcji społecznej. Psiaki...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram