Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Wielu właścicieli zdaje się zapominać, że ich domowi ulubieńcy nie przestali być drapieżnikami, a setki lat udomowienia nie zmieniły ich potrzeb żywieniowych. Koty są mięsożerne, nic więc dziwnego, że mają ogromne zapotrzebowanie na białko i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, które zawsze powinny być podstawą ich żywienia. Nieodpowiednia dieta, w której brak niezbędnych dla kota składników odżywczych, z pewnością odbije się na zdrowiu i kondycji zwierzaka (przeczytaj dlaczego warto kupować dobrej jakości karmę dla kotów KLIK).
Tauryna jest składnikiem absolutnie niezbędnym dla zdrowia, a nawet życia kota. Jest to aminokwas, którego koci organizm nie potrafi wytwarzać samodzielnie, zatem konieczne jest podawanie kotu pokarmów bogatych w ten właśnie składnik. Przez setki lat koty we własnym zakresie dostarczały sobie taurynę - polując na polne myszy i szczury. A w związku z tym, że w organizmach małych gryzoni stężenie tauryny jest największe, taka dawka skutecznie zaspokajała zapotrzebowanie kotów na ten aminokwas. Dzisiejsze, gotowe karmy nie zawsze zawierają wystarczającą ilość tauryny, co może prowadzić do znacznych niedoborów oraz powikłań zdrowotnych.
Koci organizm traci taurynę wraz z moczem i kałem, również bakterie jelitowe rozkładają ten cenny aminokwas. Objawy w niedoborze tauryny mogą być początkowo niewidoczne, ponieważ jej deficyt rozwija się przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Niedobór tego aminokwasu u kociąt skutkuje zaburzeniami wzrostu oraz rozwoju układu nerwowego i mięśniowego. Brak tauryny może prowadzić również do poważnych zaburzeń ruchowych, osłabienia widzenia, ślepoty oraz groźnych chorób serca, np. kardiomiopatii. Do powikłań tego schorzenia należą: obniżona kurczliwość, przerost i niewydolność mięśnia sercowego, a także choroba zatorowo-zakrzepowa.
Deficyt tauryny odbija się również na zdolności do rozrodu u kotów, często wywołuje bezpłodność lub niezdolność utrzymania ciąży u kotek. Samice, w których diecie brakuje tauryny mają mniejsze mioty, kocięta częściej rodzą się martwe lub słabe i chorowite. Bardzo częste są też poronienia.
Długotrwały niedobór tauryny u dorosłych kotów prowadzi z kolei do osłabienia zmysłów słuchu i powonienia, pogarsza się również stan skóry i sierści zwierzęcia.
Koty to zwierzęta przystosowane do życia w środowisku ubogim w wodę, nie znaczy to jednak, że woda jest im zupełnie niepotrzebna. Zwierzęta te nie wykazują dużego pragnienia i dziennie piją raczej mało, a to dlatego, że nauczyły się pozyskiwać wodę ze swojego pożywienia, którego wilgotność w naturalnych warunkach wynosi około 75%.
Zawartość wody w mokrych karmach jest stosunkowo duża (około 80%), natomiast wilgotność karm suchych wynosi jedynie około 6% do 10%. To zdecydowanie za mało, aby nawodnić organizm kota, dlatego dieta domowego pupila nie może składać się jedynie z suchej karmy. Jeśli już właściciel decyduje się na taki sposób żywienia (dowiedz się jak zdrowo żywić kota KLIK), należy dołożyć wszelkich starań, aby kot pił jak najwięcej wody, co wcale nie jest takie proste. Nerki kota są bardzo delikatne, a woda jest niezbędna do wypłukiwania toksyn z układu moczowego zwierzęcia - między innymi mocznika, będącego produktem przemiany materii.
Kot, w którego pokarmie brakuje wody, wcale nie zaczyna pić więcej i początkowo nie wykazuje żadnych oznak odwodnienia. Dochodzi jednak do powolnego uszkadzania narządów wewnętrznych. Mocz kota staje się bardziej gęsty, co z kolei prowadzi do odkładnia się piasku i kamieni w pęcherzu i nerkach zwierzęcia. Nerki są coraz bardziej obciążone, a ich praca utrudniona, jednak poważne uszkodzenia dają o sobie znać dopiero po czasie, gdy konieczne jest już nawadnianie zwierzaka kroplówkami. Jeśli nerki zostały już uszkodzone, to nawet przejście z suchej karmy na wyłącznie mokrą w niczym nie pomoże.
Na niewydolność nerek cierpi coraz więcej kotów, jest to również jedna z najczęstszych przyczyn ich śmierci.
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Opieka nad kotem to niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli brakuje nam doświadczenia. Trzeba pamiętać, że koty to dosyć wymagające zwierzaki, które do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania potrzebują odpowiednich warunków. Zgromadzenie niezbędnych...
Pasożyty to niestety dosyć powszechny problem u czworonogów. Na zakażenie nimi narażone są zwłaszcza koty wychodzące, ale bynajmniej nie znaczy to, że domowe piecuchy są całkiem bezpieczne. Robaki mogą dopaść...
Poranna pobudka, popołudniowa drzemka, a może wieczorne harce – mruczki potrafią doskonale rozplanować cały swój wolny czas. Wraz z porą dnia na ogół wyraźnie zmienia się zachowanie i aktywność futrzaków....