Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Waran stepowy (Varanus exanthematicus) to najbardziej popularny gad z tej rodziny, którego dość łatwo nabyć. Nie ma specjalnych wymagań, więc jego hodowla w terrarium nie nastręcza trudności. Jaszczurka ta dorasta do około 130 cm (wraz z ogonem), co jak na warana nie jest bardzo imponującym rozmiarem, choć w warunkach domowych to jednak dość sporo. Jego ojczyzną są skaliste pustynie, sawanny oraz suche i słabo porośnięte zarośla i lasy Czadu, Nigerii, Senegalu oraz Sudanu.
Waranowi stepowemu powinniśmy zapewnić dość spore terrarium o wilgotności powietrza 50-60% i temperaturze około 28°C (w najcieplejszym miejscu może dochodzić do nawet 38°C). Wystrój mogą stanowić skały, kamienie i konary drzew. Ze względu na to, że jest silną i masywną jaszczurką, elementy dekoracji powinny być stabilnie ustawione i dobrze przymocowane, by zwierzę ich nie przewracało.
Gatunek ten prowadzi naziemny tryb życia, więc nie potrzebuje gałęzi do wspinania, ale możemy zainstalować mu w terrarium kilka solidnych półek z wygodnym wejściem. Mile widziane będą też kryjówki, w których waran będzie się chował. Do ich budowy mogą posłużyć wydrążone pnie lub grube elementy z kory czy skalne płyty. Ważne jest to, aby konstrukcja była solidna i nie spadła na zwierzę, kiedy będzie wewnątrz.
Mimo tego, że waran stepowy pochodzi z terenów suchych, w terrarium powinien mieć możliwość korzystania z basenu z wodą. Konieczna jest również lampa UVB.
Jeśli chodzi o wielkość terrarium, to oczywiście im będzie ono większe, tym lepiej. Minimalny rozmiar dla jednego dorosłego osobnika to 200-250 cm długości, 100-120 cm szerokości i 80 cm wysokości.
Waran stepowy dość łatwo się oswaja i nie przejawia dużej agresji. Przyzwyczajony, z łatwością daje się brać na ręce, na których spędza czas badając otoczenie swoim rozdwojonym ciemno granatowym lub całkiem czarnym językiem. Jest bardzo ciekawski, dlatego poza terrarium należy mieć go pod ścisłą kontrolą.
Pomieszczenie dla niego, jak zresztą dla każdego warana, powinno być dobrze zamknięte, by zapobiec ucieczce gada – to bardzo inteligentne jaszczurki, więc szybko znajdą każdy słaby punkt. Najlepiej zainstalować zamek, który uniemożliwi przesunięcie szyby, co dla tak silnego zwierzęcia nie jest problemem.
Zapewnienie waranowi stepowemu odpowiedniej diety nie jest kłopotliwe. Drapieżnik ten w młodym wieku zjada bezkręgowce, mysie i szczurze noworodki, jako dorosłe zwierzę chętnie przyjmuje gryzonie, jajka i ryby. Im bardziej urozmaicona jest jego dieta, tym lepiej.
Należy jednak pamiętać, że waran stepowy to straszny żarłok i potrafi jeść bez opamiętania, dlatego trzeba pilnować jego diety i nie przekarmiać go. Niestety szybko tyje, a trudno mu później wrócić do prawidłowej masy ciała. Przekarmienie prowadzi też do problemów z przewodem pokarmowym.
Waran stepowy jest jak najbardziej świetnym kandydatem na domowego pupila, więc jeżeli dysponujecie Państwo odpowiednią przestrzenią, szczerze go polecam. To ciekawe i inteligentne zwierzę, a z opieki nad nim można czerpać dużo zadowolenia i satysfakcji.
Tekst: Adam Wygralak
Zdjęcie: Robert Wieldzyk
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Legwany zielone należą do z najbardziej popularnych gatunków jaszczurek hodowanych w domach. Nie są bardzo wymagające, ale dorastają do bardzo dużych rozmiarów. Środowisko naturalne legwanów zielonych Legwany zielone zamieszkują gęste...
Dlaczego ograniczono handel dzikimi zwierzętami Od zawsze korzystaliśmy z dobrodziejstw przyrody, świata w którym żyjemy. Jednak dopiero w drugiej połowie XX wieku ludzkość zaczęła interesować się negatywnym wpływem gwałtownego rozwoju...
Kiedyś żółwie greckie należały do jednym z najbardziej popularnych zwierząt trzymanych w domach. Dlatego były masowo przemycane do naszego kraju. Pamiętajmy, że kupując żółwia niewiadomego pochodzenia łamiemy prawo, ponadto nie...
Zastanówcie się co wy piszecie 🙂