Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Boa dusiciel (boa constrictor) to chyba najbardziej znany wąż z rodziny dusicieli. Dla osób nie związanych z terrarystyką jest uosobieniem węża duszącego swoje ofiary. Jeżeli ktoś mało znający się na gadach widzi jakiegokolwiek węża z tej rodziny, choćby pytona, z reguły mówi "Ooo, boa dusiciel". Świadczy to niewątpliwie o popularności tego gatunku, nawet wśród terrarystów. Nie znam takiego, który interesując się wężami, nie miał, nie ma, lub nie będzie miał w swojej kolekcji boa dusiciela. Sam jestem posiadaczem dwóch egzemplarzy tego gatunku.
Boa dusiciele są wężami dość często spotykanymi w handlu, a zatem łatwo je nabyć, no może z wyjątkiem rzadkich odmian. Duży wpływ na popularność tych węży ma również ich stosunkowo łagodny charakter – oswojenie nie nastręcza większych problemów, szybko więc stają się domowymi pupilami. Przyczyną jest także mnogość odmian, w jakich występują, a jest ich naprawdę wiele: pastel, motley, snow, sunglow, leopard, hypo – to zaledwie kilka z nich. Wybór jest naprawdę imponujący.
Rozmiar tego gatunku również działa na jego korzyść, jeżeli chodzi o hodowlę w warunkach domowych, Co prawda w większości publikacji nadal jest opisywany jako „stosunkowo duży”, jednak osobniki aktualnie występujące na rynku nie osiągają już niestety tak imponujących rozmiarów, jak ich kuzyni w naturze. Boa w stanie dzikim dorastają nawet do 3,5 metra długości, jednak egzemplarze z linii hodowlanych rzadko przekraczają 2,5 -3 metry.
Jego preferencje pokarmowe także czynią go idealnym podopiecznym. Boa chętnie zjadają wszelkiego rodzaju gryzonie, króliki oraz drób, więc opiekun nie ma większego problemu z zapewnieniem im urozmaiconej diety.
W terrarium należy umieścić duży basen z czystą wodą, z którego wąż na pewno będzie często korzystał. Wilgotność powietrza powinna wahać się w granicach 65%, temperatura powietrza 28-32°C w dzień i około 25°C w nocy.
Młode osobniki chętnie wspinają się na konary i gałęzie, z wiekiem jednak chęć do tego spada i węże zaczynają preferować naziemny tryb życia. W naturalnym środowisku, czyli w lasach równikowych Ameryki Środkowej, Północnej i Argentyny, dorosłe osobniki tego gatunku najczęściej znajdowane są w jamach lub w plątaninie korzeni drzew, zdecydowanie rzadziej na drzewach, chyba że zmusi je do tego głód i chęć zapolowania na ptaki. Mimo to warto zainstalować w terrarium półki, na których nasz wąż będzie mógł się wygodnie ułożyć.
Jeśli chodzi o rozmiary terrarium dla jednego dorosłego osobnika, za wystarczające uznaje się takie o długości równej połowie węża, szerokości równej jednej trzeciej jego długości i wysokości około 50-60 cm. Sugerowałbym jednak nieco większe, zwłaszcza gdy planujemy umieść w nim basen i półki.
Boa dusiciel to silny wąż i terrarium dla niego musi być solidnie wykonane i odpowiednio zabezpieczone, by zwierzak nie mógł się z niego wydostać. Wystarczy zabezpieczenie w postaci zamka, który uniemożliwi rozsunięcie szyb.
Boa dusiciel to naprawdę fantastyczny gad i szczerze polecam jego hodowlę w warunkach domowych.
Tekst: Adam Wygralak
Zdjęcie: Robert Wieldzyk
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Pyton Zielony (Morelia viridis) to najpiękniejszy pyton pod względem ubarwienia. Jego jaskrawe kolory nie pozwalają przejść obok obojętnie nawet osobom nie związanym z terrarystyką. Może właśnie im szczególnie, bo kto...
Mata mata (Chelus fimbriatus) to wiecznie uśmiechnięty „potwór” z Amazonki i Orinoko, którego możemy pielęgnować w naszym domu. Żółw ten jest gatunkiem, który całe życie spędza w wodzie i jedynie...
Kiedyś żółwie greckie należały do jednym z najbardziej popularnych zwierząt trzymanych w domach. Dlatego były masowo przemycane do naszego kraju. Pamiętajmy, że kupując żółwia niewiadomego pochodzenia łamiemy prawo, ponadto nie...