Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Mówiąc szynszyla, mamy zwykle na myśli szynszylę małą – jeden z dwóch gatunków z rodzaju Chinchilla. To właśnie one podbiły serca licznych miłośników zwierząt na całym świecie. Niestety, hodowana jest także ze względu na niezwykle piękne i gęste futro. Z tego powodu była również obiektem polowań, które doprowadziły niemal do jej wyginięcia w naturalnym środowisku.
Szynszyla mała jest gatunkiem endemicznym, co oznacza, że jej występowanie ogranicza się do jednego miejsca na świecie. Są nim górzyste tereny Chile. Pierwsza pisemna wzmianka o tym gatunku pojawiła się już w 1590 roku, ale pierwszy naukowy opis tego gatunku, sporządzony w 1782 roku, zawdzięczamy chilijskiemu badaczowi Juan Ignacio Molinie.
Zanim gryzoniami tymi zainteresowali się Europejczycy, rdzenni mieszańcy Ameryki południowej od dawna wykorzystywali ich skóry do produkcji okryć. Co ciekawe, niektórzy badacze nazwę gatunku wywodzą od nazwy chilijskiego plemienia Chincha. W dosłownym tłumaczeniu słowo chinchilla oznacza „mały Chincha”. Z tego powodu drugi człon łacińskiej nazwy powinien mieć formę męską (laniger), a nie żeńską (lanigera).
Dziko żyjące szynszyle są wyraźnie mniejsze od osobników hodowlanych. W naturze samce osiągają bowiem średnio około 422g, a samice 412g, podczas gdy w niewoli samce mogą ważyć aż 800g, a samice 600g.
Szynszyle są zwierzątkami o krępej budowie ciała i dużej, szerokiej głowie. Ich przednie łapki, które zaopatrzone są w 5 palców, są znacznie krótsze od czteropalczastych (jeden palec jest mocno zredukowany) łapek tylnych. Wszystkie palce zaopatrzone są w krótkie pazury. Zęby szynszyli cechują się dużymi koronami i małymi korzeniami. Jak u wszystkich gryzoni, siekacze rosną im przez całe życie.
Najbardziej rzucającą się w oczy cechą tego gatunku jest okrywa włosowa. Szynszyle mają chyba najbardziej miękkie i gęste futro ze wszystkich ssaków. Co ciekawe dotyczy to wyłącznie włosów na ciele, ponieważ te na ogonie są twarde i szorstkie.
Naturalnym umaszczeniem szynszyli małej jest barwa srebrnoszara na grzbiecie z żółtobiałym brzuchem. W niewoli wyhodowano jednak wiele odmian barwnych, między innymi mahoniową, czarną, węglową, białą, beżową, szafirową, fioletową, itd. Znane są również odmiany o innej strukturze włosa.
Gryzonie te w niewoli żyją nawet kilkanaście lat, do dwudziestu.
Szynszyle są aktywne głównie nocą, dzień przesypiając w skalnych szczelinach i grotach. To zwierzęta bardzo towarzyskie, które w naturze żyją w bardzo dużych koloniach. Szczególne więzi łączą członków najbliższej rodziny, czyli rodziców i dzieci. Szynszyle porozumiewają się ze sobą przy pomocy dźwięków., a ich „mowa” jest bardzo zróżnicowana i bogata. Swoje rewiry znaczą moczem.
Gryzonie te są bardzo miłymi zwierzętami. Łatwo się oswajają, ale początkowo mogą być nieufne wobec nowego opiekuna i wyrywać się przy każdej próbie brania na ręce. Trzeba się zatem uzbroić w cierpliwość. Szynszyle nie są agresywne, rzadko zdarza się im mocniej ugryźć człowieka, choć od czasu do czasu delikatnie łapią go za palec, jakby chciały sprawdzić, czy nadaje się do zjedzenia.
Szynszyle należą do bardzo aktywnych stworzeń. Uwielbiają skakać i biegać. Są przy tym ciekawskie z natury i chętnie badają swoje otoczenie, głównie przy pomocy słuchu i dotyku. Potrzebują zatem sporej przestrzeni i codziennych spacerów po mieszkaniu.
Zwierzęta te są niemal bezwonne. Bardzo dbają o swoje futra, które regularnie czyszczą, zażywając kąpieli w piasku.
Biorąc pod uwagę dużą aktywność szynszyli, powinniśmy zapewnić im sporych rozmiarów klatkę. Im będzie większa, tym lepiej, zwłaszcza gdy mieszkać w niej będzie więcej niż jeden osobnik (co jest wskazane). Dobrym wyborem jest klatka wysoka, w której możemy zamontować kilka półek i konarów do skakania.
Podstawowym wyposażeniem klatki dla szynszyli jest domek, miski na jedzenie oraz poidło. Miski i poidło powinny być wykonane z twardego materiału, by zwierzątko nie mogło ich zbyt łatwo pogryźć. Jeśli chodzi o domki, to najlepiej sprawdzają się te wykonane z drewna. Nie zapomnijmy również o kupnie odpowiedniego naczynia do kąpieli w piasku. Może to być specjalna „wanienka” dla szynszyli, ale może być również duża szklana kula, w której niektórzy trzymają rybki. Jeśli codziennie wypuszczamy naszą szynszylę na spacery po mieszkaniu, naczynia z piaskiem nie musimy wstawiać do klatki.
Na dno klatki sypiemy grubą warstwę ściółki dla gryzoni. Najlepszą chłonność wilgoci i zapachów mają ściółki granulowane. Ostatnio w sklepach zoologicznych pojawiła się ściółka o nazwie Brylant Mini Pellet, która jest bardzo drobna, więc zwierzętom łatwiej się po niej chodzi. Ściółkę należy regularnie wymieniać. Częstotliwość z jaką to robimy zależy od wielkości klatki i liczny jej mieszkańców.
Szynszyle są roślinożerne. W naturze w skład ich diety wchodzą trawy, zioła, nasiona, owoce, kora i młode pędy roślin. W domu możemy podawać im specjalne pokarmy dla szynszyli, siano, suszone zioła, suche i skiełkowane nasiona oraz niewielkie ilości warzyw i owoców. Menu uzupełniamy smakołykami dla szynszyli, np. kupowanymi w sklepach kolbami.
Samica chodzi w ciąży niemal cztery miesiące. W jednym miocie rodzi do pięciu młodych. Szynszyle przychodzą na świat pokryte delikatnym futrem i z otwartymi oczami. Już od urodzenia są bardzo samodzielne i sprawne.
Szynszyle są gryzoniami, ale w obrębie tego rzędu tworzą osobną rodzinę szynszylowatych. Szczury, myszy, chomiki i inne domowe gryzonie są tylko ich bardzo dalekimi krewniakami.
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ssaki
Podgromada: ssaki żyworodne
Szczep: łożyskowce
Rząd: gryzonie
Rodzina: szynszylowate
Rodzaj: Chinchilla
Gatunek: Chinchilla lanigera (szynszyla mała)
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Prędzej czy później nadchodzi taki moment, kiedy nasza pociecha zaczyna upominać się o wprowadzenie do mieszkania nowego członka rodziny. Najlepiej z futerkiem, lubiącego się bawić i przytulać, znającego różne sztuczki...
Zabawki dla chomika kup w e-sklepie Kakadu » Chomiki uwielbiają spędzać czas aktywnie. Zabawki dostarczają im nie tylko niezbędnej rozrywki, ale przede wszystkim umożliwiają realizację wielu naturalnych potrzeb. Dobór odpowiednich...
Żadne inne zwierzę nie ma chyba tak gęstego i miękkiego futerka, jak szynszyle. Niestety z tego powodu nadal hoduje się je na futro, a przecież są takie sympatyczne i tak...