Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Sznaucery to przyjazne, inteligentne i niezwykle lojalne czworonogi. Będą doskonałymi kompanami dla osób, lubiących aktywnie spędzać wolny czas. Ze względu na silny charakter potrzebują jednak solidnego szkolenia i socjalizacji już od pierwszych tygodni życia. Co warto wiedzieć o psach rasy sznaucer, zanim zdecydujemy się na takiego pupila?
Sznaucery wywodzą się prawdopodobnie od wiejskich psów z południa Niemiec i Szwajcarii. Wykorzystywano je tam do pilnowania gospodarstw i wyłapywania szczurów. Z biegiem czasu hodowla psów o pożądanych cechach stała się bardziej celowa i tak wykształciła się rasa sznaucera miniaturowego. Hodowlą tych psów zajął się znany niemiecki kynolog Josef Berta. W Polsce sznaucer pojawił się dopiero w talach 60. XX wieku. Skąd wzięła się jego nazwa?
Są dwie teorie wyjaśniające powstanie nazwy „sznaucer”. Pierwsza z nich zakłada, że termin ten wprowadził w 1842 roku niemiecki pisarz i pastor Jeremias Gotthelf. Słowo „die schnauze” w języku niemieckim oznacza pysk lub brodę, co mogłoby być jasnym nawiązaniem do charakterystycznego wyglądu głowy i brody psów tej rasy. Druga teoria nawiązuje do roku 1879 i wystawy psów rasowych w Hanowerze, podczas której zaprezentowano pinczera szorstkowłosego o imieniu Schnauzer. Nowa nazwa rasy miała wziąć się właśnie od jego imienia.
Sznaucer to pies o dość charakterystycznym wyglądzie. Najłatwiej rozpoznać go po długim prostokątnym pysku, dostojnej brodzie i krzaczastych brwiach. Uszy sznaucera są wysoko osadzone na głowie, mają kształt litery V, ale mogą lekko opadać. Tułów psa jest zwarty, klatka piersiowa niezbyt szeroka, a ogon masywny i zawijający się w kształt sierpa. Sierść sznaucera jest gęsta, szorstka i twarda. Można wyróżnić cztery rodzaje umaszczenia:
Najpowszechniejsze są psy o umaszczeniu czarnym. Z kolei sznaucery białe spotykane są najrzadziej.
Psy rasy sznaucer wyróżnia niespotykana pewność siebie, silny charakter i odwaga. Zwierzaki te chętnie podejmują nowe wyzwania, mają nieskończone pokłady energii i zawsze są gotowe do zabawy. Doskonale odnajdą się u boku osoby aktywnej, ponieważ same potrzebują dużej dawki ruchu każdego dnia. Mogą być psami rodzinnymi, ponieważ lubią dzieci i mocno przywiązują się do swych opiekunów. Ich usposobienie i temperament może jednak nieco różnić się w zależności od konkretnej odmiany. Wyróżniamy trzy odmiany sznaucerów:
Uważnej pielęgnacji wymaga przede wszystkim gęsta sierść sznaucera. Należy wyczesywać ją regularnie, przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Dokładnego szczotkowania będzie wymagała zwłaszcza broda, grzywka oraz sierść na łapach czworonoga. Do wyczesywania sierści sznaucera najlepiej nadaje się metalowy grzebień o podwójnym rozstawie zębów. Sierść zwierzaka należy także strzyc i trymować mniej więcej co 3-4 miesiące. Ważne jest także podcinanie pazurów i usuwanie włosów porastających wewnętrzną część małżowiny usznej. Warto wyposażyć się także w szampony i odżywki dla psów szorstkowłosach, dzięki którym sierść sznaucera będzie się lepiej układała i rozczesywała.
Sznaucery są dość silnymi i odpornymi psami, które rzadko zapadają na śmiertelne choroby. Określa się je mianem psów długowiecznych, ponieważ nawet przedstawiciele odmiany olbrzymiej w sprzyjających warunkach dożywają do około 12 lat. Pośród schorzeń najczęściej występujących u sznaucerów wyróżnia się:
Na szczęście przed większością tych chorób można uchronić pupila, stosując odpowiednią dietę i regularnie badając go u weterynarza. Zdrowa, pełnowartościowa karma z suplementami wzmacniającymi stawy uchroni pupila przed dysplazją, a systematyczne kontrole i badania w lecznicy pozwolą wykryć większość chorób we wczesnym stadium i szybko wdrożyć właściwe leczenie.
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Obdarzony puszystym, śnieżnobiałym futrem samojed zawsze prezentuje się zjawiskowo. Wyjątkowa uroda to jednak niejedyny atuty tej rasy. Samojed na co dzień zaraża pozytywnym podejściem do życia. Pies ten potrafi też...
Borelioza u psa jest chorobą niebezpieczną i niestety trudną do zdiagnozowania, ponieważ początkowe objawy bardzo łatwo pomylić z dowolną infekcją. Nieleczona borelioza to jednak bardzo duże obciążenie dla organizmu zwierzaka,...
Psy to bystrzy obserwatorzy. Podczas kontaktów z ludźmi zwracają baczną uwagę nie tylko na słowa, ale również na mowę ciała. To właśnie gesty stanowią dla nich niezwykle cenną wskazówkę na...