Sklep online
Sklep online

Otifree – jak bezpiecznie, delikatnie i skutecznie wyczyścić uszy psa i kota?

Wyczulone na każdy szmer, ruchliwe, stojące lub oklapnięte – uszy psów i kotów to niezwykły narząd. Niestety, zalegająca woskowina i namnażające się bakterie oraz grzyby niejednokrotnie prowadzą do rozwoju stanów zapalnych i infekcji w ich obrębie. By domowe czworonogi zawsze cieszyły się świetnym słuchem, ich uszy powinny być regularnie oczyszczane przy użyciu odpowiednich kosmetyków. Do czyszczenia uszu pupila warto wykorzystać preparat Otifree, który zapewnia skuteczną, delikatną i bezpieczną pielęgnację tych wrażliwych okolic.

Jak sprawdzić stan uszu czworonoga?

Psie i kocie uszy zbudowane są z trzech części: ucha zewnętrznego (małżowiny usznej i kanału słuchowego), środkowego (błony bębenkowej, kosteczek słuchowych, trąbki słuchowej) i wewnętrznego (ślimaka i kanałów półkolistych). W przewodzie słuchowym znajdują się gruczoły łojowe, które wydzielają woskowinę.

Patologie w obrębie psich i kocich uszu zazwyczaj rozwijają się w części zewnętrznej. Jedną ze stosunkowo częstych przypadłości czworonogów jest zapalenie ucha zewnętrznego. Problemem bywa też nadmiar woskowiny, który może doprowadzić do upośledzenia słuchu. Na infekcje szczególnie narażone są psy o ciężkich, opadających uszach – taki kształt małżowin utrudnia bowiem prawidłową cyrkulację powietrza. 

Kłopoty z uszami często pojawiają się także u zwierząt długowłosych lub zażywających regularnych kąpieli. Rozwojowi stanów zapalnych mogą również sprzyjać przewlekłe choroby (np. cukrzyca, choroby autoimmunologiczne, alergie) oraz inwazje pasożytów (np. świerzbowców). 

Stan psich i kocich uszu powinien być regularnie kontrolowany. Dobrą praktyką jest wykonywaniu cotygodniowego przeglądu tych newralgicznych okolic. Aby zabieg ten nie był dla psa lub kota stresujący, warto przyzwyczaić pupila do niego już w okresie szczenięctwa/kocięctwa. Dzięki temu stanie się elementem rutyny. Oględzin kocich lub psich małżowin najlepiej dokonać w dobrze oświetlonym miejscu. 

Aby sprawdzić ucho pupila, należy chwycić górną część małżowiny i wywinąć ją na drugą stronę. Zdrowe ucho powinno być czyste i lekko różowe. Niepokój powinny wzbudzić wszelkie zmiany w jego wyglądzie: zaczerwienienia, obrzęki, ranki, strupki, ciemna (brązowa, czarna czy czerwona) wydzielina o nieprzyjemnym zapachu. Sygnałem alarmowym jest także przechylanie przez zwierzaka głowy na bok, potrząsanie uszami, drapanie tych okolic lub ból przy dotyku. Takie symptomy mogą świadczyć o rozwijającej się infekcji. 

Na szczęście przed większością problemów z uszami można uchronić czworonożnego pupila za sprawą odpowiedniej pielęgnacji uszu. Dobre kosmetyki dla psów lub kotów skutecznie wspomagają codzienną higienę. 

Dlaczego warto sięgnąć po płyn do czyszczenia uszu Otifree?

Zanim przystąpisz do czyszczenia uszu swojego podopiecznego, musisz zaopatrzyć się w odpowiedni preparat do pielęgnacji. Aby oczyścić psie i kocie uszy, bez ryzyka bólu i podrażnień u pupila, warto zdecydować się na preparat Otifree Vetoquinol. Kosmetyk w formie roztworu przeznaczony jest czyszczenia ucha zewnętrznego. Płyn odznacza się silnym działaniem czyszczącym. Dzięki specjalnej kompozycji składników preparat intensywnie rozpuszcza woskowinę i skutecznie usuwa zanieczyszczenia zalegające w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Jednocześnie jest delikatny dla psiej i kociej skóry oraz dobrze tolerowany – nie wywołuje podrażnień. 

Płyn Otifree wykazuje właściwości pielęgnacyjne. Za sprawą związków oleistych zapewnia odpowiednie nawilżenie ucha, poprawia jego elastyczność i wzmacnia barierę ochronną. W ten sposób znacząco redukuje ryzyko rozwoju infekcji u czworonogów. W recepturze produktu znajdują się składniki naturalne – wyciąg z kwiatów nagietka i olejek bazyliowy. Wykazują one działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i łagodzące, zapewniając kompleksową pielęgnację. 

Kosmetyk Otifree jest w pełni bezpieczny dla zwierząt. Wszystkie surowce użyte do jego produkcji odznaczają się najwyższą jakością i podlegają rygorystycznym kontrolom. Preparat został opracowany przy współpracy z lekarzem weterynarii i ekspertami z branży zoologicznej. Dodatkową zaletą płynu Otifree jest łatwość aplikacji. Dzięki miękkiemu aplikatorowi czyszczenie psich i kocich uszu jest nie tylko łatwe, ale również całkowicie bezbolesne i bezstresowe dla czworonogów. 

Jak czyścić uszy psa i kota?

Kluczowym elementem pielęgnacji uszu psów i kotów jest ich regularne oczyszczanie przy pomocy odpowiednich kosmetyków. Częstotliwość oczyszczania uszu pupila powinna być dostosowana do jego specyficznych potrzeb. Zwykle zabieg ten wystarczy przeprowadzać raz w miesiącu. Jeśli jednak zwierzak jest szczególnie podatny na infekcje uszu, konieczne może być ich oczyszczanie nawet raz w tygodniu. Jak prawidłowo czyścić psie lub kocie uszy przy pomocy płynu Otifree?

Cały zabieg jest bardzo prosty i komfortowy dla czworonogów. Płyn Otifree aplikuje się bezpośrednio do kanału słuchowego zwierzaka. W tym celu należy uchwycić małżowinę i odsłonić kanał słuchowy. Po aplikacji preparatu trzeba wykonać masaż ucha – zaczynając od podstawy ucha w kierunku grzbietowo-brzusznym. Pozwoli to usunąć woskowinę i zanieczyszczenia. Po zastosowaniu kosmetyku pupil może potrząsać głową – jest to prawidłowy odruch, który umożliwia pozbycie się głębiej zalegających zanieczyszczeń. Resztki płynu można usunąć przy pomocy płatka kosmetycznego. W przypadku silnych zanieczyszczeń cały zabieg zaleca się powtórzyć kilka razy. Jeśli twój zwierzak obawia się czyszczenia uszu, możesz spróbować odwrócić jego uwagę za pomocą zabawki lub smakołyków. 

O czym jeszcze warto pamiętać, by nie dopuścić do problemów laryngologicznych u czworonoga? Wybierając kosmetyki dla kota lub kosmetyki dla psa, zawsze powinieneś sprawdzić ich skład. Unikaj tych zawierających sztuczne dodatki i silne substancje zapachowe, które mogą podrażniać skórę zwierzaka czy wywoływać reakcje alergiczne. W przypadku zwierząt o obficie owłosionych uszach zadbaj o regularne wyczesywanie rosnącej w ich okolicy sierści. U czworonogów z długą sierścią niezbędne może być także usunięcie sierści rosnącej wewnątrz kanału słuchowego – może utrudniać ona wentylację. 

Wykonując wszelkie zabiegi higieniczne, pamiętaj o wyborze odpowiednich produktów. Psie i kocie uszy najlepiej czyścić przy użyciu płatków kosmetycznych. Do ich czyszczenia nie należy natomiast używać patyczków kosmetycznych – mogą one spowodować uszkodzenie błony bębenkowej. Nie najlepszym wyborem jest też wata, której fragmenty często przyczepiają się do ucha. 

Podczas kąpieli uważaj, by woda i kosmetyki nie dostały się do uszu twojego pupila. Nie zapominaj też o starannym osuszeniu uszu czworonoga po przechadzce w deszczu, kąpieli w jeziorze czy wannie. Po każdym spacerze sprawdź, czy w sierść nie wplątały się gałązki czy fragmenty roślin, które mogą podrażnić uszy. Nie lekceważ też niepokojących symptomów występujących u podopiecznego – w razie potrzeby jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. 

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Nowe przysmaki Sanabelle dla kotów

Starając się wychodzić naprzeciw potrzebom naszych klientów stale zwiększamy asortyment towarów. Prezentujemy zatem kolejną nowość, która pojawiła się na półkach sklepach zoologicznych Kakadu: pyszne przysmaki Sanabelle dla kotów. Przysmak dla...

Czytaj więcej
Karmy dla kotów brytyjskich

Koty brytyjskie przypominają pluszowe misie. Są pod każdym względem urocze, choć trochę leniwe. Lubią leżeć i ładnie wyglądać. Jaką karmę dla kotów brytyjskich wybrać? Karma dla kotów brytyjskich Karma dla...

Czytaj więcej
Dlaczego kot łysieje?

Wnikliwa obserwacja kociego futerko niejednokrotnie może powiedzieć nam wszystko o zdrowiu i samopoczuciu zwierzaka. Dość często zdarza się bowiem, że problemy z okrywą włosową odzwierciedlają kłopoty zdrowotne lub nieprzyjemne przeżycia...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram