Sklep online
Sklep online

Szczotki dla kotów

Choć każdy kot sam stara się dbać o swoje futerko, to od czasu do czasu warto mu w tym pomóc. Regularne szczotkowanie przydaje się zwłaszcza kotom długowłosym, bo poprawia wygląd ich sierści, pozwala utrzymać ją w należytym porządku, a także znacznie zmniejsza ilość kłaczków wędrujących po całym mieszkaniu. Co trzeba mieć pod ręką, by należycie wyczesać sierść pupila? Jakie szczotki dla kotów są najlepsze?

Jak dbać o sierść kota?

Czesanie kota – dlaczego jest tak ważne?

Wszyscy wiemy, jakimi czyściochami potrafią być nasze koty. Swoje futerko czyszczą starannie wylizując je szorstkim językiem, który zbiera cały pokrywający je kurz oraz martwe włosy. Niestety kot nie potrafi wypluć tego, co przyklei się do języka, więc w końcu wszystko trafia do żołądka zwierzaka. Koci organizm potrafi sobie z tym poradzić i jeśli ilość włosów nie jest duża, to wydalenie ich nie stanowi większego problemu. Sprawa może być jednak dużo poważniejsza w okresie linienia lub w przypadku kotów obdarzonych długim, gęstym futrem. Wtedy sierść trafiająca do przewodu pokarmowego zbija się w kule włosowe, których wydalenie jest większym wysiłkiem dla organizmu (poczytaj więcej o bezoarach u kota KLIK). Szczotkowanie zapobiega temu problemowi, bo futro, które mogłoby trafić do żołądka kota jest już wcześniej wyczesywane.

To jednak nie jedyna zaleta płynąca ze szczotkowania pupila. Regularnie wyczesywanie sprawia, że sierść jest gładka i błyszcząca. Poza martwymi włosami usuwa się z niej także kurz, brud oraz martwy naskórek. Robiąc to zapobiegamy również kołtunieniu oraz filcowaniu się długiej sierści. Taki zabieg może być też bardzo przyjemny dla pupila, pod warunkiem, że przyzwyczaimy go do tego jak najwcześniej.

Czym najlepiej czesać kota?

Gdy choćby pobieżnie rozejrzymy się w ofercie sklepów zoologicznych, z pewnością zauważymy, jak wiele szczotek dla kotów znajdziemy na półkach. Skąd wiadomo, która z nich będzie odpowiednia dla naszego mruczka? Wszystko zależy oczywiście od długości i rodzaju sierści kota. Mruczki obdarzone długim i gęstym futrem będą potrzebowały zupełnie innych akcesoriów do szczotkowania niż te o zupełnie krótkiej sierści. W przypadku tych ostatnich wystarczy z resztą usunięcie martwych włosów, natomiast koty długowłose będą potrzebowały starannego wyczesania, usunięcia kołtunów i wygładzenia włosia. Sprawdźmy więc, jakie rodzaje szczotek dla kotów mamy do wyboru i do czego przeznaczony jest każdy z nich (sprawdź, jaka szczotka dla kota jest najlepsza KLIK).

↓ SZCZOTKI DLA KOTÓW ↓

Szczotki dla kotów krótkowłosych

Jak już wspomnieliśmy koty obdarzone krótkim futerkiem nie wymagają zbyt skomplikowanej pielęgnacji. W ich przypadku powinniśmy skupić się po prostu na usunięciu martwego włosia oraz wygładzeniu sierści. Co posłuży najlepiej do tego celu?

Przydatna może być zwłaszcza szczotka w formie gumowej rękawicy. Akcesoria tego rodzaju wyposażone są w szereg delikatnych ząbków, które skutecznie usuwają cały brud, martwy naskórek oraz włosy. Co więcej, zabieg szczotkowania gumową rękawicą może być bardzo przyjemny dla pupila. Taki delikatny masaż pomoże mu się zrelaksować, a ponadto poprawi kondycję skóry oraz krążenie.
W okresie linienia warto mieć też pod ręką pudlówkę. Jest to specjalna szczotka z miękkimi, drucianymi ząbkami na ruchomej poduszce. Pudlówka doskonale wyczesuje podszerstek, a kocie futro pozostawia miękkie i wygładzone.

↓ FURMINATOR DLA KOTA ↓

Szczotki dla kotów długowłosych

Pielęgnacja sierści jest szczególnie ważna w przypadku kotów długowłosych. Zaniedbane futro może przysporzyć pupilowi wiele przykrości, związanych z chorobami skóry, kołtunami, a nawet pasożytami gnieżdżącymi się w jego zakamarkach. Splątane i sfilcowane futro wygląda ponadto bardzo nieestetycznie i może utrudniać pupilowi codzienne funkcjonowanie.

Jeśli nasz pupil ma właśnie taką sierść, warto wyposażyć się w metalowy grzebień, dzięki któremu porządnie rozczeszemy wszystkie splątane fragmenty i kołtuny. Najlepiej wybrać grzebień dwustronny, o różnym rozstawieniu ząbków. Końcówka z szerzej rozstawionymi drucikami pomoże nam uporać się z kołtunami, a ta z wąskimi odstępami rozdzieli ładnie poszczególnie pasma. Po takim wstępnym czesaniu, powinniśmy sięgnąć jeszcze po szczotkę z naturalnego włosia. Pamiętajmy, by używać jej dopiero, gdy cała sierść będzie już dobrze rozczesana. Szczotka wygładzi futro, przywróci mu jego należytą puszystość oraz usunie kurz z całej powierzchni. Na sam koniec możemy jeszcze napuszyć ogon za pomocą pudlówki, jeśli tylko mamy ja pod ręką.

↓ GRZEBIENIE DLA KOTA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: © Konstantin Aksenov — stock.adobe.com

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Jak nauczyć kota chodzenia na smyczy?

Koty uwielbiają ekscytujące przechadzki. Odkrywanie nowych zakątków i wypoczynek na świeżym powietrzu mogą być cennym urozmaiceniem w życiu mruczków. Samotne przechadzki stanowią jednak dla futrzaków spore zagrożenie. Zamiast więc pozwalać...

Czytaj więcej
Strzyżenie kota - czy jest konieczne, jak wygląda?

Koty słyną z zamiłowania do czystości. Każdego dnia poświęcają wiele czasu na dokładne mycie swego futerka oraz łap. Z większością zabiegów pielęgnacyjnych radzą sobie same, ale nasza pomoc też bywa...

Czytaj więcej
Czy szelki dla kota są lepsze od obroży?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta, bo wszystko zależy od tego, czy nasz mruczek wychodzi na spacery sam czy z nami, czy jest kotem bardzo energicznym i szalonym,...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram