bezoary u kota

Bezoary u kota

Koty, jak żadne inne zwierzaki, potrafią świetnie zadbać o czystość swojego futerka. Niestety, podczas gruntownych zabiegów pielęgnacyjnych, mruczki niejednokrotnie połykają spore ilości sierści. Zdarza się, że organizm futrzaków nie jest w stanie sobie z nią poradzić, w efekcie czego w przewodzie pokarmowym tworzą się zbite kule włosowe. Po czym poznać, że mruczący pupil ma problem z bezoarami? Jak odkłaczyć kota? »

Jak powstają bezoary u kotów?

Koty zwykle nie potrzebują kąpieli, by utrzymać swoją okrywę włosową w nienagannym stanie. Staranne wylizywanie sierści stanowi stały punkt ich codziennej aktywności i jest powtarzane wielokrotnie w ciągu dnia. Mruczki wyposażone są w wyjątkowe narzędzie higieniczne, jakim jest ich szorstki i pokryty licznym brodawkami język. Umożliwia on niezwykle dokładne oczyszczenie futra z wszelkich zanieczyszczeń i usunięcie z jego powierzchni martwych włosów. Niestety, luźna sierść łatwo przyczepia się do kociego języka, a następnie jest przez zwierzaki połykana. Małe ilości futra z reguły są bez problemu transportowane przez przewód pokarmowy, a później wydalane. Kłopoty pojawiają się dopiero wtedy, gdy futrzak połyka naprawdę sporo martwych włosów lub, z powodu niewłaściwej diety, czas pasażu jelitowego ulega u niego znacznemu wydłużeniu. W takich warunkach dochodzi do powstawania pilobezoarów u kota, czyli zalegających w przewodzie pokarmowym twardych kul włosowych, które nie mogą ulec strawieniu. Najczęściej stwierdzane są one u zwierzaków długowłosych, w podeszłym wieku lub cierpiących z powodu nadmiernego wypadania sierści. Warto jednak pamiętać, że kłaczki są dość powszechnym kocim problemem i mogą pojawić się u każdego mruczka, niezależnie od wieku czy długości okrywy włosowej.

↓ PASTA ODKŁACZAJĄCA DLA KOTA ↓

Objawy pilobezoarów u kota

Bezoary u kotów często nie dają żadnych spektakularnych objawów. O ich obecności u mruczka może świadczyć jednak utrata apetytu, ból brzucha, niechęć do aktywności i apatia. Kot może też próbować pozbyć się kul włosowych poprzez wymioty. Nierzadko futrzaki starają się zresztą je wywołać na własną łapę, spożywając fragmenty roślin. Pilobezoary u kota mogą również zaburzać prawidłową perystaltykę jelit, a w konsekwencji powodować poważne zaparcia. Zaalarmować powinny nas ponadto epizody dławienia i suchego kaszlu u pupila. W skrajnych przypadkach bezoary mogą całkowicie zablokować przewód pokarmowy futrzaka. Taki stan wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

↓ ODKŁACZAJĄCE PRZYSMAKI DLA KOTA ↓

Jak odkłaczyć kota?

Odkłaczanie polega na podawaniu kotu odpowiednich preparatów lub produktów, które ułatwią usuwanie połkniętej sierści z przewodu pokarmowego. Zwykle stosuje się więc substancje poślizgowe i usprawniające trawienie. Warto sięgnąć zwłaszcza po specjalne pasty odkłaczające ze słodem, olejami roślinnymi i zwierzęcymi. Specyfiki tego typu można podawać bezpośrednio do pyszczka lub wymieszane z pokarmem. W celach leczniczych zazwyczaj stosuje się je w większych dawkach niż w ramach profilaktyki. Alternatywą dla past odkłaczających są specjalne smakołyki ułatwiające wydalanie sierści. Sprawdzą się doskonale, jeśli zwierzak nie jest jeszcze silnie zakłaczony. Naturalnym kocim sposobem na walkę z pilobezoarami jest zjadanie trawy oraz niektórych roślin. Dobrym pomysłem może być zatem zaoferowanie mruczkowi zieleniny zasianej w doniczce. Specjalna trawa dla kota » czy owies bywają idealnym lekarstwem na problemy trawienne występujące u zwierzaków.

TRAWA DLA KOTA ↓

Jak zapobiegać powstawaniu kul włosowych u kota?

Aby ograniczyć powstawanie pilobezoarów u kota, trzeba zatroszczyć się przede wszystkim o dietę pupila. Mruczkom długowłosym warto podawać karmy ze specjalną formułą odkłaczającą. Tworzenie się kul włosowych» w przewodzie pokarmowym można również zminimalizować dzięki pokarmom z wysoką zawartością błonnika. Godne polecenia są wszelkie przekąski i karmy z ziołami, drożdżami i siemieniem lnianym. Takie produkty pozytywnie wpływają na procesy trawienia i regulują pracę jelit.

Ilość połykanej przez pupila sierści można znacznie zredukować poprzez jego regularne wyczesywanie. Mruczki obdarzone bujną sierścią powinniśmy szczotkować codziennie. Z kolei u krótkowłosych ulubieńców taki zabieg wystarczy na ogół przeprowadzać raz w tygodniu. W okresie linienia lub w przypadku problemów z sierścią u zwierzaka warto dodatkowo zastosować specjalne suplementy (np. olej z łososia), które zmniejszą utratę włosa.

↓ ODKŁACZAJĄCA KARMA DLA KOTA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Africa Studio — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Trackbacks/Pingbacks

  1. Co zrobić, gdy kot wymiotuje? | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu