Sklep online
Sklep online

Jak pozbyć się zapachu moczu kota?

Ślady kociej obecności w mieszkaniu czasami są nie tylko dobrze widoczne, ale też wyczuwalne już z daleka. Plamy moczu na dywanie czy kanapie wydzielają nieprzyjemny zapach, który niejednokrotnie utrzymuje się w otoczeniu jeszcze długo po oczyszczeniu zabrudzonych powierzchni. Jak pozbyć się zapachu kociego moczu z otoczenia? Co zrobić, gdy przykry zapach wydobywa się z toalety mruczka?

Dlaczego kot zaczął załatwiać się poza kuwetą?

Koty to prawdziwe czyściochy. Mruczące zwierzaki przywiązują dużą wagę nie tylko do własnej higieny, ale również do czystości swojego otoczenia. Nawet im zdarzają się jednak małe wypadki. O ile występują sporadycznie, nie stanowią raczej problemu. Gdy pupil zaczyna jednak pozostawiać mocz lub odchody poza kuwetą regularnie bądź całkowicie zaprzestaje korzystania ze swojej toalety, zawsze jest to sygnał alarmowy. Jakie mogą być przyczyny załatwiania potrzeb fizjologicznych przez kota w niewłaściwych miejscach? Do najczęstszych z nich należą:

 • niewłaściwa lokalizacja toalety mruczka (np. w ciągach komunikacyjnych, w trudno dostępnych miejscach, w zamkniętych pomieszczeniach),
 • nieodpowiednia kuweta (np. zbyt mała, niezgodna z preferencjami zwierzaka),
 • nieprzyjemne skojarzenia związane z wydalaniem (np. z bólem, atakiem ze strony innego zwierzaka),
 • choroba powodująca utratę kontroli nad wydalaniem (np. zapalenie pęcherza moczowego, zwyrodnienie stawów),
 • konieczność dzielenia toalety z innymi kotami,
 • nieodpowiedni rodzaj żwirku (np. o zbyt dużej granulacji, raniący łapki, z nieakceptowanego materiału),
 • niewłaściwe warunki higieniczne w otoczeniu (np. zbyt rzadkie sprzątanie odchodów).

Zdarza się również, że koty oddają mocz poza kuwetą, by pozostawić swój zapach i w ten sposób oznakować otoczenie. Znakowanie u mruczków jest formą komunikacji – może być związane z lękiem, frustracją, pobudzeniem emocjonalnym lub utratą poczucia bezpieczeństwa. Często pojawia się w przypadku zmian w otoczeniu (np. remontu, przeprowadzki, wprowadzenia się do domu nowego mieszkańca) oraz konfliktów społecznych. Znakowanie moczem może mieć też postać fizjologiczną i wynikać z pobudzenia seksualnego u kocurów i kocic w okresie reprodukcji.

Odróżnienie wydalania od znakowania nie zawsze jest łatwe. Koty najczęściej znakują jednak powierzchnie pionowe (np. ściany, drzwi, zasłony), w miejscach ważnych z punktu widzenia terytorialnego (np. przy wejściu). W przypadku znakowania ilość pozostawionego moczu często jest bardzo mała, za to ma on bardzo intensywny zapach.

Szczególnie uciążliwy jest odór uryny niekastrowanych kocurów. Znajduje się w nim felinina – aminokwas zawierający atomy siarki. To właśnie siarka sprawia, że mocz niekastrowanego mruczka pod względem zapachowym przypomina czosnek. W kocim świecie im silniej pachnie uryna, tym lepiej dla reproduktora. Do wytworzenia felininy niezbędne są bowiem proteiny, których zdobycie niegdyś świadczyło o talencie łowieckim mruczka. Dziś jest raczej wyznacznikiem spożywania przez zwierzaka dobrej jakości karmy, o wysokiej zawartości białka. 

Jak usunąć zapach kociego moczu domowymi sposobami?

Niezależnie od tego, z jakiego powodu kot oddaje mocz poza kuwetą, by wyeliminować to kłopotliwe zachowanie, niezbędne jest dokładne wyczyszczenie zabrudzonych powierzchni i usunięcie nieprzyjemnego zapachu. Warto pamiętać, że silna woń kociego moczu sygnalizuje zwierzakowi, że określony obszar pełni funkcję toalety. Pozostawianie moczu w tym miejscu może więc szybko się utrwalić, a wtedy niezwykle trudno będzie je wyeliminować. Z tego względu bardzo ważne jest, by nie tylko usunąć plamy po moczu, ale również zlikwidować jego ostry zapach.

Z porządkami w domu nie należy zwlekać – im szybciej uda nam się wywabić plamy, tym większa szansa, że mruczek nie zabrudzi ponownie danego miejsca. Aby ograniczyć wchłanianie się moczu, resztki kociej uryny najlepiej jak najszybciej zebrać ręcznikiem papierowym. Trzeba przy tym uważać, by nie wetrzeć moczu w głąb materiału. Zanieczyszczoną powierzchnię warto następnie przemyć chłodną wodą za pomocą miękkiej gąbki. Dodatkowo w trakcie porządków można otworzyć okna – przyspieszy to usuwanie zapachu moczu. Na wszelki wypadek, zanim nieprzyjemny zapach moczu całkowicie nie wywietrzeje, nie należy pozwalać swojemu ulubieńcowi zbliżać się do zanieczyszczonego obszaru.

Nie wszystkie środki chemiczne nadają się do usuwania plam i zapachu moczu. Popularne detergenty na bazie amoniaku i wybielacze chlorowe wydzielają zapach podobny do kociej uryny. W rzeczywistości mogą więc jeszcze spotęgować problem i zachęcać zwierzaka do oddania moczu. Do czyszczenia lepiej nie używać także gorącej wody – pod jej wpływem woń moczu może stać się jeszcze intensywniejsza, a plamy wniknąć głębiej w tapicerkę.

W zlikwidowaniu zapachu moczu Twojego podopiecznego raczej nie pomogą też odświeżacze powietrza. Zwykle jedynie maskują one przykrą woń, a gdy przestają działać, jest ona wciąż wyczuwalna. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu, należy również upewnić się, że jest on w pełni bezpieczny dla mruczka. Środki czyszczące i odświeżacze powietrza często są toksyczne dla zwierząt. Silnie pachnące preparaty niejednokrotnie działają też drażniąco na mruczki. 

Jak skutecznie usunąć plamy z kociego moczu? Wbrew pozorom nie trzeba wcale sięgać po specjalistyczne środki czyszczące. Często wystarczy zastosować produkty znajdujące się w każdym domu. Oto sprawdzone sposoby na pozbycie się kociego moczu z kanapy, dywanu i innych powierzchni:

 • Aby usunąć zapach moczu kota, warto użyć sody oczyszczonej. To jeden z najskuteczniejszych domowych neutralizatorów, który pomaga usunąć zapach i plamy moczu z dywanu i innych tkanin. Zabrudzoną powierzchnię wystarczy posypać sodą, a po kilku godzinach zebrać resztki produktu odkurzaczem. Z sody, po wymieszaniu z wodą, możesz też przygotować pastę do usuwania plam z moczu.
 • Bardzo dobrym zamiennikiem sody jest mąka kukurydziana. Jej stosowanie i działanie jest podobne –mąka rozsypana na zabrudzonej powierzchni absorbuje tłuste zanieczyszczenia i cząsteczki zapachowe, powodując neutralizację uryny. Warto wypróbować ją, by usunąć zapach moczu z materaca czy dywanu.
 • Do czyszczenia powierzchni zanieczyszczonych przez mruczka możesz też użyć roztworu wody z octem (3;1). Przygotowaną mieszanką wystarczy przetrzeć brudne miejsce. Niestety, zapach octu nie należy do przyjemnych, a na dodatek utrzymuje się w mieszkaniu dosyć długo.
 • Woda utleniona to kolejny domowy neutralizator kociego moczu. Warto stosować ją, by pozbyć się zapachu kociego moczu z kanapy czy łóżka. Wodę utlenioną można rozcieńczyć w wodzie (w stosunku 1:10), a następnie przygotowanym roztworem spryskać plamy kociego moczu. Skutecznym środkiem do usuwania moczu z łóżka jest również pasta z wody utlenionej i sody (1:1). Wystarczy nałożyć ją na około 15 minut, a następnie wyprać tkaninę. Przy stosowaniu tej metody trzeba jednak zachować szczególną ostrożność. Woda utleniona może odbarwiać delikatny materiał, dlatego przed jej użyciem warto przeprowadzić próbę na niewidocznym fragmencie tkaniny.

Jak pozbyć się zapachu moczu pupila – przydatne produkty dla kociarzy

Chcesz trwale pozbyć się plam z moczu z mebli? Stosowanie domowych sposobów walki z nieprzyjemnymi zwierzęcymi woniami jest dla Ciebie zbyt uciążliwe? Na rynku zoologicznym znajdziesz specjalne preparaty do neutralizowania zapachu swojego podopiecznego. 

Neutralizatory zapachów moczu kota to profesjonalne środki przeznaczone do czyszczenia powierzchni zanieczyszczonych przez mruczki. Preparaty tego typu zwykle bazują na enzymach, które w naturalny sposób rozkładają kwas moczowy i likwidują mikroorganizmy – odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach kociej uryny.

Profesjonalne środki czyszczące są całkowicie bezpieczne dla zwierząt. Na ogół mogą być stosowane na różnych powierzchniach – zarówno miękkich (tekstylnych), jak i twardych (np. podłogach, ścianach). Z powodzeniem można też używać ich bezpośrednio w kociej kuwecie – pozwalają poprawić warunki higieniczne, sprawiają, że żwirek dla kota dłużej zachowuje świeżość i ograniczają częstotliwość jego wymiany. Są więc szczególnie przydatne w przypadku kotów o dużych wymaganiach co do czystości podłoża w toalecie.

Pochłaniacze zapachów zwierząt mogą mieć formę sprayów, płynów do mycia lub granulek (np. z bentonitu, żelu krzemionkowego). Środki w formie sprayów czy płynów są bardzo łatwe w stosowaniu – wystarczy zaaplikować je na zabrudzoną powierzchnię i pozostawić do wyschnięcia na kilka/kilkanaście minut. W przypadku starych zanieczyszczeń czas oddziaływania produktu można wydłużyć nawet do kilku godzin. Resztki zanieczyszczeń wystarczy potem zmyć wodą. Z kolei pochłaniacze w formie granulek rozsypuje się na zabrudzonym obszarze i po kilku minutach, gdy wchłoną zanieczyszczenia, zbiera. Granulki można też wymieszać z podłożem w toalecie zwierzaka.

Dosyć częstym źródłem przykrego zapachu w domu zamieszkiwanym przez mruczka jest kuweta. Pamiętaj więc o jej regularnym sprzątaniu. Codziennie wybieraj odchody i zużyte podłoże. Przynajmniej raz w tygodniu wymień na nowy żwirek niezbrylający, a raz w miesiącu zbrylający. Co kilka tygodni gruntownie umyj toaletę futrzaka (np. wodą z mydłem). Co pół roku zalecana jest także wymiana plastikowej kuwety – tworzywa sztuczne mogą bowiem chłonąć aromaty ze środowiska.

Jeśli zależy Ci na utrzymaniu świeżości w otoczeniu zwierzaka przez dłuższy czas, możesz wypróbować podłoża aromatyzowane lub o podwyższonej chłonności. Pewnym rozwiązaniem może okazać się także zakup krytej kuwety. Zawsze kieruj się jednak potrzebami swojego podopiecznego i obserwuj jego reakcje – wszak to do niego powinna należeć ostateczna decyzja przy wyborze produktów higienicznych.

Jeżeli mimo podjętych działań nie uda Ci się rozwiązać problemu z brudzeniem w domu przez mruczka, skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub behawiorystą. Być może konieczne będzie wprowadzenia zmian w otoczeniu, skontrolowanie zdrowia zwierzaka lub przeprowadzenie kompleksowej terapii behawioralnej.

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Jaki wpływ zwierzęta w domu mają na zdrowie człowieka?

Nie ulega wątpliwości, że kontakt ze zwierzętami wywiera pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Liczne badania wykazały, że przebywanie pośród czworonogów poprawia nasze samopoczucie, działa kojąco na układ nerwowy i motywuje...

Czytaj więcej
Świerzb u kotów

Świerzb u kotów jest chorobą skóry wywoływaną przez roztocze. Stworzonka te, będące dalekimi krewniakami pająków, zamieszkują niemal wszystkie środowiska na Ziemi. Żyją także w naszych domach, na naszych ubraniach, meblach...

Czytaj więcej
Rodzaje mięsa w karmach dla kota

Koty to zwierzęta ściśle przystosowane do diety obfitującej w mięso. Choć domowe futrzaki często nie korzystają już ze swoich łowieckich zdolności, wciąż nie mogą obyć się bez produktów pochodzenia zwierzęcego....

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa

Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem
Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota
Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota
Pokarmy oraz inne artykuły dla małych ssaków
Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.
Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium
Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram