Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Miękkojadami nazywamy ptaki, które odżywiają się owadami, owocami, warzywami, lub nektarem. Klasycznym przykładem takiego gatunku, który chętnie trzymany jest w domu na całym świecie jest gwarek. Nieco mniej popularne, ale też trudniejsze w hodowli, są nektarniki lub kolibry. Także wśród papug znajdziemy miękkojady, np. niezwykle ciekawe lorysy, których podstawowym pokarmem jest nektar.
Owady i ich larwy są głównym pożywieniem wielu drobnych ptaków śpiewających, takich jak np. słowiki chińskie. Ponadto stanowią uzupełnienie diety, zwłaszcza w okresie lęgowym, astryldów, nektarników, a nawet papużek falistych.
Jak wszystkim ptakom, tak i gatunkom owadożernym powinno się podawać pokarm bardzo urozmaicony, co stanowi pewien kłopot. W naszych sklepach zoologicznych można dostać praktycznie tylko larwy mącznika i świerszcze, a to trochę zbyt ubogi pokarm.
Hodowcy ptaków owadożernych zakładają więc własne hodowle owadów, np. much, lub chwytając je na łąkach itp., co jednak możliwe jest tylko latem.
Owoce i warzywa są podstawowym pokarmem tukanów, żaroczubów i wielu papug. Dla innych zaś codziennym urozmaiceniem diety. Podajemy je nawet kanarkom czy zeberkom, którą są typowymi ziarnojadami.
Nasze ptaki możemy karmić niemal wszystkimi owocami i warzywami, które sami jemy. Musimy jednak pamiętać, że jest to pokarm, który szybko się psuje. Z tego powodu jednorazowo podajemy porcje, które są od razu zjadane.
Dla kolibrów, nektarników oraz niektórych papug, takich jak lorysy, nektar jest głównym składnikiem diety.
W naturze jest to oczywiście nektar kwiatów. W hodowli, możemy go również wykorzystać w takiej formie, np. gdy trzymamy ptaki w dużych wolierach wewnętrznych lub oranżeriach, w których pielęgnujemy także różnorodne kwitnące rośliny. Jednak nawet w takim przypadku trzeba dokarmiać ptaki.
W sklepach zoologicznych można kupić specjalny nektar w formie proszku, który należy rozrobić w odpowiednich proporcjach z wodą. Podobnie jak warzywa czy owoce, podajemy go tylko w takich ilościach, które mogą być szybko zjedzone.
W sklepach zoologicznych możemy znaleźć gotowe pokarmy dla miękkojadów. Zawierają one dodatek białka zwierzęcego. Nie powinny być jednak jedynym składnikiem ptasiej diety.
Wiele gatunków miękkojadów chętnie zjada również drobne kręgowce. Od takiego pokarmu nie stronią tukany i dzioborożce, a nawet gwarki.
Licznym ptakom powinniśmy podawać również zielonki, czyli zielone części warzyw oraz zioła. Dobrym pokarmem są również gotowane na twardo jajka.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Owoce są doskonałym pokarmem dla wielu ptaków. Dla miękkojadów takich, jak gwarki lub tukany, są podstawowym pożywieniem. Dla ziarnojadów, np. kanarków są cennym uzupełnieniem diety. Owoce chętnie jedzą papugi i...
Kilka dni lub tygodni bez słuchania wspaniałego śpiewu kanarka to dla wielu miłośników tych ptaków zbyt wiele. Mimo to, świadomość niebezpieczeństw grożących pierzastym podopiecznym często powstrzymuje właścicieli przed zabraniem ich...
Dlaczego sprzedajemy produkty marki Trixie? W naszych sklepach pojawiło się kilkaset nowych artykułów marki Trixie. To niemiecka firma o wieloletniej historii, zajmująca wysoką pozycję wśród światowych producentów artykułów zoologicznych. Produkty...