Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Pasożyty u psów są problemem dosyć powszechnym. Właściwie każdy zwierzak może się nimi zarazić i to bez względu na to w jakich warunkach żyje. Nawet pozornie zdrowy i wypielęgnowany psiak może złapać pchły, glisty lub tasiemca, zwłaszcza jeśli zaniedbujemy kwestię profilaktyki oraz higieny. Jakie mogą być skutki inwazji pasożytów u psa? Co zrobić, by uchronić przed nimi pupila?
Jednymi z najpowszechniejszych pasożytów zewnętrznych u psów są pchły ». Te małe, bezskrzydłe owady odżywiają się krwią swych nosicieli, a w ciągu zaledwie jednej doby wypijają nawet do 20 razy więcej niż same ważą. Ich ukąszenia są niezwykle bolesne, a ślina zawiera silny alergen, wywołujący świąd, zapalenie skóry oraz reakcje alergiczne. Pchły przenoszą także różnego rodzaju drobnoustroje chorobotwórcze, a ponadto mogą być pośrednim żywicielem tasiemca.
W ciągu ostatnich kilku lat prawdziwą plagą stały się również kleszcze. Są to niewielkie pajęczaki, które najczęściej spotka się w lasach, na łąkach, nad brzegami rzek, stawów i jezior, a także w miejskich parkach i ogrodach. Kleszcze odżywiają się krwią i podobnie jak pchły przenoszą wiele groźnych chorób, w tym babeszjozę i boreliozę (sprawdź, jak rozpoznać borelioza u psa KLIK).
Na skórze naszych czworonogów bytować mogą także roztocza zwane świerzbowcami. Te mikroskopijne pasożyty drążą kanaliki w skórze psa, odżywiając się jej komórkami i wydzielinami. Pod ich wpływem na skórze pojawiają się swędzące grudki, strupy oraz wyłysienia.
Na rynku znajdziemy wiele skutecznych preparatów służących do ochrony i zwalczania pasożytów zewnętrznych u psów (poczytaj więcej o środkach przeciw pchłom i kleszczom dla psa KLIK). Pośród nich dostępne są między innymi szampony, zasypki, krople, spraye oraz obroże owadobójcze. Produkty te różnią się nie tylko ceną, ale przede wszystkim zakresem działania. Najlepiej wybierać te, które zapewniają skuteczną ochronę przed większością pasożytów przez jak najdłuższy czas. Na szczególną uwagę zasługują tu zatem krople typu spot-on aktywne nawet przez 3 miesiące oraz obroże przeciwpasożytnicze » , zwalczające pchły, kleszcze oraz wszy i wszoły przez około 8 miesięcy.
↓ OBROŻE PRZECIW PCHŁOM I KLESZCZOM DLA PSA ↓
Naszym czworonogom zagrażają także endopasożyty, czyli robaki bytujące w przewodzie pokarmowym zwierząt, głownie w jelitach. Do grupy tej należą przede wszystkim glisty, tasiemce », lamblie oraz pierwotniaki. Do zarażenia nimi dochodzi najczęściej poprzez spożycie pokarmu, w którym bytują larwy pasożytów lub wypicie skażonej nimi wody. Pies może zarazić się także połykając pchłę, będącą pośrednim nosicielem niektórych endopasożytów. Larwy glist przekazywane są szczeniętom również poprzez łożysko oraz wraz z mlekiem matki.
Do pewnego czasu robaczyce u psów » przebiegają bezobjawowo. Dopiero w zaawansowanych stadiach objawiają się wymiotami, biegunką, zmiennym apetytem, wychudzeniem ciała, wypadaniem i zmatowieniem sierści oraz zaburzeniami neurologicznymi.
Przyjmuje się, że pierwsze odrobaczenie należy przeprowadzić u szczeniąt około 2-4 tygodnia życia. Częstotliwość następnych odrobaczeń powinien ustalić weterynarz w oparciu o kalendarz szczepień. Każde kolejne odrobaczanie psa » powinno przypadać na 7 dni przed szczepieniem. Następnie, to znaczy aż do ukończenia 6 miesiąca pupila należy odrobaczać co 30 dni, a starsze zwierzaki mniej więcej co 3 miesiące, w zależności od stosowanego środka.
Pamiętajmy, że preparaty zwalczające pasożyty u psów są niezwykle silne i dlatego nie powinny być stosowane bez konsultacji z weterynarzem. Środki te zawierają złożone substancje chemiczne i podając je na własną rękę, możemy wyrządzić pupilowi jeszcze większą krzywdę. Środek powinien być dobrany pod kątek konkretnego przypadku, to znaczy rodzaju pasożyta, z którym mamy do czynienia oraz wieku i wagi zwierzęcia. Na rynku dostępne są preparaty doustne, w postaci tabletek, past i zawiesin oraz środki aplikowane bezpośrednio na skórę czworonoga. Najłagodniejsze z nich są zawiesiny, dlatego właśnie one polecane są najczęściej do odrobaczania szczeniąt. Najszerszym spektrum działania odznaczają się jednak tabletki. Za ich pomocą możemy skutecznie zwalczyć glisty, tasiemce oraz tęgoryjce.
Preparaty stosowane na skórę, takie jak krople spot-on działają zarówno na pasożyty wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Zaleca się je zwłaszcza zwierzakom o wrażliwym przewodzie pokarmowym oraz tym, które niechętnie połykają lekarstwa. Ich aplikacja jest bardzo prosta, pamiętajmy tylko, by przez jakiś czas po nałożeniu kropel nie kąpać pupila.
↓ ŚRODKI PRZECIWPASOŻYTNICZE DLA PSA ↓
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Prawidłowe żywienie to klucz do zachowania dobrej kondycji i świetnego samopoczucia przez każdego zwierzaka. Na zdrowie i nastrój psa wpływa jednak nie tylko to, jaką karmę dostaje na co dzień....
Choroby skóry, czyli dermatozy zdarzają się u psów dosyć często. Wiele z tych schorzeń ma podobne objawy, dlatego czasami konieczne są dokładniejsze badania, by wykryć prawdziwą przyczynę problemów ze skórą...
Dbanie o psiaka to nie tylko serwowanie mu odpowiednich posiłków, bogatych w substancje odżywcze. Oczywiście, odpowiednia dieta i mądrze dobrane menu to podstawa dobrego samopoczucia, wysokiej kondycji fizycznej, jak również...