Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Minerały odgrywają bardzo ważną rolę w jadłospisie każdego czworonoga. Wraz z witaminami pomagają regulować pracę całego organizmu. Jednym z najważniejszych dla psów pierwiastków jest wapń. Jego niedobór stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia zwierzaków. Po czym poznać, że w diecie pupila brakuje wapnia? Jak zapobiegać hipokalcemii u psa?
Wapń to minerał o licznych właściwościach, niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Pierwiastek ten jest składnikiem kości, dlatego w dużej mierze to właśnie on wpływa na kształtowanie się układu szkieletowego u młodych czworonogów. Wapń buduje także zęby i odpowiada za ich właściwą strukturę. Do innych istotnych funkcji tego pierwiastka należy udział w procesach enzymatycznych, wydzielaniu hormonów i krzepnięciu krwi. Wapń, jako jeden z elektrolitów, reguluje również przepływ impulsów nerwowych i skurcze mięśni. Od jego prawidłowego poziomu częściowo uzależniona jest też praca serca.
Warto wiedzieć, że wapń jest składnikiem występującym w organizmie zwierzaków w znacznych ilościach. Stanowi więcej niż 0,01% masy ciała, co pozwala zaliczyć go do makroelementów. Dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek u dorosłych psiaków wynosi około 100 mg/kg m.c. Większych ilości wapnia zazwyczaj potrzebują zwierzaki w fazie wzrostu oraz suki w okresie ciąży i laktacji.
Aby w psiej diecie nigdy nie zabrakło wapnia, warto zatroszczyć się o podawanie pupilowi składników, które są szczególnie zasobne w ten pierwiastek. Należy przy tym zwrócić uwagę nie tylko na zawartość minerału w wybranych produktach żywnościowych, ale również na jego przyswajalność. Pamiętajmy, że tylko około 30% wapnia z pokarmu ulega wchłanianiu. Doskonałym źródłem wapnia dla psa mogą być kości oraz produkty mleczne poddane procesowi fermentacji (np. jogurt, twaróg). Minerał ten w sporych ilościach znajdziemy ponadto w niektórych rybach (np. sardynkach) oraz jajach (zwłaszcza w ich skorupkach).
↓ WITAMINY I SUPLEMENTY DLA PSA Z WAPNIEM ↓
Niskie stężenie wapnia we krwi u psów, wbrew pozorom, rzadko ma związek jedynie z niewłaściwą podażą tego pierwiastka. Gdy ilość składnika w diecie jest niedostateczna, organizm zwierzaków może czerpać go z własnych rezerw, np. zgromadzonych w układzie szkieletowym. Niedobór wapnia dość często jest spowodowany zaburzeniami jego przyswajania lub metabolizmu. Wchłanianie pierwiastka ulega zakłóceniu na skutek niewłaściwych proporcji wapnia i fosforu w diecie, nadmiaru włókna w pożywieniu czy alkalozy. Niedobór wapnia u psa może towarzyszyć też niedoborowi witaminy D lub magnezu. Niestety, nierzadko zdarza się, że niedobór wapnia występuje wtórnie do poważnych schorzeń. Konieczne bywa więc wykluczenie u czworonoga zapalenia trzustki, niewydolności nerek oraz problemów hormonalnych. Nie można zapominać, że szczególnie narażone na hipokalcemię są suki w okresie poporodowym. Utrata wapnia wraz z mlekiem w połączeniu z dietą ubogą w ten pierwiastek może doprowadzić u czworonożnych matek do tężyczki, która stanowi zagrożenie dla życia. Hipokalcemia poporodowa zawsze jest wskazaniem do pilnej konsultacji lekarskiej.
O niedoborze wapnia u psa zwykle świadczą problemy z uzębieniem i układem szkieletowym. W wyniku demineralizacji u zwierzaka może dochodzić do wypadania zębów, złamań kości, urazów stawów oraz ścięgien. Czworonóg może stać się też niechętny do wszelkiej aktywności. Niekiedy dodatkowo widoczne bywają zmiany w sposobie poruszania się, sztywny chód i kulawizny. Hipokalcemia u psa może objawiać się również skurczami mięśni, drżeniem, dyszeniem, silnym niepokojem, gorączką, problemami ze skórą i sierścią. Czasami pojawiają się także zmiany w zachowaniu, np. nadwrażliwość na bodźce i agresja.
Leczenie niedoboru wapnia u psa zawsze musi odbywać pod ścisłą kontrolą weterynarza. Lekarz musi zdecydować o dawkach preparatów z wapniem dla czworonoga i sposobie ich podawania. W przypadku znacznych niedoborów pierwiastka zwykle początkowo podaje się go drogą dożylną. Dopiero po pewnym czasie, gdy ustąpią niebezpieczne dolegliwości, można zastosować suplementy doustne.
↓ MOKRA KARMA DLA PSA ↓
Zapobieganie niedoborom wapnia opiera się przede wszystkim na zapewnieniu zwierzakom odpowiednio zbilansowanej diety. Wysokiej jakości gotowe karmy zawierają wszystkie minerały we właściwych proporcjach, dlatego zwykle całkowicie pokrywają zapotrzebowanie psów na te składniki. Sprawa nieco się komplikuje, jeśli sami komponujemy menu dla pupila. W takiej sytuacji często trzeba sięgnąć po suplementy z wapniem. Preparaty tego typu są niejednokrotnie wskazane również dla suk w okresie laktacji oraz rosnących czworonogów. Z dużą ostrożnością należy jednak podawać takie specyfiki szczeniętom ras dużych i olbrzymich, dla których nadmiar wapnia może być szkodliwy. Najlepiej wybrać preparat, który oprócz wapnia zawiera także witaminę D i magnez. Bardzo dobrą przyswajalnością odznacza się naturalny wapń zawarty w algach, dlatego warto poszukać specyfików na ich bazie. Aby poprawić wchłanianie wapnia, można też ograniczyć zawartość błonnika, tłuszczów nasyconych, szczawianów i fitynianów w diecie pupila.
↓ SUCHA KARMA DLA PSA ↓
Zdjęcie:
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Alergia to powszechna choroba cywilizacyjna, dotykająca nie tylko ludzi, ale również naszych czworonożnych pupili. Psy z alergią i problemami skórnymi zwykle wymagają specjalnej diety oraz troskliwej pielęgnacji. Na rynku znajdziemy...
Ogromne rozmiary i niewyczerpane pokłady serdeczności – bernardyn to prawdziwy czworonożny olbrzym o gołębim sercu. Psy tej rasy zostały stworzone do pracy, a ich umiejętności były nie do przecenienia podczas...
Choć zazwyczaj pozostają w ukryciu, mogą wyrządzić poważne szkody – pasożyty wewnętrzne stanowią spore zagrożenie dla zdrowia psów. Endopasożyty są na tyle powszechne w środowisku, że do zarażenia nimi może dojść...