Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Walka z kleszczami nie jest łatwa. Niepozorne pasożyty mogą znajdować się praktycznie wszędzie i zaatakować zupełnie niespodziewanie. Niestety ofiarą pajęczaków często padają nasi domowi pupile. Aby ochronić psa przed kleszczami, można sięgnąć po dostępne w sklepach preparaty biobójcze: obroże, krople lub spraye. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie, często równie skutecznych, środków naturalnych. Co odstrasza kleszcze? Jak w naturalny sposób ustrzec pupila przed inwazją pasożytów?
Kleszcze namierzają potencjalne ofiary przede wszystkim za pomocą zmysłu węchu. Dzięki narządowi Hallera są wrażliwe nie tylko na obecność niektórych substancji w otoczeniu, ale również na zmiany temperatury i wilgotności. Jeśli chcemy ochronić psa przed ukąszeniem, musimy dołożyć wszelkich starań, aby pajęczak nie mógł go zlokalizować. Zamaskować obecność pupila w otoczeniu możemy przy użyciu niektórych substancji zapachowych. Warto zdawać sobie sprawę, że kleszczy na pewno nie odstraszą intensywne lub jasne kolory psich akcesoriów.
Zioła i naturalne olejki eteryczne słyną ze swoich wyjątkowych właściwości. Jak się okazuje, mogą one także zabezpieczyć psa przed inwazją kleszczy. Olejki warte wypróbowania w walce z kleszczami to m.in.: geraniowy, lawendowy, cytrusowy, eukaliptusowy, z miodli indyjskiej, z drzewa herbacianego. Przydatne mogą być też niektóre zioła np. tymianek, szałwia, rozmaryn, mięta pieprzowa. Z olejków i ziół rozcieńczonych w wodzie możemy tworzyć różnorodne mikstury. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie octu jabłkowego, wymieszanego z wodą. Przed spacerem wystarczy nanieść na sierść czworonoga stworzoną mieszankę.
Jeśli nie chcemy samodzielnie przygotowywać preparatów naturalnych, możemy zakupić gotowe produkty. W sklepach zoologicznych dostępne są obroże odstraszające owady na bazie naturalnych olejków eterycznych (przeczytaj więcej o tym, jak działa obroża przeciwpchelna dla psa KLIK).
Jeśli nie jesteśmy przekonani do intensywnie pachnących odstraszaczy, możemy wypróbować coś zupełnie innego – urządzenie emitujące ultradźwięki. Taki gadżet nie ma wpływu na samopoczucie czworonoga, a potrafi skutecznie zdezorientować kleszcze. Ultradźwięki zakłócają prawidłowe funkcjonowanie zmysłów pajęczaków i sprawiają, że mają one trudności w odnalezieniu swojej ofiary. Akcesorium ultradźwiękowe przywiesza się najczęściej do obroży psa. Trzeba jednak pamiętać, że woda może zakłócić jego działanie i w miarę możliwości chronić je przed wilgocią.
W sezonie największej aktywności kleszczy warto zwrócić szczególną uwagę na miejsca spacerów z psem. Unikajmy lasów i łąk z wysokimi trawami. Poruszajmy się wyłącznie po wytyczonych ścieżkach. Dbajmy także o własne podwórko i regularnie kośmy trawnik. W ogrodzie możemy też posadzić zioła odstraszające kleszcze.
W profilaktyce antypasożytniczej najważniejszą rolę odgrywa nasza czujność. Niezależnie od tego, czego używamy do odstraszania kleszczy, po każdym spacerze powinniśmy dokładnie przejrzeć sierść pupila. Jeśli w porę usuniemy pajęczaka, znacznie ograniczymy ryzyko rozwoju chorób odkleszczowych u psa (dowiedz się jak skutecznie usunąć klesza KLIK).
Preparaty biobójcze odznaczają się wysoką skutecznością. Niestety nie są wskazane dla wszystkich psów. Zawarte w nich substancje czynne mogą czasami powodować u czworonogów alergię. Większość produktów insektobójczych nie może być też stosowana u szczeniąt, suk w ciąży, psich seniorów i zwierząt przewlekle chorych. Metody alternatywne są więc szczególne przydatne dla psów, u których nie jest możliwe zastosowanie standardowych preparatów. Naturalne sposoby ochrony przed kleszczami są zupełnie bezpieczne i nie niosą zagrożenia dla zdrowia czworonoga. Nie bez znaczenia jest też fakt, że substancje naturalne są przyjazne dla środowiska. Niekiedy możemy również zaobserwować pozytywny wpływ składników zawartych w olejkach eterycznych czy ziołach na skórę, a nawet samopoczucie czworonoga.
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Zioła są doskonałymi dodatkami nie tylko w diecie człowieka, ale również psiaków. W zależności od tego, na jaki rodzaj się zdecydujemy, możemy albo włączyć je na stałe do diety pupila...
Dobrze dopasowane szelki to podstawa. W przeciwnym wypadku będą psiakowi przeszkadzały, krępowały jego ruchy, zahaczały się o wszystko albo po prostu z niego spadną. Za duże są niewygodne i pupil...
Nasz niegdyś pełen wigoru psiak z upływem lat stał się typowym kanapowcem? Zwykle posłuszny czworonóg z dnia na dzień przestał się nas słuchać? Wraz z wiekiem u zwierzaków zachodzą nie...