Sklep online
Sklep online

Nadpobudliwy szczeniak

Nadpobudliwość u szczeniąt i psów dorosłych to poważny problem behawioralny, którego nie należy lekceważyć. Życie z pupilem, który nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu, biega bez wytchnienia, a do tego szczeka i gryzie wszystko, co nawinie się pod pyszczek na pewno nie będzie łatwe. Szczenięca nadaktywność powinna być łagodzona od razu, gdy tylko zauważymy pierwsze niepokojące sygnały. Jak poradzić sobie z nadpobudliwością u szczeniaka?

Dlaczego szczeniak jest nadpobudliwy?

Większość zaburzeń psychicznych u szczeniąt rozwija się pod wpływem warunków, w jakich dorastają przez pierwsze dwanaście tygodni swego życia. Przedwczesne odstawienie od matki oraz nieprawidłowa socjalizacja szczeniaka w tym okresie, mogą skutkować wieloma zaburzeniami, między innymi zespołem nadaktywności ruchowej. To właśnie te pierwsze tygodnie warunkują prawidłowy rozwój psychiki czworonoga oraz wytworzenie się odpowiednich nawyków i reakcji na bodźce. Dlatego tak ważna jest obecność matki, która stymuluje zachowania swoich szczeniąt oraz koryguje ich reakcje, na przykład poprzez karcenie nazbyt pobudzonych maluchów. W ten sposób zwierzaki nabywają umiejętności samokontroli oraz poprawnego reagowania na bodźce.

Inne przyczyny nadaktywności ruchowej u szczeniąt

Źródłem problemu bywa także nieprawidłowa socjalizacja czworonoga. Towarzystwo innych osobników, na przykład rodzeństwa, jest niezbędne do prawidłowego rozwoju psychiki szczeniaka oraz wyrobienia w nim właściwych zachowań społecznych. Samotność i izolacja od świata zewnętrznego prowadzą do rozwoju stanów lękowych, skłonności do agresji lub nadaktywności.

Winę za nieprawidłowe reakcje pupila ponosimy także my, właściciele. Zdarza się, że nieświadomie prowokujemy zwierzaka do złych zachowań, obchodzimy się z nim nieumiejętnie i bez wyczucia. Nadpobudliwość bywa efektem karcenia i krzyczenia na psa, zaczepiania go, drażnienia lub bicia. Intensywne zabawy, podczas których sami pozwalamy pupilowi na gryzienie i szarpanie, również wpływają na sposób, w jaki reaguje on na bodźce.

↓ ZABAWKI DLA SZCZENIAKA ↓

Po czym poznać, że szczeniak jest nadpobudliwy?

O nadaktywności u szczeniaka mówimy wtedy, gdy jego zachowanie pozbawione jest jakiejkolwiek samokontroli i znacznie przekracza granice zwykłej zabawy. Nadpobudliwy pies nie jest w stanie zapanować nad emocjami, nie potrafi dopasować zachowania do określonej sytuacji ani nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji tego, co robi.

Psy z nadpobudliwością ruchową nie potrafią usiedzieć w jednym miejscu, ciągle są w ruchu, szaleńczo skaczą lub biegają. Nadmierna aktywność objawia się także gryzieniem i niszczeniem domowych sprzętów, przedmiotów lub części garderoby, zwłaszcza pod nieobecność właściciela. Niepokojącym sygnałem jest również kompulsywne szczenienie, ujadanie lub wycie bez żadnego wyraźnego powodu. Nadaktywny zwierzak dużo mniej śpi, a jego reakcje na bodźce są wyolbrzymione i nieadekwatne do sytuacji.

Co robić, gdy szczeniak jest nadpobudliwy?

Pamiętajmy, że korygowanie zachowań młodych czworonogów jest dużo prostsze od tresury psów dorosłych lub starych. O ile więc szybko rozpoznamy problem i odpowiednio na niego zareagujemy, mamy szansę sami poradzić sobie z małym urwisem. Co robić? Przede wszystkim zapewnijmy pupilowi dużo ruchu oraz możliwość rozładowania drzemiącej w nim energii. Długie spacery, zabawa oraz stymulowanie zdolności poznawczych szczeniaka poprzez zabawki interaktywne czy też naukę nowych komend, to sposób na dostarczenie mu nowych bodźców. Warto także umożliwić mu kontakt z innymi psami, od których nauczy się prawidłowych zachowań.

Unikajmy krzyczenia i karcenia psa, gdy ten szczeka lub skacze. Zamiast tego unikajmy kontaktu wzrokowego i nie zwracajmy na niego uwagi, dopóki się nie uspokoi. Jeżeli zwierzak psoci zwłaszcza, gdy zostaje sam w domu, zadbajmy o to, by nasze wyjście poprzedzał długi i intensywny spacer. Przestrzeń, w której go pozostawiamy ograniczmy do jednego pomieszczenia. Zadbajmy, aby miał tam wszystko, co niezbędne, czyli miskę z wodą, legowisko oraz ciekawe zabawki. Najlepiej sprawdzi się kong dla psa lub naturalny gryzak », który zajmie go na bardzo długo i odwróci uwagę od innych sprzętów.

Nadpobudliwość u psa - zagrożenia

Pamiętajmy, że skłonność do nadaktywności i nieprawidłowych zachowań sama psu nie przejdzie, a nieleczona zacznie się pogłębiać. Mówiąc krótko, jeśli nic nie zrobimy, będzie coraz gorzej. Wzmożona pobudliwość prowadzi do zachowań agresywnych. Zwierzak może rzucać się na właściciela, inne osoby lub wykazywać skłonność do samo destrukcji. Równie częste są stany lękowe oraz nadmierny stres, powodowany przez błahe czynniki. Jeśli zachowanie pupila nas niepokoi, nie zwlekajmy z wizytą u weterynarza lub behawiorysty. Być może konieczna będzie specjalna terapia, prowadzona przez specjalistę od psich zachowań.

↓ NATURALNE GRYZAKI DLA SZCZENIAKA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Pirenejski pies górski - charakter, opis rasy, ceny

Pirenejski pies górski to duży, majestatyczny zwierzak, obdarzony silnym instynktem obronnym. Jak sama nazwa wskazuje, rasa ta wywodzi się z Pirenejów, gdzie hodowano ją do pilnowania stad owiec. Dziś jednak...

Czytaj więcej
Dlaczego pies wyje?

Wycie psa może doprowadzić człowieka do szaleństwa. Dokładniej mówiąc naszych sąsiadów, którzy zmuszeni są słuchać tego przez pół dnia, podczas gdy nas nie ma w domu. Nie jeden właściciel zmuszony...

Czytaj więcej
Jak oduczyć szczeniaka gryzienia rąk i nóg?

Psi maluch wygląda tak niewinnie, że trudno oprzeć się jego urokowi. Szczeniak nie jest jednak tak bezbronny, jak może się wydawać. Zetknięcie się z ostrymi zębami małego psiaka z pewnością...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram