Sklep online
Sklep online

Myszoskoczki - plusy i minusy ich posiadania

Myszoskoczki to wyjątkowo urocze i przyjazne zwierzaki, które mocno przywiązują się do swych opiekunów. Nie są drogie w utrzymaniu, a ich pielęgnacja też nie sprawia większych trudności. A jednak nawet one mają pewne wymagania i nawyki, które mogą sprawić problem. Jakie są plusy i minusy posiadania myszoskoczka?

Myszoskoczki: podstawowe wiadomości

Myszoskoczki, zwane niegdyś szczurami pustynnymi, to niewielkie ssaki z rzędu gryzoni. Obecnie najpopularniejsze w hodowli są myszoskoczki mongolskie, które przywędrowały do nas aż z dalekich stepów Mongolii i północnych Chin. Zwierzaki te zamieszkują środowisko jałowe i pustynne, więc są przystosowane do życia w bardzo surowych warunkach. Są to zwierzęta stadne, które najlepiej czują się w większych grupach, również w warunkach hodowlanych.

W środowisku naturalnym myszoskoczki kopią głębokie, rozległe nory, ale w przeciwieństwie do innych zwierząt pustynnych nie prowadzą typowo nocnego trybu życia. Są aktywne zarówno w dzień, jak i w nocy, a siły regenerują podczas krótkich drzemek. Wodę magazynują w warstwie tłuszczu, więc zdolne są do przetrwania nawet najcięższych okresów suszy. Myszoskoczki mogą też pochwalić się doskonałym słuchem, który umożliwia im wychwytywanie nawet najcichszych dźwięków, takich jak trzepot skrzydeł owadów.

Plusy, czyli dlaczego warto hodować myszoskoczki

Największą zaletą myszoskoczków jest łatwość, z jaką można je hodować. Gryzonie te nie mają szczególnych wymagań żywieniowych, bo natura przystosowała je do życia w naprawdę ciężkich warunkach. W zupełności wystarczy im gotowa karma dla myszoskoczków, do tego siano, trawa oraz nasiona. Gryzonie te piją niewiele wody i oddają bardzo mało moczu. Dzięki temu ich klatka nie wymaga tak częstego czyszczenia, jak w przypadku innych zwierzaków.

Myszoskoczki są też zwierzakami wyjątkowo towarzyskimi i energicznymi. Idealnie nadają się w roli przyjaciela i towarzysza dla całej rodziny. Prawidłowo oswojone myszoskoczki same szukają kontaktu z opiekunem, chętnie się bawią i spędzają czas w jego towarzystwie. Zwierzaki te są też niezwykle ciekawskie i odważne. W środowisku naturalnym mają niewielu wrogów, więc szybko przełamują strach i niepokój.

 ↓ POKARM DLA MYSZOSKOCZKÓW ↓

Minusy, czyli co trzeba wiedzieć o myszoskoczkach

Myszoskoczki, podobnie jak wszystkie inne zwierzaki, mają pewne naturalne przyzwyczajenia i potrzeby, które mogą stanowić problem dla potencjalnego opiekuna. Zanim więc zdecydujemy się na hodowlę tego uroczego gryzonia, warto dowiedzieć się jak najwięcej o jego charakterze czy trybie życia. Jakie mogą być minusy posiadania myszoskoczka?

  1. Pewien problem może stanowić klatka myszoskoczka oraz organizacja jego przestrzeni życiowej. Trzeba pamiętać, że gryzonie te najlepiej trzymać nie w klatce, a w terrarium. Dlaczego? Otóż w terrarium łatwiej jest zapewnić gryzoniowi skuteczną ochronę przed przeciągami oraz wypełnić je odpowiednio grubą warstwą ściółki. Zwierzaki te kopią głębokie nory, więc minimalna grubość ściółki dla myszoskoczka to około 15-20cm. Dzięki temu gryzoń będzie mógł realizować swoje naturalne, instynktowne potrzeby.
  2. Organizując lokum dla myszoskoczka, trzeba pamiętać też o tym, że zwierzaki te potrafią przegryźć dosłownie wszystko. Ich zęby świetnie radzą sobie nawet z plastikiem, więc klatka nie może mieć plastikowego dna ani żadnych innych elementów wyposażenia. Najlepiej sprawdzi się szklane terrarium, bo metalowe pręty też będą obgryzane. W klatce powinno znaleźć się jak najwięcej gałęzi i drewnianych gryzaków, które zapewnią gryzoniom odpowiednią rozrywkę i zajęcie.
  3. Myszoskoczki są dość głośne. Wydaję wiele dźwięków, między innymi popiskują, szurają podczas kopania w ściółce i obgryzają wszystko, co nawinie się pod pyszczek. A warto dodać, że potrafią robić to o każdej porze dnia i nocy, więc każdy, kto poważnie myśli o myszoskoczku, powinien mieć to na uwadze.
  4. Myszoskoczki nie należą też do typowych pieszczochów. Gryzonie te są towarzyskie, lubią kontakt z opiekunem i chętnie nawiązują z nim więź, ale trudno oczekiwać od nich grzecznego siedzenia na kolanach. Są na to zbyt ciekawskie i energiczne. Wypuszczone z klatki natychmiast zechcą wyruszyć na przygodę, zwiedzanie każdego kąta w pokoju i badanie wszystkich sprzętów po drodze. Dlatego też wypuszczone na domowy wybieg powinny być stale obserwowane. Ich ciekawość może skończyć się przegryzieniem kabla albo zjedzeniem czegoś trującego.
Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Pokarmy dla myszy

Myszy są właściwie wszystkożerne, podobnie jak szczury. Nie wzgardzą zarówno pokarmem roślinnym jak i mięsnym. Podstawowym składnikiem ich diety jest jednak ziarno. Prócz niego chętnie zjadają warzywa, owoce i zielonki....

Czytaj więcej
Najlepsza karma dla chomika

Chomiki są wszystkożerne, ale podstawą ich diety powinien być wysokiej jakości pokarm roślinny. W jadłospisie gryzoni nie może zabraknąć przede wszystkim zbóż, suszonych ziół, warzyw oraz owoców. Jak zapewnić pupilowi...

Czytaj więcej
Prezent świąteczny dla gryzonia

Nie tylko psy czy koty, ale i ukochane domowe gryzonie zasługują na gwiazdkowy prezent. Śwince morskiej, chomikowi bądź myszce niezwykle łatwo podarować coś, co maluchom tym przypadnie do gustu. W...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram