Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Króliki, podobnie jak psy i koty potrafią komunikować się za pomocą gestów i dźwięków. Drobne sygnały, takie jak tupanie, lizanie czy zgrzytanie zębami to sposób na okazywanie swoich emocji lub sygnalizowanie pewnych potrzeb. Czemu królik tupie? Dlaczego zgrzyta zębami i jak okazuje swą miłość? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule!
Zrozumienie mowy ciała królika to klucz do zbudowania dobrej relacji z czworonogiem. Jeśli uda Ci się rozszyfrować, co znaczą poszczególne gesty, postawa czy dźwięki, łatwo odgadniesz, w jakim nastroju jest królik albo czego najbardziej mu potrzeba. Dzięki temu zapewnisz swemu uszatemu podopiecznemu najlepszą opieką i zbudujesz z nim relację opartą na zaufaniu oraz poczuciu bezpieczeństwa. Co znaczą poszczególne gesty? Jak zachowuje się królik, gdy jest szczęśliwy lub zaniepokojony? Oto przewodnik po mowie ciała królika.
Czemu królik tupie? To chyba jedna z największych zagadek, z jakimi borykają się właściciele uszatych czworonogów. Jak interpretować zachowanie pupila? Okazuje się, że może ono mieć więcej niż jedno znaczenie!
Przede wszystkim warto wiedzieć, że tupanie to jak najbardziej naturalne zachowanie, praktykowane przez wszystkie zajęczaki. Niestety przeważnie komunikat ten związany jest z negatywnymi odczuciami i emocjami. Królik najczęściej tupie gdy:
Jak wiele można odczytać z króliczej mowy ciała? Okazuje się, że „język” zajęczaków jest tak samo rozbudowany, jak mowa niewerbalna psów czy kotów. Za pomocą ruchów ciała czy postawy królik przekazuje wiele informacji na temat swojego humoru, emocji czy nastawienia wobec człowieka. Na jakie zachowanie królika zwracać uwagę i jak należy je odczytywać?
Skakanie to coś, co chyba najbardziej kojarzy się z królikami. Oczywiście zaraz po charakterystycznych długich uszach i małym puchatym ogonku. Co jednak oznacza skakanie? Jeśli Twój uszaty podopieczny energicznie podskakuje, wywija w powietrzu szalone piruety, dając tym samym pokaz nie lada akrobacji, to znaczy, że jest niezwykle radosny i podekscytowany. Króliki lubią skakać, gdy mają dobry humor i pragną podzielić się swą radością ze swymi kompanami.
Taka postawa świadczy o zaciekawieniu. Stawanie słupka to pozycja badawcza, która pozwala zwierzakowi rozejrzeć się i zebrać więcej informacji o otoczeniu. Niektóre króliki nauczyły się stawać na tylnych łapach, by w ten sposób zwrócić na siebie uwagę opiekuna. Dzięki temu mogą uzyskać to, czego potrzebują, na przykład smakołyk albo chwilę zabawy z człowiekiem.
Pozycja stojąca na tylnych łapach może mieć też inne znaczenie. Jeśli zwierzak unosi przednie łapki, a przy tym warczy, może to oznaczać, że jest zdenerwowany i gotowy do ataku.
Króliczy nosek wyraża więcej, niż można by przypuszczać. Kiedy króliczek trąca Cię swoim nosem, prawdopodobnie chce zwrócić Twoją uwagę. Być może ma ochotę na pieszczoty albo próbuje zachęcić Cię do zabawy. Trącanie nosem sugeruje, że zwierzak tęskni za Twoim towarzystwem.
Poruszanie nosem może oznaczać też, że królika zaciekawił jakiś zapach. Zwierzak próbuje ustalić, co tak pachnie i czy nadaje się do schrupania. Z drugiej jednak strony szybkie i intensywne poruszanie nosem może świadczyć o strachu i zaniepokojeniu zwierzęcia. Im szybciej królik porusza swym nosem, tym większy stres odczuwa.
Królik wylegujący się na plecach czuje się zrelaksowany i bezpieczny. Wie, że nic mu nie zagraża i nie musi się niczego bać. Czuje się pewnie w swoim otoczeniu i nic go nie martwi. Warto pamiętać, że brzuch to niezwykle wrażliwa część ciała. Odsłanianie go świadczy o zaufaniu wobec swego opiekuna lub innych króliczych towarzyszy. Zarówno króliki, jak i koty przyjmują tę pozycję tylko wtedy, gdy czują się całkowicie bezpiecznie w swoim otoczeniu.
Na pewno nie raz widziałeś, jak królik zamiera w bezruchu i kładzie uszy płasko na plecach. Co to może znaczyć? Niestety całkowity bezruch jest oznaką strachu i braku nadziei na ucieczkę. Króliki to zwierzęta niezwykle czujne i ostrożne. Kiedy coś je spłoszy, zwykle natychmiast rzucają się do ucieczki. Jeśli jednak nie mają dokąd uciekać ani gdzie się skryć, po prostu przywierają do podłoża i zamierają w bezruchu. Jeśli widzisz pupila w takiej sytuacji, zastanów się, co mogło go przestraszyć. Może głośny hałas albo kot za oknem? Jeśli reaguje tak na Twoją obecność, daj mu trochę czasu na oswojenie.
Co robić, kiedy pupil przewraca się na bok, jakby był bezwładny i przestaje się ruszać? Absolutnie nic! Takie zachowanie świadczy jedynie o tym, że królik świetnie się bawił, a teraz czuje się bardzo zmęczony. Wiele królików zachowuje się tak właśnie po zabawie albo serii radosnych skoków. Zdarza się, że zwierzak rzuca się na bok i zasypia niemal od razu. Czasem jest mu zupełnie obojętne to, gdzie śpi albo w jakiej pozycji. To zaś świadczy o tym, że królik czuje się bezpiecznie w Twojej obecności.
Zgrzytanie zębami to dość niejednoznaczny sygnał. W zależności od kontekstu może świadczyć o pozytywnych lub negatywnych odczuciach pupila. Jeśli zwierzak zaczął zgrzytać zębami podczas głaskania lub przytulania, to prawdopodobnie wyraża w ten sposób swoje zadowolenie. Zgrzytanie zębami wskazuje na to, że królik znajduje się w niezwykle błogim stanie i czuje się dobrze w Twoim towarzystwie.
Niestety zgrzytanie może być także wyrazem bólu. Jeśli królik jednocześnie kuli się lub zaczyna chować, to bardzo możliwe, że coś mu dolega. W takiej sytuacji warto obserwować swojego pupila. Jeśli objawy dyskomfortu nie ustąpią, koniecznie zabierz królika do lekarza weterynarii.
Króliki tylko wydają się ciche. Tak naprawdę mają w swoim repertuarze sporą gamę dźwięków, poprzez które komunikują się z otoczeniem. Typowe dla królików jest, na przykład:
Króliki to zwierzęta stadne, dysponujące całą gamą sygnałów służących do komunikacji z pobratymcami w naturalnym środowisku. Komunikaty, które zwierzaki mogą wysyłać do siebie nawzajem, często świadczą o zbliżającym się niebezpieczeństwie albo chęci zabawy. Króliki opracowały też osobną grupę komunikatów, mających wyrażać przywiązanie i sympatię dla swoich towarzyszy. Po czym poznać, że Twój królik Cię kocha?
Jak widać, zrozumienie królika wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wysyłane przez niego sygnały są dość jasne, o ile wiadomo, na jakie niuanse zwracać uwagę. Specyficzna postawa ciała czy ruch nosem czasami wyraża więcej niż tysiąc słów. A jak zaskarbić sobie sympatię tego uroczego czworonoga?
Przede wszystkim, zapewnij swojemu pupilowi dobre warunki do życia i poczucie bezpieczeństwa. Wygodna i dobrze wyposażona klatka dla królika będzie nie tylko jego domem, ale i schronieniem. Zabawki zapewnią rozrywkę i utrzymają zwierzaka w dobrej kondycji fizycznej. Z kolei odpowiednia karma dla królika i zestaw wybornych przysmaków pomogą Ci oswoić podopiecznego i szybciej pozyskać jego zaufanie. Oswojenie królika wymaga czasu, ale z pewnością jest warte wysiłku!
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Czy królik może chodzić na smyczy? Jak się okazuje – może! Oczywiście nasz mały milusiński nie będzie przemieszczał się krok w krok za nami, tuż przy nodze, jednak spokojnie możemy...
Kompletując wyposażenie do klatki gryzonia nie sposób zapomnieć o ściółce. Odpowiednie podłoże musi zapewniać komfort i wygodę małemu pupilowi, a przy tym być całkowicie neutralne dla jego zdrowia. Istotną cechą...
Przedstawiamy absolutną nowość: ściółkę Brylant Mini Pellet, którą niedawno wprowadziliśmy do naszych sklepów (dostępny również w Sklepie Internetowym Kakadu). Ten niezwykły żwirek został opracowany z myślą o kociętach i małych...