Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Nie tylko psy rasowe mają w sobie mnóstwo uroku. Obecnie coraz większą popularność zyskują tzw. psie hybrydy, czyli krzyżówki popularnych ras. Szczególnie duże zainteresowanie wzbudza pies maltipoo, który zachwyca zarówno rozkosznym wyglądem, jak i rozczulającym charakterem. Jak powstała ta wyjątkowa rasa i dlaczego szybko zyskuje nowych wielbicieli? Przedstawiamy najważniejsze informacje o maltipoo.
Z pewnością nieraz miałeś okazję podziwiać pudla. Ten niezwykły pies przykuwa uwagę za sprawą swojej kręconej sierści. Pudel uznawany jest też za prawdziwego czworonożnego inteligenta i zwinnego akrobatę, który może zaprezentować artystyczne popisy i rozwiązać najtrudniejsze łamigłówki. Równie dużą sympatię wzbudza maltańczyk. Ten prawdziwy psi arystokrata zachwyca długą, jedwabistą szatą. Ze względu na silne przywiązanie do ludzi i serdeczną naturę jest wspaniałym psim przyjacielem. A gdyby tak połączyć te dwie rasy?
Maltipoo to pies stworzony ze skrzyżowania dwóch popularnych ras psów: maltańczyka i pudla toy lub miniaturowego. Zaliczany jest do ras hybrydowych, inaczej zwanych również designerskimi. Designer dog – w odróżnieniu od typowego kundelka – jest wynikiem celowej hodowli. Głównym celem tworzenia psów hybrydowych jest wydobycie i połączenie najlepszych cech danej rasy. Dzięki temu psy designerskie świetnie spełniają oczekiwania wielu opiekunów czworonogów i pasują do współczesnego stylu życia.
Maltipoo to młoda rasa, której początki sięgają lat 90. XX w. Rasa powstała w Stanach Zjednoczonych. Celem jej hodowli było stworzenie towarzyskiego i czułego psa hipoalergicznego, odpowiedniego do małego mieszkania. Nazwa „maltipoo" to połączenie pierwszych liter obu ras, od których się wywodzi. Obecnie maltipoo należy do ulubieńców celebrytów, którzy chętnie zabierają swoich podopiecznych wszędzie ze sobą.
Maltipoo to niewielki piesek, który zwykle osiąga zaledwie 20-25 cm wysokości w kłębie. Wielkość psa zależy jednak od tego, czy jego rodzicem był pudel toy czy miniaturowy. Dorosły pies waży średnio 4-5 kg. Piesek maltipoo wygląda jak pluszowy miś. Jego charakterystyczną cechą są krótkie kończyny. Niewątpliwą ozdobą maltipoo jest gęsta oraz falowana lub kręcona sierść, pozbawiona podszerstka. Jego sierść praktycznie nie wypada, jest długa, miękka i przyjemna w dotyku. Warto jednak pamiętać, że nie istnieje jeden określony standard, dlatego psy w obrębie samej rasy mogą znacznie się między sobą różnić.
U czworonogów tej rasy występują różne umaszczenia – białe, kremowe, szare, brązowe, morelowe. Co ciekawe, u niektórych psów kolor sierści wraz z dorastaniem ciemnieje. Czasami u maltipoo pojawiają się białe plamki – zwłaszcza na ogonie, łapkach i klatce piersiowej.
Maltipoo to typowy pies do towarzystwa. Czworonóg ten doskonale łączy w sobie cechy obu ras, których geny nosi. Charakter maltipoo sprawia, że ten sympatyczny mały piesek łatwo zjednuje sobie sympatię otoczenia. Bez problemu dogada się niemal z każdym – nadaje się jako pies dla rodzin z dziećmi, samotnych i starszych osób. Może być dobrym kompanem również dla początkujących opiekunów, którzy nie mają dużego doświadczenia w opiece nad zwierzętami. Ze względu na brak podszerstka maltipoo polecany jest dla alergików.
Psiak maltipoo lubi być w centrum uwagi. Z natury jest łagodny i niezwykle towarzyski. Pies ten nosi w sobie duże pokłady serdeczności i czułości. Bardzo lubi pieszczoty i przesiadywanie na kolanach opiekuna. Maltipoo to żywiołowy i figlarny pupil, z którym nie sposób się nudzić. Piesek ten odznacza się wysokim poziomem energii. Nie ma problemu, by zachęcić go do zabawy. Maltipoo uwielbia m.in. zabawy w aportowanie. Świetną rozrywką dla niego jest również nauka sztuczek lub rozwiązywanie łamigłówek logicznych.
Mimo energicznego usposobienia maltipoo nie potrzebuje do szczęścia dużej przestrzeni. Łatwo adaptuje się do życia w różnych warunkach. Jest typowym domatorem, który dobrze czuje się nawet w kawalerce lub niewielkim mieszkaniu w bloku. Nie ma natury wyczynowca ani długodystansowca – preferuje spokojne spacery na krótkich dystansach. Pies tej rasy nadaje się do domów z dziećmi i innymi zwierzętami – psami i kotami. Maltipoo wymaga jednak delikatnego traktowania, dlatego należy nadzorować jego kontakty z maluchami. Choć piesek ten lubi ludzi, wobec obcych często zachowuje pewien dystans. Jako czujny stróż z pewnością nie omieszka poinformować domowników o zbliżających się gościach. Maltipoo nie ma jednak tendencji do agresji czy obrony – nie należy od niego oczekiwać, że przegoni intruza.
Mały czworonóg odziedziczył po przodkach sporą inteligencję. Z reguły uczy się łatwo i chętnie. Ze względu na wrodzoną wrażliwość potrzebuje jednak łagodnego podejścia szkoleniowego. Na maltipoo zdecydowanie lepiej działają pochwały niż kary. Aby zmotywować go do nauki, warto wykorzystać psie smakołyki.
Maltipoo nie lubi zostawać sam i często źle znosi nawet krótkie okresy izolacji od rodziny. Z tego powodu od szczenięctwa warto przyzwyczajać psa do pozostawania w samotności – w innym przypadku może cierpieć z powodu lęku separacyjnego. Szczególną uwagę należy zwrócić również na naukę czystości, ponieważ niektóre psiaki mają z tym problem. Należy pamiętać także o właściwej socjalizacji szczeniaków, która ograniczy ich nieufność wobec obcych.
Pielęgnacja maltipoo jest dosyć pracochłonna. Długa sierść psa ma tendencję do plątania i kołtunienia – wymaga codziennego szczotkowania. Włos psa rośnie przez całe życie. Aby utrzymać okrywę włosową pupila w nienagannym stanie, nie można zatem zaniedbywać strzyżenia. Samodzielne skrócenie dłuższej sierści może być trudne, dlatego najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego groomera. Co kilka miesięcy warto odwiedzać psiego fryzjera. Niezbędne są też regularne kąpiele, które zazwyczaj trzeba przeprowadzać przynajmniej raz na miesiąc.
Dodatkowo ważna jest dbałość o oczy i uszy psa. Aby uniknąć tworzenia się nieestetycznych zacieków pod oczami i infekcji uszu, warto czyścić te newralgiczne okolice specjalnymi preparatami pielęgnacyjnymi. Należy także pamiętać o czyszczeniu zębów i przycinaniu pazurów czworonożnego podopiecznego.
Jak karmić maltipoo? Maltipoo najlepiej podawać karmy dla psów dedykowane rasom małym lub miniaturowym, dostosowane do wieku i poziomu aktywności. Z uwagi na drobne uzębienie sucha karma dla psa powinna odznaczać się drobną granulacją. Dla wybrednych zwierzaków dobrym wyborem będzie z kolei wysokomięsna mokra karma. W żywieniu tych psiaków sprawdzą się ponadto pokarmy z formułą dermatologiczną, które pomagają utrzymać skórę i sierść w dobrej kondycji. W menu maltipoo powinny znaleźć się również przekąski dentystyczne, które ułatwią oczyszczanie zębów z osadu i ograniczą tworzenie się kamienia nazębnego. Codzienne posiłki, ze względu na niewielką pojemność żołądka i szybki metabolizm zwierzaka, najlepiej podzielić na kilka małych porcji.
Rasa maltipoo uznawana jest za stosunkowo zdrową. Mały piesek żyje przeciętnie 10-15 lat. Poważne problemy zdrowotne u tych psich hybryd notowane są raczej rzadko. Niektóre zwierzaki mogą jednak cierpieć z powodu zwichnięcia rzepki, choroby białych trzęsących się psów („white shaker syndrome”) , padaczki czy zaniku siatkówki. U maltipoo zdarzają się również alergie. Maltipoo, podobnie jak inne psy miniaturowe, jest też szczególnie narażony na problemy stomatologiczne. Psy tej rasy są dość wrażliwe na chłody. W żadnym wypadku nie powinny przebywać przez cały czas na zewnątrz. W sezonie jesienno-zimowym należy zaoferować im ciepłe ubranka.
Zanim zdecydujesz się na tego psa, postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o pochodzeniu i zdrowiu jego rodziców. Pamiętaj jednak, że część problemów zdrowotnych może ujawnić się dopiero w wieku kilku lat. Nie zaniedbuj więc regularnych kontroli u lekarza weterynarii.
Maltipoo to rasa niezarejestrowana przez większość organizacji kynologicznych. Psy te nie zostały uznane przez FCI ani ZKwP. Oficjalne hodowle rasy psa maltipoo działają jednak w Stanach Zjednoczonych. Z tego powodu ich status w świecie kynologicznym pozostaje niejasny, a celowa hodowla wzbudza spore kontrowersje.
Ze względu na brak rodowodu maltipoo w Polsce najczęściej jest traktowany jak zwykły kundelek. Choć nie istnieją hodowle tej rasy zarejestrowane w największych ogólnopolskich organizacjach kynologicznych, niektórzy hodowcy oferują szczeniaki maltipoo. Cena takich czworonogów wynosi średnio 3000-5000 zł.
Rosnąca popularność maltipoo generuje spore problemy. Warto wiedzieć, że dalsze krzyżowanie maltipoo z pudlem lub maltańczykiem jest niedopuszczalne, ponieważ powoduje zachwianie genetycznych proporcji w kolejnym pokoleniu psów. Wbrew opinii psa hipoalergicznego maltipoo, podobnie jak inne rasy, może też uczulać. Dodatkowo maltipoo są psami często postrzeganymi jako żywe maskotki. Nie wszyscy hodowcy przywiązują wagę do zapewnienia szczeniętom odpowiednich warunków do rozwoju fizycznego i psychicznego. W efekcie psiaki trafiające do nowych domów mogą mieć problemy zdrowotne lub behawioralne. Podążając za trendami wśród celebrytów, wiele osób chce mieć je u swojego boku, nie do końca zdając sobie sprawę z ich potrzeb. Tymczasem trzeba pamiętać, że maltipoo, tak jak pies każdej innej rasy, wymaga troskliwej opieki, mnóstwa uwagi i właściwej pielęgnacji. Dopiero wtedy może rozwinąć swój prawdziwy potencjał i stać się wspaniałym czworonożnym towarzyszem.
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Mała urocza kuleczka wprowadza do domu mnóstwo radości. Ale... nieraz wprowadza też bałagan, siejąc zniszczenie i gryząc wszystko, co znajdzie się w jej zasięgu – przede wszystkim meble. Widok szczeniaka,...
Która rasa psów jest najpiękniejsza, najmądrzejsza, najwspanialsza... po prostu najfajniejsza? Ile ludzi tyle opinii. Zapraszamy do wielkiego rankingu najfajniejszych ras. Zagłosuj na swojego faworyta spośród naszych nominacji. Niech wygra najfajniejsza...
Ogromne rozmiary i niewyczerpane pokłady serdeczności – bernardyn to prawdziwy czworonożny olbrzym o gołębim sercu. Psy tej rasy zostały stworzone do pracy, a ich umiejętności były nie do przecenienia podczas...