Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Chociaż króliki są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych, to wcale nie znamy ich tak dobrze, jak mogłoby się wydawać. Jednym z najczęściej powielanych mitów o królikach jest ten zaliczający je do grona gryzoni. Jaka jest prawda? Poznaj 5 najważniejszych faktów i mitów o królikach!
Fakt: Choć króliki towarzyszą ludziom od tak dawna, wciąż mylnie zalicza się je do gryzoni. Tymczasem króliki należą do rzędu zajęczaków. Błąd wynika prawdopodobnie z faktu, że zęby królików, podobnie jak zęby gryzoni, stale rosną, więc muszą być nieustannie ścierane. Mylące może być też ich pozorne podobieństwo do niektórych gryzoni, na przykład do świnek morskich.
A jednak, mimo wszystkich podobieństw króliki gryzoniami nie są. Różni je od nich kilka zasadniczych szczegółów, takich choćby jak ilość siekaczy czy sposób przeżuwania pokarmu. Króliki mają dwie pary siekaczy w górnej szczęce, a pokarm rozdrabniają okrężnymi ruchami żuchwy (w przeciwieństwie do gryzoni, które szczęką poruszają w przód i w tył).
Króliki mają także nieco inne wymagania żywieniowe. Ich podstawowym pokarmem powinna być mieszanka traw, ziół oraz warzyw, podczas gdy pokarm gryzoni zwykle jest dużo bardziej zróżnicowany. Charakterystyczny dla królików jest także podwójny proces trawienia. Zwierzaki te zjadają swoje odchody i ponownie je trawią, aby maksymalnie wykorzystać wszystkie substancje odżywcze z pożywienia. Proces ten nie zachodzi u żadnego z gryzoni.
Fakt: Długość życia królików to kolejny mit, który wymaga sprostowania. Powszechnie uważa się, że zwierzęta te żyją krótko, maksymalnie 2-3 lata. Wielu potencjalnych opiekunów właśnie z tego powodu rezygnuje z królika, nie chcąc tak szybko tracić pupila. Tymczasem króliki mogą żyć nawet 7-10 lat!
Długość życia Twojego pupila zależy przede wszystkim od warunków, jakie zapewnisz mu w nowym domu oraz jego pochodzenia. Jeśli weźmiesz królika z odpowiedzialnej hodowli, możesz mieć pewność, że królik nie ma wad wrodzonych ani ukrytych chorób. Zostaniesz także poinformowany o tym, jak najlepiej opiekować się pupilem, kiedy iść do weterynarza i o koniecznych szczepieniach. Właściwa pielęgnacja, odpowiednia dieta i regularne kontrole u weterynarza mogą zapewnić królikowi długie i zdrowe życie.
Fakt: Kolejny znany mit dotyczy opieki nad królikami. Niektórym wydaje się, że królik, który większość czasu spędza w klatce, wymaga znacznie mniej uwagi niż pies czy kot. Nic bardziej mylnego! Trzeba pamiętać, że króliki mają określone wymagania co do warunków, w jakich żyją, diety oraz pielęgnacji. Należy zapewnić im nie tylko dużą i wygodną klatkę, ale także jej wyposażenie. Klatka wymaga także regularnego sprzątania, wymiany ściółki i czyszczenia. Woda musi być systematycznie zmieniana, a w karmniku zawsze powinno znajdować się świeże sianko. Nie można też przetrzymywać królika w klatce przez cały dzień. Zwierzak powinien móc wyjść z niej i poruszać się swobodnie na zabezpieczonym wybiegu przynajmniej przez 1-2 godziny dziennie.
Fakt: Prawda jest taka, że króliki wręcz trzeba kastrować, zwłaszcza te płci męskiej. Jest to ważne nie tylko ze względu na ich zdrowie, ale także potencjalne problemy behawioralne. Niewykastrowany, dojrzały królik staje się dość trudnym kompanem. Zaczyna znaczyć teren moczem, a często staje się agresywny i nadpobudliwy. Zabieg sterylizacji jest bezpieczny i nie zagraża zwierzakowi. A warto dodać, że króliki kastrowane żyją dłużej i cieszą się lepszym zdrowiem. Samice na przykład nie cierpią z powodu ropomacisza ani innych chorób układu rozrodczego.
Fakt: Trociny to popularny rodzaj ściółki, wybierany zwłaszcza przez początkujących hodowców i opiekunów. Niestety w przypadku królików nie sprawdza się najlepiej. Trociny pylą, więc mogą powodować infekcje, a co więcej – wiele królików lubi je podgryzać i zjadać. Dużo lepszym rozwiązaniem jest specjalny pellet dla królików, który nie pyli i świetnie pochłania nieprzyjemne zapachy. Jest to także opcja bardziej ekonomiczna, bo pellet jest stosunkowo tani i bardziej wydajny od trocin.
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Wydawać by się mogło, że chomiki są roślinożerne. Tak też większość z nas uważa. Tymczasem gryzonie te nie stronią również od pokarmów zwierzęcych. W naturze zjadają owady i ich larwy,...
Jeże to zwierzaki, o których wciąż jeszcze niewiele wiadomo. Opieka nad nim może sprawiać więc pewne kłopoty, zwłaszcza w zakresie prawidłowego żywienia. Aby nie popełnić błędu i nie narazić pupila...
Naturalna dieta koszatniczek jest bardzo uboga, co wynika ze środowiska, w którym żyją. Nie dla nich są więc takie przysmaki, jak słodkie owoce, szczególnie że gryzonie te mają skłonność do...