Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Myszoskoczki zwane też suwakami bądź gerbilami cieszą się coraz większą popularnością. Te małe łagodne stworzonka aktywne są również za dnia – nie zaś tylko po zmroku. Stąd też są nie tylko łatwe w hodowli, ale i niezwykle wdzięczne do obserwowania. Myszoskoczki nie mają specjalnie wygórowanych mieszkaniowych wymagań. Podobnie jak innym gryzoniom, tak i im przyda się jednak porządna klatka.
Gerbile żyją na półpustynnych i stepowych obszarach północnej Afryki i Azji. Najczęściej hodowanym u nas przedstawicielem tej wcale nie małej podrodziny jest suwak mongolski zamieszkujący północno-wschodnie krańce Chin oraz Mongolię. Myszoskoczki przystosowane do funkcjonowania w niezwykle trudnych warunkach środowiskowych nie potrzebują wiele, by czuć się dobrze. Kiepsko znoszą one jednak samotność, a poza towarzystwem innych osobników, zapewnić musimy im też możliwość wykopania nory.
Na wolności stworzenia te żyją w kilkunastoosobowych stadkach w wydrążonych w ziemi jamach. Korytarze suwaków często schodzą na głębokość nawet 150 cm. Zazwyczaj są też one rozgałęzione i opatrzone paroma wejściami. W przestrzeni domowej ciężko jest odtworzyć naturalne warunki życia tych zwierzaków. Pamiętajmy jednak by zamiast jednego, wybrać parkę suwaków bądź grupkę złożoną z samca i kilku samic (dowiedz się jak zapoznać ze sobą myszoskoczki KLIK). Decydując się zaś na klatkę, na uwadze miejmy zamiłowanie do kopania.
Wybór odpowiedniego lokum dla naszych małych gryzoni może nastręczać nieco problemów. Pod uwagę wziąć tu możemy parę różnych opcji – każda z nich ma wady i zalety. Niezależnie od tego, jaki model klatki nabędziemy, pamiętajmy o wymogu podstawowym, a więc o odpowiednim rozmiarze. Mieszkanko dla parki maluchów musi mieć przynajmniej 60 x 40 x 40cm.
→ Akwarium bądź terrarium dla gerbili
Akwaria z reguły nie nadają się do trzymania gryzoni, po specjalnym przystosowaniu mogą się one jednak sprawdzić w roli domku dla myszek bądź myszoskoczków. Zdecydowanie lepszą, choć droższą alternatywą są terraria posiadające sprawniejszą wentylację. W przypadku tradycyjnych akwariów o dopływ wystarczającej ilości świeżego powietrza zadbać musimy sami. Najlepiej więc szklane ściany od góry nakryć siatką.
Suwaki są znakomitymi skoczkami – akwaria nie mogą być więc zbyt niskie, nie mogą też pozostawać otwarte. Decydując się na takie lokum dla zwierzaka, pamiętajmy też o tym, że ani akwarium, ani terrarium nie może stać w miejscu, do którego docierają promienie słoneczne. Szklany pojemnik niezwykle łatwo się nagrzewa, co tragicznie skończyć może się dla naszych pupili.
Minusem takiego domku jest jego waga, niepozwalająca na swobodne przenoszenie go np. podczas czyszczenia. Ponadto akwarium nie ma bocznych drzwiczek, dostać możemy się więc do niego tylko od góry. Taka opcja niekoniecznie odpowiada zaś myszoskoczkom, gdyż mają one bardzo silnie zakorzeniony lęk przed atakiem z powietrza. Najważniejszym plusem jest tu z kolei możliwość przygotowania grubej warstwy ściółki, tak by zwierzaki mogły w niej kopać do woli.
↓ KLATKI DLA MYSZOSKOCZKA ↓
→ Klatka dla myszoskoczka
Wybierając klatkę dla myszoskoczka, miejmy na uwadze fakt, że nasze niewinnie wyglądające maluchy zaopatrzone są w całkiem porządne zęby. Suwaki lubią gryźć wszystko, co wpadnie im do pyszczka, unikajmy więc szczebelków pokrytych farbą oraz takich rezydencji, które wykonane zostały z bardzo delikatnego plastiku. Poza ostrymi zębami myszoskoczki mają też silne tylne łapki i wielką pomysłowość. Dobrze nakryte od góry akwaria z reguły uniemożliwiają im próby ucieczki. Na kwestię tę powinniśmy jednak uważać przy klatkach. Tu w grę wchodzi nie tylko nadgryzienie plastiku, ale i przeciśnięcie się przez zbyt szeroko rozstawione szczebelki.
Zaletą klatek jest oczywiście ich spora przewiewność, nie ma więc tu problemu z nadmiarem gromadzącego się amoniaku. Dla odmiany zadbajmy jednak o to, by takie lokum nie stało w wietrznym miejscu.
Klatka z płytkim dnem uniemożliwi zwierzakom kopanie nor, z pewnością sprzyjać też będzie bałaganowi w jej najbliższym otoczeniu. Sięgajmy zatem tylko po takie modele, których podstawą jest głęboki pojemnik.
→ Gerbilarium – domek umożliwiający podglądanie gerbili
Gerbilarium to taka klatka dla myszoskoczka, która wyposażona jest w głęboką, przezroczystą kuwetę. Mamy więc tu całkiem dobrą wentylację w górnej partii i idealną przestrzeń umożliwiającą kopanie naprawdę porządnych tuneli. Dodatkowo, jeśli uda nam się dostać takie właśnie lokum, spokojnie podglądać będziemy mogli podziemne życie naszych małych pupili.
↓ WYPOSAŻENIE KLATKI MYSZOSKOCZKA ↓
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Króliki to jedne z najwdzięczniejszych i najbardziej sympatycznych zwierząt. Mimo, że można je spotkać w bardzo wielu domach, to nadal nie każdy właściciel wie, jak prawidłowo o nie dbać. Zdrowa...
Prezentujemy nowe domki marki Vitmix dla gryzoni i królików, które właśnie wprowadziliśmy do naszych sklepów (w tym również do sklepu internetowego Kakadu). Ładne i praktyczne, wykonane są w całości z...
Kuwety kojarzą się głównie z kotami, jednakże istnieją także kuwety przeznaczone dla innych małych zwierząt, takich jak chomiki czy fretki. Kuwety dla chomików i innych małych gryzoni Chomiki mają w...