🌟 Topniejące ceny w Kakadu Zoo! 🌟Skorzystaj z naszych fantastycznych promocji, które trwają od 9 do 26 stycznia 2025! Ceny spadły nawet o 50% na karmy, akcesoria i inne produkty...
Kiryski należą do najbardziej ulubionych mieszkańców akwariów. Nie mają dużych wymagań, a stadko tych rybek wspaniale ożywia przydenną strefę zbiornika.
W naturze kiryski zamieszkują wody śródlądowe Ameryki Południowej.
Większość jest niewielkich rozmiarów, do kilku centymetrów długości. Mają krępą budowę. Ich ciało okryte jest kostnym pancerzem. Dodatkową ochronę zapewniają kolce, utworzone przez pierwsze promienie płetw piersiowych i grzbietowej.
Kiryski mają niewielki otwór gębowy, otoczony wąsikami, przy pomocy których wyszukują pokarm w mule i piasku.
Rybki te częściowo oddychają powietrzem atmosferycznym. Od czasu do czasu podpływają do powierzchni wody i połykają banieczki powietrza. Tlen wchłaniany jest przez silnie unaczynione jelito.
Nie należą do kolorowych ryb, ale mimo to są bardzo ładne. Ciało wielu gatunków pokryte jest ciekawymi ciemnymi wzorami, umieszczonymi na jasnym tle. Jest to typowe ubarwienie ochronne, dzięki niemu rybki są mniej widoczne na piasku, wśród kamieni i zatopionych korzeni. Zatem ubarwienie poszczególnych gatunków zależy od ich środowiska życia.
Kiryski nie są agresywne, dlatego można je hodować z innymi spokojnymi gatunkami. Są bardzo ruchliwe, przemierzają akwarium wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu pożywienia, który pobierają z dna zbiornika lub wygrzebują z podłoża. Nie należy zatem przykrywać dna ostrym żwirkiem, ponieważ rybki mogłyby się pokaleczyć.
Są bardzo towarzyskie, nie powinno się zatem trzymać ich pojedynczo. Najlepiej umieścić w akwarium stadko złożone z kilku lub kilkunastu osobników tego samego gatunku. Nic się jednak złego nie stanie, jeśli w skład stadka wchodzić będą przedstawiciele różnych gatunków – rybki będą czuły się równie dobrze.
Dla kirysków najlepiej przeznaczyć akwarium przynajmniej średniej wielkości. Powinno być porośnięte roślinnością, ale z pozostawioną przestrzenią do pływania. Na dnie dobrze jest ułożyć korzenie i kamienie, które utworzą naturalne kryjówki.
Twardość i pH wody nie mają większego znaczenia. Temperatura około dwudziestu sześciu stopni.
Samice kirysków przyklejają ikrę do liści lub elementów dekoracji i pozostawiają ją bez opieki. Larwy wylęgają się po kilku dniach.
Rybki te należą do rodziny kiryskowatych w rzędzie sumokształtnych. Większość gatunków kirysków zaliczana jest do rodzaju Corydoras.
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ryby
Rząd: sumokształtne
Rodzina: kiryskowate
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
🌟 Topniejące ceny w Kakadu Zoo! 🌟Skorzystaj z naszych fantastycznych promocji, które trwają od 9 do 26 stycznia 2025! Ceny spadły nawet o 50% na karmy, akcesoria i inne produkty...
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Miło nam poinformować, że asortyment towarów w sklepach Kakadu powiększa się o nowe zestawy akwarystyczne Diversa Startup. Wyposażone one w pokrywy z tworzywa sztucznego z oświetleniem LED, które zamontowane jest...
Woda prosto z kranu zupełnie nie nadaje się do hodowli ryb. Możemy ją stosować, ale wpierw musimy poddać ją zabiegowi uzdatniania. Potocznie pod pojęciem uzdatniania wody w akwarium rozumiemy pozbawienie...
Pielęgniczka Ramireza jest niewielką, ładną i spokojną rybką. Nadaje się jednak dla akwarystów, którzy zdobyli już pewne doświadczenie w hodowli ryb. Środowisko naturalne pielęgniczek Ramireza W naturze pielęgniczki Ramireza zamieszkują...