Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Króliki miniaturowe to przyjazne zwierzęta domowe, które zaskarbiły sobie ogromną sympatię ludzi. Duże zainteresowanie tymi zwierzakami doprowadziło do rozwoju wielu ras różniących się temperamentem i rozmiarami. W ostatnim czasie szczególną popularnością cieszą się króliki karłowate. Jednym z najbardziej znanych malutkich królików jest karzełek teddy. Jakie są jego wyjątkowe cechy? W jaki sposób się nim właściwie opiekować?
Karzełek teddy to typowy przedstawiciel królików karłowatych. Uznawany jest za jedną z najmniejszych ras uszatych zwierzaków. Karzełek teddy zazwyczaj osiąga wagę 800-1700 g i wielkość 20-30 cm. Ma wątłą budowę ciała. Jego tułów jest krótki, krępy i walcowaty. Karzełek teddy ma niewielką głowę z szerokim czołem. Jego kończyny są krótkie i delikatnie zbudowane. Uszy zwierzaka są zaokrąglone, szeroko osadzone i gęsto owłosione. Mają długość 5-6,3 cm. Oczy tego sympatycznego zajęczaka są duże i wypukłe. Szczególną uwagę zwraca jednak sierść królika. Karzełek teddy ma gęstą i długą (10 cm) sierść na całym ciele. Charakterystyczną cechą rasy jest bujna grzywa. Rasa występuje w wielu odmianach barwnych. U karzełka teddy nie jest widoczny dymorfizm płciowy.
Dokładne pochodzenie karzełka teddy nie jest znane. Uważa się, że rasa powstała w Europie Zachodniej w wyniku krzyżówek różnych królików miniaturowych z królikami angorskimi. W powstaniu rasy prawdopodobnie brał udział także królik lwi (brodaty), po którym karzełek teddy odziedziczył bujną grzywę. Niewielkie rozmiary królików karłowatych są wynikiem mutacji genetycznej w obrębie genu HMGA2.
Karzełek teddy jest rasą dosyć nową i nieuznawaną przez większość organizacji hodowlanych. W niektórych państwach (np. Niemczech) istnieją jednak kluby zrzeszające miłośników rasy.
Karzełek teddy uchodzi za wyjątkowo miłego i towarzyskiego przyjaciela. Z natury jest ciekawski, skory do zabawy i interakcji społecznych. Karzełek teddy jest wesoły i łagodny, nie ma skłonności do agresji. Lubi spędzać czas ze swoim opiekunem, łatwo się oswaja i silnie przywiązuje się do ludzi. Z reguły akceptuje pieszczoty. Ze względu na niewielkie rozmiary i wątłą budowę karzełek teddy jest dość wrażliwy. Należy traktować go z dużą delikatnością – w innym przypadku może stać się nerwowy. Karzełek teddy dobrze dogaduje się z dziećmi, jednak nie jest dobrym towarzyszem dla kilkuletnich maluchów, które mogą zrobić mu krzywdę.
Opieka nad królikiem karłowatym nie powinna przysporzyć większych problemów. Karzełek teddy ma podobne wymagania jak inne króliki miniaturowe. Mimo małych rozmiarów potrzebuje sporej przestrzeni do zabawy i ruchu. Klatka dla karzełka teddy powinna mieć minimum 60 cm długości, 45 cm szerokości i 35 cm wysokości. Zdecydowanie lepiej jednak zakupić większe akcesorium, o długości przynajmniej 90 cm. W klatce nie może zabraknąć kryjówek, paśnika, pojemników na pokarm i wodę, domku, kuwety, akcesoriów wypoczynkowych.
Aby karzełek teddy zawsze cieszył się dobrym zdrowiem i pięknym wyglądem, należy szczególnie zatroszczyć się o pielęgnację jego sierści. Karzełek teddy nie wymaga strzyżenia. Przynajmniej 2-3 razy w tygodniu należy jednak dokładnie rozczesać jego szatę przy użyciu grzebienia o szeroko rozstawionych zębach i drucianej szczotki. Odpowiednie akcesoria można znaleźć wśród produktów do pielęgnacji psów i kotów. Jeśli mimo regularnych zabiegów sierść królika ulegnie sfilcowaniu, trzeba delikatnie usunąć kołtuny i filce za pomocą nożyczek. W okresie linienia konieczne może być codzienne szczotkowanie szaty królika, by ograniczyć ilość martwych włosów znajdujących się w futerku. Długa sierść królika łatwo się brudzi, dlatego warto stosować w klatce ściółkę o dobrych właściwościach absorpcyjnych. Należy pamiętać także o regularnym przycinaniu pazurków uszatego podopiecznego. Do zabiegu można wykorzystać cążki przeznaczone do kocich pazurów. Jeżeli nie mamy jednak doświadczenia w przycinaniu pazurów, lepiej poprosić o pomoc lekarza weterynarii.
Karzełek teddy jest wrażliwy na ekstremalne warunki atmosferyczne. Z tego względu nie powinien być nigdy wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Warto o tym pamiętać, ustalając lokalizację klatki dla uszatego pupila. Królik ten najlepiej czuje się w stabilnych warunkach, dlatego nie poleca się zabierania go na wycieczki do ogrodu.
Zawsze gdy planujemy wypuścić królika z klatki, powinniśmy zadbać o zabezpieczenie pomieszczenia. Karzełek teddy, z powodu wątłej budowy, jest szczególnie narażony na urazy. Zachowajmy więc dużą ostrożność przy jego podnoszeniu i dotykaniu. Unikajmy gwałtownych ruchów i chrońmy małego podopiecznego przed upadkami z dużej wysokości.
Karzełek teddy nie wymaga specjalnej diety. Należy karmić go w podobny sposób jak inne rasy. Podstawą menu powinno być dobrej jakości siano (70-80% diety). Dodatkowo w jadłospisie zwierzaka warto uwzględnić różnorodne warzywa, zioła i owoce. Zwierzę musi też otrzymywać porcję gotowej suchej karmy dla królików.
W przypadku królika karłowatego duże znaczenie ma odpowiednie dawkowanie pokarmu. Objętość posiłków należy dopasować do wagi zwierzaka. Powinna być więc ona nieco mniejsza niż dla innych królików miniaturowych. Warto zadbać o optymalną wielkość wszystkich przekąsek. Nie mogą być one zbyt duże. Dla karzełka teddy najlepiej wybrać pokarm o małej granulacji. Większe przysmaki można przed podaniem rozdrobnić lub pokroić na mniejsze fragmenty.
Kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę w żywieniu karzełka teddy, jest podawanie pokarmów ułatwiających ścieranie zębów. Króliki karłowate są bardzo podatne na problemy z zębami, dlatego należy systematycznie serwować im twarde i włókniste przysmaki (np. gałązki). Dobrym pomysłem może być także serwowanie karzełkowi teddy specjalnej karmy z formułą dentystyczną.
Karzełek teddy jest szczególnie narażony na niektóre problemy zdrowotne. Najczęstszą przypadłością dręczącą króliki tej rasy są problemy z zębami. Ze względu na zmiany w budowie trzewioczaszki u karzełka teddy często notuje się wady zgryzu. Skrócenie górnej szczęki i wydłużenie żuchwy sprawia, że zęby nie stykają się ze sobą i nie ścierają się prawidłowo w czasie jedzenia. Przerośnięte zęby uniemożliwiają królikowi jedzenie i powodują dotkliwy ból. Karzełek teddy z wadą zgryzu wymaga stałej opieki dentystycznej i regularnego przycinania zębów w gabinecie weterynaryjnym.
Inny powszechny problem u królika rasy karzełek teddy stanowią bezoary. Podczas czyszczenia bujnej szaty króliczek połyka sporo sierści, która może utworzyć zbite kule włosowe w przewodzie pokarmowym. Królik, który cierpi z powodu bezoarów, traci apetyt, jest apatyczny, ma wzdęty brzuch. Takie objawy wymagają jak najszybszej wizyty u weterynarza. W profilaktyce bezoarów kluczową rolę odgrywają: dieta bogata we włókno, regularne wyczesywanie sierści, systematyczna aktywność fizyczna.
U królików karłowatych zdarzają się także problemy z oddychaniem, związane ze specyficzną budową trzewioczaszki. Dodatkowo, podobnie jak inne rasy, karzełek teddy jest narażony na myksomatozę, kokcydiozę czy problemy jelitowe.
Długość życia karzełka teddy wynosi średnio 6-10 lat. Uważa się, że króliki karłowate w dobrych warunkach mogą żyć nieco dłużej niż uszaci przedstawiciele większych ras.
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Karmę i akcesoria dla świnki morskiej kup w e-sklepie Kakadu » Świnki morskie są wspaniałymi zwierzątkami, które szybko się oswajają, a nawet uczą się rozpoznawać swoich opiekunów. Gryzonie te nie...
Jeże to zwierzaki, o których wciąż jeszcze niewiele wiadomo. Opieka nad nim może sprawiać więc pewne kłopoty, zwłaszcza w zakresie prawidłowego żywienia. Aby nie popełnić błędu i nie narazić pupila...
Szynszyla staje się coraz popularniejszym domowym pupilem. Decydując się jednak na zakup tego zwierzątka, musimy zdawać sobie sprawę z jego specyficznych wymagań (dowiedz się więcej o tym, jak przygotować się...