Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Szczenięta w okresie intensywnego rozwoju mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe niż dorosłe psy. Maluchy rośną jak na drożdżach, a sposób ich karmienia ma ogromny wpływ na całe późniejsze życie. Warunkiem prawidłowego rozwoju i dobrej kondycji szczeniąt jest pełnowartościowa i dobrze zbilansowana dieta. Czym karmić psa, by wyrósł na zdrowego i pełnego energii? Czy karma z jagnięciną to dobre rozwiązanie?
Wielu właścicieli podaje szczeniętom karmy o składzie opartym na dużej zawartości jagnięciny. Psy w okresie intensywnego wzrostu mają wydajniejszy metabolizm oraz większe zapotrzebowanie energetyczne niż starsze psy. Ich dieta powinna być bogata w łatwo przyswajalne białko, tłuszcze oraz witaminy i minerały.
Prawidłowo rozwijające się szczenię spala nawet do trzech razy więcej kalorii niż starszy pies. Zatem pokarm, który serwujemy maluchowi powinien być dla niego źródłem niezbędnej energii, a jednocześnie regulować prawidłowy przyrost wagi. Jagnięcina to mięso charakteryzujące się bardzo wysoką zawartością białka, które organizm młodego psa łatwo przyswaja. Dodatkowym źródłem energii jest jagnięcy tłuszcz.
Ponadto, delikatne mięso jagnięce, w przeciwieństwie do drobiowego, uznawane jest za hipoalergiczne. Psom borykającym się z alergią pokarmową podaje się właśnie karmy z dodatkiem jagnięciny, która nie podrażnia i nie obciąża ich wrażliwego układu pokarmowego. Z tego samego powodu karmy jagnięce poleca się również szczeniętom, szczególnie w początkowej fazie dokarmiania i stopniowego odstawiania od mleka matki.
Cała sztuka polega na tym, by uważnie czytać i analizować etykiety. Niestety wiele karm jagnięcych ma bardzo niewiele wspólnego z jagnięciną. Wielu producentów pokarmów dla psów, chcąc skusić klientów niską ceną, idzie na skróty i skład produktu opiera w dużej mierze na mięsie drobiowym. W takich przypadkach jagnięcina stanowi jedynie niewielki procent całego składu. Dobrej jakości mięso jagnięce, na przykład z ekologicznych hodowli kosztuje znacznie więcej niż popularny i łatwo dostępny drób.
Uważne przestudiowanie składu karmy ma ogromne znacznie, szczególnie jeśli naszym ulubieńcem jest pies alergik. Etykieta powinna jasno określać jakie konkretnie składniki zostały wykorzystane do produkcji pokarmu. Unikajmy enigmatycznych opisów, z których trudno wywnioskować jakiego rodzaju mięso wchodzi w skład karmy. Hasła takie jak „jagnięcina”, „tłuszcz jagnięcy” czy „suszona jagnięcina” powinny znajdować się na szczycie listy.
W przerwach między drzemkami szczenięta wykazują niebywałą wręcz aktywność. Ich zapał do zabawy i psot nigdy nie gaśnie, a energia wydaje się niewyczerpana. Nic dziwnego, że do prawidłowego rozwoju maluchy potrzebują większej ilości białka, ich głównego źródła energii. Niemniej jednak, żołądki szczeniąt są wciąż małe i delikatne. Łatwo o podrażnienie wrażliwego układu pokarmowego lub przekarmienie pupila. Dlatego bardzo ważne jest pilnowanie odpowiednich porcji oraz stałych pór karmienia. To jak często podajemy jedzenie pupilowi oraz wielkość porcji zależy od wieku i wagi szczeniaka. Szczenięta do około 6 miesiąca karmimy około 3-4 razy dziennie. Karmę podajemy zawsze o stałych porach, w regularnych odstępach czasu.
Karmy na bazie jagnięciny są lekkostrawne i łatwo przyswajalne. Stanowią idealne źródło energii dla naszego ulubieńca. Jednak nawet one podawane w nadmiarze mogą prowadzić do rozwoju nadwagi i otyłości u szczeniaka. Biorąc na siebie odpowiedzialność za małego czworonoga, zacznijmy od dowiedzenia się wszystkiego o jego potrzebach żywieniowych i zaleceniach dietetycznych.
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
W prawidłowo zbilansowanej diecie czworonoga nigdy nie może zabraknąć witamin. Jeśli żywimy pupila wysokiej jakości karmą (przeczytaj więcej o tym, czego Twój pies nie powinien jeść KLIK) z reguły nie...
Spowolnione ruchy, niechęć do spacerów i zabawy, brak apetytu oraz kłopoty ze wstawaniem – to tylko niektóre z symptomów świadczących o problemach stawowych u psów. Schorzenia, takie jak dysplazja czy...
Owczarki niemieckie potrafią zachwycić zarówno swoim charakterem, jak i wyglądem. Psiaki te występują w dwóch odmianach – różniących się długością sierści. Rodzaj szaty ma zaś decydujący wpływ na pielęgnację czworonogów....