Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Nasz mruczek od dłuższego czasu choruje, a my nie wiemy, czym go karmić, aby odzyskał dawną energię? Z pewnością powinniśmy zastanowić się nad podawaniem naszemu kotu karmy weterynaryjnej, dedykowanej futrzakom obarczonych chorobami przewlekłymi. Przy jakich problemach zdrowotnych szczególnie wskazana jest zmiana pokarmu na weterynaryjny?
Karmy weterynaryjne wyróżnia specyficzna receptura, która powoduje, że mają one właściwości lecznicze. Jakich składników powinniśmy szukać w pokarmach dla chorych mruczków? Zależnie od problemu, z jakim zmaga się nasz futrzak, mogą to być substancje wspomagające stawy (np. chondroityna, kolagen, glukozamina), wiążące wapń zawarty w ślinie (przy skłonności do kamienia nazębnego), wpływające na poziom neuroprzekaźników w mózgu (tryptofan, stosowany przy problemach behawioralnych o podłożu lękowym) lub cechujące się wysoką przyswajalnością (przy problemach z układem pokarmowym).
Czasami to wcale nie specjalne dodatki dietetyczne decydują o tym, czy karma nadaje się dla chorego zwierzaka – równie istotne mogą być proporcje poszczególnych składników. Z tego powodu wśród pokarmów weterynaryjnych dla kotów znajdziemy m.in. produkty o obniżonej zawartości tłuszczu - wskazane dla otyłych mruczków (dowiedz się, co zrobić, gdy Twój kot ma nadwagę KLIK), karmy niskobiałkowe (stosowane przy niewydolności nerek) czy pokarmy o zmniejszonej zawartości skrobi (zalecane przy cukrzycy). Równie istotna jest wartość energetyczna pokarmu – produkty wysokoenergetyczne mogą sprawdzić się przy niedożywieniu i problemach z układem pokarmowym.
Pozytywnie na zdrowie kota może wpłynąć również wyeliminowanie lub obniżenie zawartości pewnych składników w jego diecie. Z tego względu pokarmy weterynaryjne dla mruczków z kamicą moczową charakteryzują się zmniejszoną zawartością fosforu (dowiedz się więcej o syndromie urologicznym u kotów KLIK). Z kolei w produktach hipoalergicznych zastępuję się substancje potencjalnie uczulające, tymi, które najczęściej nie wywołują reakcji alergicznej (przeczytaj o tym, jak żywić kota alergika KLIK).
Pokarmy weterynaryjne mają za zadanie wspomagać leczenie zwierzaka. Dla uzyskania optymalnych efektów często podaje się je wraz z odpowiednimi specyfikami zleconymi przez lekarza weterynarii. W wielu przypadkach niewłaściwa dieta jest główną przyczyną schorzeń lub potęguje już istniejące problemy zdrowotne. Z tego powodu karmy weterynaryjne znajdują zastosowanie przy chorobach, takich jak: cukrzyca, niewydolność nerek, niewydolność wątroby, kamica moczowa. Jak najbardziej należy stosować je także przy problemach z przewodem pokarmowym (przeczytaj więcej, o problemach żołądkowych u kota KLIK), niedożywieniu, otyłości i alergiach. Specjalistyczna dieta przyda się również mruczkom po operacjach. Wspomagające działanie odpowiedniego żywienia docenili również psycholodzy zwierzęcy, którzy zalecają podawanie produktów z tryptofanem podczas terapii stresu.
O tym, że zachodzi konieczność zmiany dotychczasowej diety na weterynaryjną, najczęściej poinformuje nas sam lekarz. Czasami sygnałem choroby będą wyniki badań laboratoryjnych znacząco odbiegające od normy. Należy jednak pamiętać, że to właściciel na co dzień obserwuje swojego pupila i on pierwszy powinien zauważyć, że dotychczasowe żywienie nie służy jego podopiecznemu. Szczególnie niepokojące jest ciągłe drapanie się pupila, mogące mieć związek z alergią lub nietolerancją pokarmową. Uważny opiekun z pewnością nie przeoczy też symptomów przewlekłych chorób przewodu pokarmowego – biegunek, wymiotów, utraty apetytu. Stale powinniśmy również kontrolować wagę zwierzaka.
W przypadku podawania pokarmu specjalistycznego mruczkom z zaburzeniami lękowymi sprawę warto omówić z zoopsychologiem. Sama zamiana diety może być w takiej sytuacji niewystarczająca, dlatego należy przygotować się również na terapię behawioralną i zmiany w otoczeniu zwierzęcia.
Pokarmy weterynaryjne zawsze powinny być stosowane według zaleceń lekarza. Niektóre produkty mogą być podawane nawet przez całe życie zwierzaka, podczas gdy inne należy serwować pupilowi tylko w czasie leczenia. Weterynarz na pewno wskaże nam pokarm, który jest w pełni dostosowany do potrzeb naszego ulubieńca. Dodatkowo przy stosowaniu niektórych karm konieczne mogą być wizyty kontrolne i częste badania diagnostyczne. Tylko pozostając w kontakcie z lekarzem, będziemy mieli pewność, że wybrana karma idealnie spełnia swoją funkcję.
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Starając się wychodzić naprzeciw potrzebom naszych klientów stale zwiększamy asortyment towarów. Prezentujemy zatem kolejną nowość, która pojawiła się na półkach sklepach zoologicznych Kakadu: pyszne przysmaki Sanabelle dla kotów. Przysmak dla...
Karmy Felix dla kotów produkuje największy chyba koncern na świecie – Nestlè Purina. Firma na jest czołowym producentem artykułów spożywczych dla ludzi i zwierząt. Jeśli chodzi o karmy dla zwierząt,...
Nie mamy wątpliwości co do tego, że psy znają swe imiona. Czy jednak tę samą umiejętność posiadają koty? Sprawa na pierwszy rzut oka wydaję się trudna do osądzenia, a dodatkowe...