Koty rasy ragdoll to wyjątkowe zwierzaki, które szturmem podbiły serca kociarzy na całym świecie. Swą popularność zawdzięczają niezwykłej urodzie i przyjaznemu, ujmującemu usposobieniu. Skąd wzięły się ragdolle i co warto...
Każdy chyba właściciel kota chciałby kupować karmę, która będzie jak najlepiej dostosowana do indywidualnych potrzeb jego pupila. Nie chodzi tu tylko o to, by zwierzakowi z nadwagą podawać produkt niskokaloryczny, a temu z alergią pokarmową – hipoalergiczny. Opiekun persów, chciałby żywić je karmą najlepszą dla persów, a syjama – dla syjamów. Dlatego niektórzy producenci wypuszczają na rynek karmy dla kotów różnych ras.
Koty nie są aż tak zróżnicowane pod względem wyglądu budowy ciała a przede wszystkim wielkości jak psy. Z tego powodu nie znajdziemy karm dla kotów dużych ras lub małych ras. Po prostu podstawowe potrzeby pokarmowe są takie same, niezależnie od tego, czy futrzak jest maine coonem, czy burmą.
Możemy się zatem zastanawiać nad sensem istnienia specjalnych produktów dla tej czy innej rasy. A jednak jakiś sens w tym jest. Wbrew pozorom przedstawiciele poszczególnych ras, czy raczej grup ras, różnią się od siebie. Wystarczy choćby porównać takiego kota brytyjskiego z rosyjskim niebieskim. Pierwszy jest krępy, masywny i raczej powolny i leniwy, drugi natomiast szczupły i bardzo ruchliwy, o żywiołowym temperamencie.
Nie trzeba być naukowcem, by dojść do wniosku, że zwierzę z natury powolne powinno dostawać pożywienie mniej kaloryczne, niż jego energiczny krewniak. Trochę inaczej żywimy persy, a trochę inaczej koty rosyjskie. No, ale ta jedna cecha, to chyba za mało, by produkować specjalną karmę dla danej rasy? Owszem, za mało, ale producenci karm biorą również pod uwagą inne cechy, takie jak budowa pyska, rodzaj okrywy włosowej, itd.
Jak żywimy koty rasowe? W sklepach zoologicznych nie znajdziemy wiele karm dla kotów, które są przeznaczone dla konkretnej rasy.
Pod tym względem właściciele tych zwierzaków w nie mają wielkiego wyboru, w przeciwieństwie do opiekunów psów. Karmę przeznaczoną konkretnie dla ich zwierzaka znajdą np. posiadacze maine coonów, persów, brytyjczyków i syjamów.
Karmy dla maine coonów
Główna cechą karmy dla maine coona jest spora zawartość glukozaminy i siarczanu chondroityny, które korzystanie na chrząstkę stawową, a przecież koty tej rasy do najlżejszych nie należą.
Karmy dla persów
Wyjątkowo piękna sierść jest ozdobą każdego kota perskiego. Z drugiej jednak strony ich długie futerko łatwo zbija się w kule włosowe zalegające w przewodzie pokarmowym. Z tego powodów karmy dla kotów perskich zawierają kompleks składników, które odżywiają skórę i włosy oraz związki ułatwiające eliminację pilobezoarów.
Karmy dla kotów brytyjskich
Duże i ciężkie brytyjczyki mogą mieć problemy ze stawami, stąd w karmach dla kotów brytyjskich znajdziemy więcej chondroityny i glukozaminy. Są jednak z natury dość leniwe, dlatego by utrzymać odpowiednią masę ciała, w produktach przeznaczonych dla tej rasy stosuje się dodatek L-karnityny, która wpływa na metabolizm tłuszczy.
Karmy dla syjamów
Karmy dla kotów syjamskich, szczupłych i temperamentnych zwierzaków, są wysokobiałkowe i bogate w L-karnitynę. Wszystko po to, by utrzymać zdrową, muskularną, ale szczupłą sylwetkę.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia: Fotolia.com
Koty rasy ragdoll to wyjątkowe zwierzaki, które szturmem podbiły serca kociarzy na całym świecie. Swą popularność zawdzięczają niezwykłej urodzie i przyjaznemu, ujmującemu usposobieniu. Skąd wzięły się ragdolle i co warto...
Zabawa jest szczególnie ważna dla kociąt. Nie chodzi tylko o to, że sprawia im przyjemność i daje zajęcie, dzięki któremu mogą wyładować nadmiar energii. Poprzez zabawę młode zwierzęta bardzo dużo...
Samica kota wchodzi w ruję nawet kilka razy do roku, w okresie od wiosny aż do później jesieni. Jeśli nie wysterylizowaliśmy dotąd naszej pupilki, a zdarza nam się wypuszczać ją...