Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Jakie karmidło wybrać dla papugi, kanarka lub dzikich ptaków zimujących? Wbrew pozorom potrzebny ptaków hodowlanych wcale nie różnią się od tych, jakie wykazują ich dzicy koledzy. Konstrukcja karmnika powinna umożliwiać zwierzakowi swobodne pobieranie pokarmu, zapewniać poczucie bezpieczeństwa przy posiłku, a jednocześnie pozostawiać otwarty widok na otoczenie. Dziś podpowiadamy, jakie karmidła i karmniki dostępne są na rynku i które z nich odpowiadają potrzebom ptaków domowych oraz zimujących.
Karmnik to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia ptasiej klatki. W zależności od potrzeb możemy wybierać spośród klasycznych karmideł w formie pojemnika lub bardziej rozbudowanych paśników z dozownikiem pokarmu. Te pierwsze występują w kilku modelach i wielkościach, więc bez trudu dostosujemy je do rozmiarów klatki. Mniejsze modele przeznaczone dla drobniejszych ptaków można zawiesić na prętach klatki za pomocą specjalnych haczyków. Większe karmidła dla dużych ptaków należy z kolei przykręcić do prętów, dzięki czemu będą stabilniejsze, a pupilowi nie uda się wysypać zawartości. Możemy także wybierać pomiędzy karmidłami plastikowymi oraz metalowymi. Te drugie nadają się idealnie dla papug, których dzioby są wyjątkowo twarde i mogą niszczyć plastikowe elementy.
Karmidła z dozownikami składają się z dwóch części – miski oraz dołączonego pojemnika na zapas ziarna. Dozownik zwykle znajduje się poza klatką, a tylko miskę umieszcza się pomiędzy prętami wewnątrz klatki. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy pamiętać o ciągłym dosypywaniu ziarna, dozownik robi to za nas.
W sklepach zoologicznych Kakadu znajdziemy nie tylko karmniki przeznaczone dla hodowlanych ptaków ozdobnych, ale i dla dzikich zwierzaków, które zimują w naszym kraju. Dokarmianie ptaków warto zacząć, gdy pojawią się pierwsze przymrozki, szczególnie jeśli ziemię pokrywa śnieg, a jeziora są zamarznięte. Ptakom trudno znaleźć coś do jedzenia w takich warunkach, a krótkie dni także nie sprzyjają żerowaniu. Suto zastawiony karmnik jest więc dla nich prawdziwym ratunkiem.
↓ KARMNIKI DLA PTAKÓW ↓
Wybierając go warto zwrócić uwagę na kwestie, takie jak wielkość oraz rodzaj otworów, poprzez które ptaki będą dostawały się do ziarna. Karmnik dla ptaków powinien być na tyle duży, by jednocześnie mogło korzystać z niego kilka zwierzaków, a dostęp do ziarna nie może być w żaden sposób utrudniony. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów karmników. Najbardziej popularne to drewniane domki z daszkami. Są nie tylko wygodne dla zwierzaków, ale mogą też stanowić ciekawy element dekoracyjny dla naszego ogrodu czy balkonu. Do wyboru mamy także rozbudowane konstrukcje z zasobnikami. Dzięki temu ptaki będą miały zapas pożywienia, którym mogą dysponować według potrzeb.
Pamiętajmy, że dokarmianie ptaków powinno stanowić realną dla nich pomoc. To oznacza, że zostawianie w karmniku resztek czy odpadków z kuchni nie ma żadnego sensu. Jeśli naprawdę chcemy pomóc zimującym ptakom, warto robić to z głową i już zawczasu przemyśleć ich menu. Weźmy pod uwagę, że do naszej ogrodowej stołówki będą zaglądały różne gatunki ptaków o odmiennych preferencjach żywieniowych. Jadłospis powinien być więc dosyć urozmaicony, tak aby każdy zwierzak znalazł coś dla siebie.
↓ POKARMY VITAKRAFT DLA PTAKÓW ZIMUJĄCYCH ↓
Pośród zimowych przekąsek dla ptaków powinny znaleźć się przede wszystkim pokarmy zasobne w tłuszcz, na przykład pestki słonecznika, orzeszki ziemne, słonina oraz nasiona roślin oleistych, takich jak mak. Równie dobrze sprawdzą się mieszanki z prosa, pszenicy i owsa. Jeśli nie wiemy, jak samodzielnie skomponować taką mieszankę, możemy kupić ją w sklepie zoologicznym Kakadu. Razem z nimi warto nabyć także suszone owoce, rodzynki czy płatki owsiane.
↓ POKARMY VERSELE LAGA DLA PTAKÓW ZIMUJĄCYCH ↓
Odpowiedni karmnik dla ptaków i smaczne jedzenie nie gwarantują sukcesu ptasiej jadłodajni. Aby cieszyła się popularnością, musimy umieścić ją we właściwym miejscu, to znaczy takim, w którym zwierzaki będą czuły się bezpiecznie. Najlepiej zawiesić go tam, gdzie zwierzaki będą miały widok na całą okolicę i skąd, w razie potrzeby, da się szybko uciec. Wybierzmy miejsce zaciszne i osłonięte od wiatru, koniecznie z dala od ruchliwej ulicy czy chodnika, po którym spaceruje wiele osób. Unikajmy także gęstych zarośli, w których mogą kryć się potencjalni drapieżnicy, na przykład wolno żyjące koty.
↓ POKARMY DLA PTAKÓW ZIMUJĄCYCH ↓
Zdjęcie: © gallas — stock.adobe.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Przybycie do domu pierzastego mieszkańca to wyjątkowy moment. Aby skrzydlaty zwierzak już od pierwszych chwil czuł się u nas bezpiecznie i komfortowo, warto zawczasu przygotować dla niego wygodne i przestronne...
Na dno klatki z ptakami sypiemy piasek. Nie jednak taki wzięty z plaży czy piaskownicy, ponieważ niemal na pewno zawiera on pasożyty i chorobotwórcze zarazki. Naszym pupilom do klatki sypiemy...
Koty, chomiki, szynszyle, króliki, żółwie i inni domowi pupile dostarczają nam wiele radości. Jedynym minusem związanym z ich trzymaniem w mieszkaniu jest wydobywający się czasami z klatki, terrarium i kuwety...