Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Wychowanie szczeniaka to nie tylko fantastyczna przygoda, ale też duży obowiązek. Psiak, który dopiero poznaje świat, potrzebuje wielu różnorodnych bodźców i doświadczeń, aby mógł się rozwijać. Opiekę nad małym czworonogiem może znacząco ułatwić nam zakup odpowiednich akcesoriów. Co powinna zawierać wyprawka dla szczeniaka?
Dla nowego pupila musimy zakupić odpowiednie miski na jedzenie i wodę. Aby naczynia służyły naszemu czworonogowi przez długi czas, powinny być wytrzymałe (odporne na gryzienie), antypoślizgowe i dostosowane wielkością do naszego psa. Zazwyczaj najlepiej sprawdzają się miski metalowe lub ceramiczne. Jeśli nasz psiak jest przedstawicielem dużych ras, możemy też od razu zaopatrzyć się w miseczki z regulowanym stojakiem.
Warto od początku wyrabiać u szczenięcia dobre nawyki. Niezastąpione narzędzia treningowe to m.in. kliker i target, używane w szkoleniu pozytywnym. Przydać może się też długa linka treningowa, którą warto wykorzystać m.in. przy nauce przywoływania.
Mięciutkie posłanie to coś, czego pragnie każdy piesek. Gdy zadbamy o wygodne legowisko dla szczeniaka, łatwiej będzie nam go przyzwyczaić do spania w wyznaczonym miejscu (zobacz legowiska dla psów KLIK). Dobrze też zakupić dla ulubieńca kocyk. Od razu przygotujmy się też na wymianę posłania, kiedy psiak trochę podrośnie.
Koniecznie musimy zaopatrzyć małego czworonoga w obrożę lub szelki (sprawdź polecane obroże KLIK). Dla szczeniąt sprawdzą się dobrze akcesoria regulowane, dzięki którym będziemy mogli z łatwością dostosować ich rozmiar do aktualnej wielkości psa. Lepiej od razu też zakupić dla pupila identyfikator. Smycz dla szczeniaka nie musi być długa – dobrze, żeby pies nabrał odpowiednich nawyków, zanim pozwolimy mu na większą swobodę.
Pielęgnacja psa to podstawa – wszystkie zabiegi higieniczne i upiększające powinniśmy zacząć już w młodości czworonoga, dzięki czemu staną się dla niego rutyną. Dla szczeniaka musimy nabyć odpowiednie akcesoria m.in. szczotkę, trymer, grzebień do psiej sierści oraz szampon (zobacz jak dobrać szampon dla psa KLIK). Niezbędny jest również zakup cążek do pazurów.
Nauka czystości to jedno z podstawowych zadań, przed jakimi staje każdy właściciel szczeniaka. Na początek warto zaopatrzyć się w kuwetę lub maty wchłaniające wilgoć.
Gdy szczeniakowi zaczynają wyrastać stałe zęby, ma on silną potrzebę żucia, którą powinniśmy pomóc mu zaspokoić, kupując odpowiednie gryzaki. Wybór tego typu akcesoriów jest naprawdę duży – możemy zakupić m.in. gumową piłeczkę lub kość, kauczukowy kong, bawełniany sznur (sprawdź polecane zabawki dla psów KLIK). Dobrze, aby wybrany gryzak był dostosowany do szczenięcych ząbków.
Jakie zabawki warto kupić? Przede wszystkim dobrze, by były różnorodne - małe czworonogi szybko się nudzą i potrzebują ciągle nowych wrażeń. Przydadzą się też zabawki, którymi może zająć się nasz ulubieniec w czasie naszej nieobecności – świetne są wszelkie akcesoria interaktywne, które możemy wypełnić smakołykami. Nic jednak tak nie cieszy szczeniaka, jak wspólna zabawa z opiekunem - zakupmy więc zabawki do aportowania, piłeczki, piszczałki itp.
Podróże ze szczeniakiem są nieuniknione – musimy przecież regularnie odwiedzać weterynarza, zapoznawać psa z różnymi miejscami, czy dowozić do psiego przedszkola. Czworonóg powinien nauczyć się też spokojnego zachowania w samochodzie. Tylko transporter (poczytaj więcej o rodzajach transporterów dla psów KLIK), w czasie jazdy, zagwarantuje bezpieczeństwo nam i szczenięciu. Odpowiedni transporter musi być oczywiście dopasowany do wielkości psa.
Szczenięta są zazwyczaj ciekawe świata i z zainteresowaniem eksplorują otoczenie. Zapewne nie będziemy musieli ich specjalnie zachęcać do rozpoczęcia interakcji z zabawkami. Trudniejsze może być przyzwyczajenie małych psiaków do innych akcesoriów np. obroży lub transportera. Stosujmy więc technikę małych kroczków – najpierw nagradzajmy samo zainteresowanie obiektem, później kolejne etapy przybliżające nas do zastosowania każdego akcesorium. Nigdy nie zmuszajmy szczeniaka do kontaktu z rzeczami, jeśli nie ma na to ochoty. Jednocześnie pamiętajmy o zachętach – pozostawiony w transporterze smakołyk lub zabawka może skutecznie sprowokować szczeniaka do wejścia do środka. Warto też nauczyć malucha targetowania obiektów. Wszystkie akcesoria pozostawmy w widocznym miejscu, aż do momentu, kiedy szczeniak będzie kojarzył je pozytywnie. Pamiętajmy też, że u szczeniąt od około 5 tygodnia życia pojawia się tendencja do unikania nowości i większa nieufność wobec otoczenia. Z tego powodu szczególnie istotne jest, aby zwierzak mógł ostrożnie i we własnym tempie zapoznać się z wszystkimi niezbędnymi akcesoriami.
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Żaden pies nie pogardzi wygodnym posłaniem. Jak powszechnie wiadomo - najlepiej w tej roli sprawdza się łóżko właściciela (dowiedz się więcej o tym, jak oduczyć psa spania w łóżku). Wydaje...
Dosyć niedawno firma Bayer Animal Health wprowadziła na rynek najnowszy model obroży Foresto, dedykowany zarówno mruczkom, jak i psiakom. Długie badania i liczne testy doprowadziły do powstania produktu, który jest...
Wilczak czechosłowacki jest jedną z zaledwie dwóch uznanych przez FCI ras wywodzących się bezpośrednio od wilka. Powstała ona ze skrzyżowania owczarka niemieckiego z wilkiem karpackim, co do dziś wzbudza sporo...