Koty doskonale dbają o swoją pielęgnację, ale czasami trzeba je mimo wszystko wykąpać. Warto się do tego porządnie przygotować i to nie tylko pod względem samej organizacji „czyszczenia”, ale również i wyboru odpowiednich kosmetyków.
Jak stosować suchy szampon dla kota?
Kąpanie kota
Częściej kąpiemy mruczki wychodzące na dwór (bo bardziej się brudzą), ale domowym kanapowcom raz na jakiś czas taki zabieg pielęgnacyjny też jest potrzebny, szczególnie wtedy, kiedy ubrudzą futro. W mieszkaniowych warunkach przecież istnieje ku temu wiele okazji. Musimy pamiętać, że kąpiel to dla kota zazwyczaj ogromny stres i dlatego trzeba porządnie się do tego przygotować i mieć wszystko pod ręką. Dobre mycie pupila to mycie krótkie i bez chaotycznego działania. Najlepiej robić to, wchodząc razem z ulubieńcem do wanny albo do brodzika, bo wówczas mamy lepszą koordynację i łatwiej nam upilnować kota. Przygotujmy ręczniki, szampon i koniecznie weźmy kogoś do pomocy. W pojedynkę bardzo trudno sobie poradzić, szczególnie że mruczek na pewno będzie się wyrywał. Jeśli nie możemy liczyć na pomocnika, zamknijmy się chociaż porządnie w łazience. Mokry pupil uciekający po całym mieszkaniu to istny koszmar. Pilnujmy też, żeby mydliny nie dostały się do oczu i uszu czworonoga. Spłuczmy porządnie całe futro, bo inaczej resztki substancji kot potem wyliże, co zdecydowanie nie przysłuży się jego zdrowiu. Po kąpieli należy wytrzeć kota, ale niezbyt mocno. To raczej osuszanie niż tarcie, żeby nie obetrzeć skóry i nie skołtunić sierści. Najlepiej od razu naszykować sobie kilka ręczników. W przypadku kotów krótkowłosych można spokojnie pozwolić im wyschnąć bez użycia suszarki. Z długowłosymi jest gorzej. Jeśli jednak nasz pupil panicznie reaguje na dźwięk i podmuch suszarki, wycierajmy go tylko troskliwie ręcznikami. Uważajmy też na przeciągi i nie wypuszczajmy ulubieńca na dwór, póki dokładnie nie wyschnie. W przeciwnym wypadku może się zaziębić. Kotek w ciąży i kociaków w ogóle kąpać nie wolno.
↓ SZAMPONY DLA KOTA ↓
Szampon specjalnie dla kota
Absolutnie nie wolno myć mruczka naszym, ludzkim szamponem. Do tego są przeznaczone specjalne preparaty dla kotów, o pH dostosowanym do ich delikatnej skóry. Zwykłe kosmetyki z drogerii mogą im bardzo zaszkodzić, spowodować zmiany skórne, wypadanie i przerzedzanie się futra, uczulenie, wysypkę i wiele innych bardzo niemiłych rzeczy. Kupujmy szampon w dobrym sklepie zoologicznym (w Kakadu jest cały wybór takich produktów), sprawdzonej marki, z dokładnie opisanym składem na etykiecie. Profesjonalne szampony dla kotów » nie należą do najtańszych, ale charakteryzują się świetną jakością. Są ponadto w wielu różnych odmianach, w zależności od zapotrzebowań pupila. Zanim zdecydujemy się na jakiś konkretny produkt, zastanówmy się, czego dokładnie potrzebujemy.
Rodzaje szamponów dla kotów
Szampon dostosowujemy do naszego ulubieńca. Koty wystawowe mają rzecz jasna zupełnie inne potrzeby i wymagają wyjątkowej pielęgnacji. Z myślą o nich powstały różne rodzaje odżywek, serum, a nawet pudrów. Są szampony dla kotów krótkowłosych i długowłosych. Do tego, tak jak w przypadku ludzkich szamponów, są produkty na specjalne potrzeby: ułatwiające układanie się sierści, przeciwłupieżowe, utrzymujące kolor w świetnym stanie, na wyjątkowy połysk, na wygładzanie i przeciwdziałanie powstawaniu kołtunów. Wybór jest gigantyczny. Większość szamponów „do zadań specjalnych” powstało z myślą o kotach szykujących się na wystawy, gdzie muszą wyglądać po prostu perfekcyjnie. Nie oznacza to, że domowego kota kanapowego, który nigdy na żadną wystawę nie pojedzie, nie możemy myć takimi produktami. Zawsze warto dbać o jak najlepszą kondycję futra, bo wtedy zwierzak jest piękny i wygląda zdrowo. Nie należy tylko przesadzać i traktować pupila serią kosmetyków jak przed sesją zdjęciową. Z pewnością nie uczyni go to szczęśliwszym. Koty nie lubią pielęgnacji i bardzo stresuje je mycie, czesanie i suszenie (dowiedz się, jak stosować suchy szampon dla kota).
↓ SUCHE SZAMPONY DLA KOTÓW ↓
Co oprócz szamponu dla kota?
Może być jeszcze odżywka. Zapobiegnie powstawaniu kołtunów na sierści, doda blasku, wzmocni futro. Są również specjalne preparaty, które czyszczą jeszcze porządniej i pomagają w zachowaniu odpowiedniego koloru włosa. Powstałe one szczególnie z myślą o białych mruczkach. Z ich sierści najtrudniej jest usunąć cały brud, a dodatkowo taki produkt często zapobiega żółknięciu. Na rynku są też dostępne specjalne pudry, które działają trochę jak nasze lakiery do włosów, czyli wygładzają i utrzymują futro w ryzach. Nie nakładajmy jednak zbyt wiele produktów na raz, bo możemy uzyskać efekt przeciwny do zamierzonego. Sierść sklei się i oklapnie. W kociej pielęgnacji też trzeba zachować umiar. Podczas aplikacji chrońmy też zawsze oczy ulubieńca.
Kocie szampony na wyjątkowe problemy
Chodzi przede wszystkim o problemy natury zdrowotnej. Jeśli nasz zwierzak ma pchły, pasożyty zewnętrzne albo bardzo łuszczący się naskórek, często pomóc może właśnie odpowiedni szampon. Taki specyfik przepisuje jednak weterynarz i nie wolno samemu bawić się w leczenie kota, bo możemy mu jeszcze bardziej zaszkodzić! Na problemy skórne i z futrem potrzebne są bardzo konkretne preparaty z odpowiednimi składnikami. Również odżywek witaminowych nie powinniśmy wybierać sami, a już szczególnie jeśli stosujemy je u kociaków albo kotek w ciąży.
↓ SZAMPONY DLA KOTA ↓
Zdjęcie: Fotolia.pl