Sklep online
Sklep online

Jak skutecznie odpchlić kota?

Inwazja pcheł potrafi uprzykrzyć życie każdemu kotu. Intensywne drapanie, wygryzanie sierści i niepokój – to zazwyczaj pierwsze sygnały obecności krwiopijnych pasożytów u naszego pupila. Choć insekty potrafią być niezwykle uciążliwe, na szczęście istnieją efektywne sposoby na ich całkowite wyeliminowanie. Jak skutecznie zwalczyć pchły u kota?

Nie ma chyba właściciela kota, który nie słyszałby o pchłach. Rzeczywiście, krwiopijne owady są tak szeroko rozpowszechnione, że niemal każdemu przyjdzie się z nimi kiedyś zmierzyć. Problemu nie wolno nigdy jednak bagatelizować. Pchły powodują bowiem nie tylko dokuczliwy świąd, ale przenoszą też groźne pasożyty np. tasiemce . Koty, ze względu na wyjątkowo staranną toaletę, są szczególnie narażone na połknięcie owadów, a co za tym idzie - na zarażenie pasożytami wewnętrznymi. Warto wiedzieć, że u mruczków najczęściej występuje pchła kocia (Ctenocephalides felis) - co nie oznacza wcale, że futrzaka nie może dotknąć inwazja pcheł psich (Ctenocephalides canis) czy ludzkich (Pulex irritans).

Jak skutecznie odrobaczyć kota?

Jak skutecznie walczyć z pchłami?

Do skutecznego zwalczania pcheł konieczne jest poznanie ich cyklu rozwojowego. Nie wystarczy bowiem pozbyć się dorosłych owadów, lecz trzeba zadziałać na osobniki we wszystkich stadiach rozwojowych. Należy pamiętać, że samice po napiciu się krwi szybko przystępują do rozrodu. Kiedy już złożą jaja, w mgnieniu oka kolonizują całe otoczenie zwierzaka. Larwy chowają się bowiem w ciemnych zakamarkach, aby w sprzyjających warunkach przeobrazić się i ponownie zaatakować naszego mruczka. Oprócz preparatów nanoszonych na skórę futrzaka, konieczne jest więc również zastosowanie specyfików, które wyeliminują insekty z otoczenia kota.

Jak pozbyć się pcheł u kota?

Wśród całej gamy produktów do zwalczania pcheł u kotów najpopularniejsze są: obroże biobójcze (przeczytaj więcej o tym, jak działa obroża przeciwpchelna dla kota KLIK), preparaty spot-on i spraye. Preparaty spot-on nanosi się bezpośrednio na skórę karku pupila. Eliminują one pchły i zapobiegają ponownej inwazji przez okres około 4-5 tygodni. Dawkę substancji należy zawsze dopasować do wagi zwierzaka. Również bezpośrednio na skórę rozpyla się preparaty w sprayu. Istotne jest, aby zawsze przed ich użyciem odgarnąć określoną partię sierści mruczka. Jeśli chcemy na długo zabezpieczyć futrzaka przed inwazją insektów, możemy zastosować obrożę przeciwpchelną. Zapewnia ona ochronę przed owadami nawet na 6-8 miesięcy.

Wszystkie specyfiki przeciwpchelne działają na podobnej zasadzie – zawarta w nich substancja czynna (u kotów m.in. fipronil, imidaklopryd, flumetryna) rozprzestrzenia się w warstwie lipidowej skóry, oddziałując w sposób kontaktowy. Uwalniana substancja powoduje paraliż i śmierć dorosłych pcheł. Owady umierają zazwyczaj już po 24-48 godzinach od zastosowania produktu. Często wybrany specyfik zawiera także hormon juwenilny, który przerywa cykl rozwojowy insektów i nie dopuszcza do rozwoju nowych osobników z jaj, a także do przeobrażenia się larw. Na rynku oprócz standardowych produktów insektobójczych znaleźć możemy również specyfiki z dimetikonem. W wyniku ich działania pchły przestają się poruszać, dlatego tego typu preparaty mogą być pomocne zwłaszcza w profilaktyce antypasożytniczej.

Jak wyeliminować pchły z otoczenia kota?

W przypadku inwazji pcheł nie obejdzie się bez dokładnego wysprzątania mieszkania. Warto również wyprać dywany i legowisko naszego mruczka. Aby ostatecznie rozprawić się z pchłami, w miejscach chętnie uczęszczanych przez naszego kota, powinniśmy zastosować również spray zwalczający krwiopijne insekty.

Profilaktyka przeciwpchelna u kota

W profilaktyce przeciwpchelnej nie do przecenienia jest czujność opiekuna futrzaka. Częste zabiegi pielęgnacyjne pozwolą szybko nam się zorientować, czy pupil jest nosicielem pcheł. Istotne jest zwłaszcza regularne wyczesywanie mruczka, podczas którego można z łatwością dostrzec krwiopijne owady lub ich odchody. Warto również stosować akcesoria odstraszające insekty np. obroże na bazie naturalnych olejków eterycznych. Konieczne jest też częste sprzątanie mieszkania, a szczególnie odkurzanie dywanów, które pozwoli ograniczyć liczebność pcheł w otoczeniu zwierzaka.

Zdjęcie: Fotolia.pl

banerek-promocyjny-kakadu1

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim … Czytaj dalej Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Czytaj więcej
Dlaczego koty zrzucają przedmioty?

Jednym z dziwniejszych zachowań w kocim repertuarze jest celowe strącanie przedmiotów ze stolików i półek. Dlaczego zwierzaki robią coś takiego? Niektórzy widzą w tym przejaw kociej złośliwości, a inni chęć … Czytaj dalej Dlaczego koty zrzucają przedmioty?

Czytaj więcej
Nowy żwirek dla kotów – Brylant biały

Prezentujemy absolutną nowość na rynku zoologicznym: biały bentonitowy żwirek dla kotów naszej własnej marki Brylant. Można go nabyć we wszystkich sklepach zoologicznych Kakadu, w tym również w sklepie internetowym. Brylant … Czytaj dalej Nowy żwirek dla kotów – Brylant biały

Czytaj więcej
Ile powinien jeść kot?

Jeśli jesteś świeżo upieczonym właścicielem kota, z pewnością nurtuje Cię kilka pytań, dotyczących opieki nad nowym pupilem. Zastanawiasz się pewnie ile powinien jeść Twój mruczek i jak często go karmić. … Czytaj dalej Ile powinien jeść kot?

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram