Sklep online
Sklep online

Jak oswoić chomika dżungarskiego?


Karmę dla chomika dżungarskiego kup w e-sklepie Kakadu »

Chomiki w powszechnej opinii uchodzą za zwierzaki idealne dla najmłodszych dzieci. W praktyce stworzenia te przesypiają większą część dnia, prowadząc typowo nocny tryb życia. Nie zawsze są to również kompanii skorzy do wspólnych harców. Chomik dżungarski to jeden z tych przedstawicieli wielkiej familii chomikowatych, którego nie tak łatwo będzie nam oswoić.

Wschodnioazjatycki i zachodnioazjatycki chomik dżungarski. Którego wybrać?

Karłowaty chomik dżungarski, pochodzący z terenu północno-zachodnich Chin, występuje w dwóch podgatunkach. W sklepach zoologicznych natknąć możemy się więc na chomika dżungarskiego zachodnioazjatyckiego i wschodnioazjatyckiego. Ten pierwszy zwany też bywa po prostu dżungarem, drugi – chomikiem mandżurskim,bądź Campbella. Warto pamiętać o tym, że choć są to blisko spokrewnieni ze sobą kuzyni, pod względem charakteru znacznie się od siebie różnią.

Chomik Campbella to stworzenie, które do ludzi podchodzi z dużym dystansem. Świetnie potrafi zająć się same sobą. Nie potrzebuje nadmiaru naszego towarzystwa, a tym bardziej tego, by brać go na ręce. Próby oswajania samicy raczej skazane są na porażkę. Nieco łatwiej będzie nam z samcem. Niezależnie od płci, chomik ten skory jest do kąsania, więc z pewnością nie sprawdzi się w roli zwierzaka dla dzieci [1]. Jeśli w domu chcemy mieć nico przyjaźniej nastawionego towarzysza, dżungar będzie lepszym wyborem. Jednak i w tym wypadku oswojenie to nie lada wyzwanie.

Czy chomik to dobre zwierzę dla dziecka?

Jak zabrać się za oswajanie chomika dżungarskiego?

→ Podaruj dopiero co nabytemu chomikowi chwilę wytchnienia

Niezależnie od tego, na jakiego chomika się zdecydujemy, warto pamiętać o tym, że każda przeprowadzka funduje zwierzakowi sporą dawkę stresu. W związku z tym, zanim zaczniemy oswajać naszego kompana, wpierw powinniśmy dać mu czas na to, żeby przyzwyczaił się do swego nowego lokum (dowiedz się jakie kryteria powinna spełniać klatka dla chomika KLIK). Przez pierwsze 24 godziny zwierzakowi w ogóle nie powinniśmy zaprzątać głowy. Przez kolejne dwa dni też lepiej nie być zbyt natrętnym. Dyskretna obserwacja to dobry początek.

→ Im młodszego chomika nabędziemy, tym lepiej

Zakup dorosłego chomika dżungarskiego to kiepski pomysł. W tym wypadku postawić powinniśmy na 4-6 tygodniowego malucha. Zwierzaka zdecydowanie łatwiej będzie nam oswoić, gdy już jako oseska będziemy brać go na ręce. Tak socjalizowany dżungar może stać się równie przyjaznym towarzyszem, jak chomik syryjski. Również mandżur przyzwyczajany od małego do człowieka nie będzie aż tak dziki.

→ Oswajając chomika, postaw na taktykę małych kroków

O ile zupełnie malutkie chomiki można brać w dłonie, o tyle starszym stworzeniom powinniśmy zostawić większą wolność wyboru. Dopiero co nabyty chomik nie od razu wskoczy nam na ręce. Ten krok będzie wymagał czasu.

W celu oswajania malucha dobrze jest wykorzystać smakowitą przekąskę. Najpierw możemy ją kłaść przy wyjściu z klatki, dopiero później na swej dłoni. Czasem warto też przenieść zapoznawanie się na neutralny rewir. Chomik dżungarski zdecydowanie chętniej do ataku będzie przystępował w swej własnej klatce. Poza nią jest on ciekawy nowego terenu i nieco zapomina o bojowym nastawieniu. Warto wykorzystać to przy udomawianiu zwierzaka.

→ Czy chomika dżungarskiego można brać na ręce?

Wielu gryzoniom bliski kontakt z człowiekiem wcale nie jest potrzebny. Wschodnioazjatyckie chomiki dżungarskie na naszych dłoniach nie czują się komfortowo. Szybko wpadają w panikę i zaczynają nerwowo kąsać. Jeśli chcemy przenieść takiego malucha, złapać możemy go za skórę na karku. Dla chomika nie będzie to bolesne, nas zaś uchroni przed ugryzieniem. Gdy chomik nie rzuca się na nas i nie truchleje z przerażenia na nasz widok, to znak, że w kwestii oswajania poczyniliśmy duże postępy. Tak udomowiony mandżur swobodnie może biegać nam po kolanach, jeść z ręki, a nawet wchodzić na dłonie. Z pewnością nie powinniśmy go jednak ściskać czy przytulać – gesty takie uznać może za niebezpieczne. Kontakt z chomikiem dżungarskim zachodnioazjatyckim jest nieco prostszy. Pamiętajmy jednak, że zwierzaki te to nie domowe psiaki. Nie wymagają one zbyt wiele czułości (przeczytaj więcej o tym, jak dbać o chomika KLIK).

→ Uszanuj dobowy rytm chomika

Wszystkie chomiki to stworzenia noce. Warto fakt ów mieć na uwadze, gdy zaznajamiać chcemy się z naszym pupilem. Sami, kiedy nagle wyrwani zostaniemy ze snu, raczej nie będziemy w świetnym humorze. Ta sama reguła tyczy się również zwierzaka. Chomik najbardziej aktywny jest tuż przed wschodem słońca i zaraz po nastaniu zmroku. Właśnie wówczas najłatwiej będzie nam nawiązać z nim kontakt.

Źródło:
[1] M.Banach, Chomik dżungarski, Agencja Wydawnicza Ergos, Warszawa, s.8-9.

Zdjęcie: Fotolia.pl

banerek-promocyjny-kakadu1

Małgorzata Paszko
Z wykształcenia i zamiłowania etnolog i religioznawca, dodatkowo włóczykij, który najlepiej czuje się z plecakiem na plecach, w drodze i z dala od wszelakich planów. Podróże, te bliskie, do miejsc ukrytych tuż za rogiem, jak i te wiodące w nieco bardziej odległe zakątki globu to już prawdziwe uzależnienie. Jeśli na miejscu, to z książką w ręku i na peryferiach, tam gdzie wielkomiejski zgiełk nie dochodzi. W sferze marzeń gospodarstwo zaszyte w dziczy i hodowla owiec, choć w grę wchodzą też południowoamerykańskie alpaki. Z domowych ulubieńców od lat niekwestionowanymi faworytami pozostają koty.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Jak oswoić królika?

Choć króliki uchodzą za łagodne i przyjazne zwierzaki, w pierwszych dniach po przybyciu do nowego domu mogą wykazywać spory dystans wobec opiekunów. Nieoswojone futrzaki unikają kontaktu z człowiekiem, a w...

Czytaj więcej
Najczęstsze choroby chomika - dżungarskiego, syryjskiego

Chomiki to dosyć zdrowe i wytrzymałe zwierzątka domowe. Gryzonie utrzymywane w dobrych warunkach chorują rzadko. Niestety, nawet najlepsza opieka nie jest w stanie zapewnić małym podopiecznym pełnej ochrony przed problemami...

Czytaj więcej
Fretka

Fretki są naprawdę uroczymi zwierzętami. Trzeba jednak wyraźnie sobie powiedzieć, że nie są pupilami dla każdego. Należy im poświęcać bardzo dużo czasu. Ponadto są to bardzo żywiołowe zwierzaki. No i...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram